קייל ריס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קייל ריס
Kyle Reese
שם סרט שליחות קטלנית (1984)
שליחות קטלנית: התעוררות (2009)
שליחות קטלנית: ג'נסיס (2015)
תוכנית טלוויזיה שליחות קטלנית: יומני שרה קונור (2008-2009)
הופעה ראשונה שליחות קטלנית
הופעה אחרונה שליחות קטלנית: ג'נסיס
יוצרים ג'יימס קמרון
גילום הדמות מייקל ביהן (שליחות קטלנית)
ג'ונתן ג'קסון (שליחות קטלנית: יומני שרה קונור)
אנטון ילצ'ין (שליחות קטלנית: התעוררות)
ג'יי קורטני (שליחות קטלנית: ג'נסיס)
מידע
תאריך לידה 2004 עריכת הנתון בוויקינתונים
גזע אדם
מין זכר
מקצוע חייל
אזרחות ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך פטירה מאי 1984 עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
משפחה ג'ון קונור (בן)
חברים שרה קונור (בת-זוג)
אויבים המחסל
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קייל ריס הוא דמות בדיונית ראשית מסדרת סרטי שליחות קטלנית. הוא המגן האנושי שנשלח אחורה בזמן לשנת 1984 כדי להציל את שרה קונור, מי שלימים תהיה אימו של מנהיג המחתרת האנושית נגד סקיינט, ג'ון קונור.

דמותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קייל ריס הופיע לראשונה בסרט שליחות קטלנית, את דמותו גילם השחקן מייקל ביהן. כל חייו, מילדותו ועד לבגרות חייו היו חיי סבל והישרדות. הוא נולד לאחר "יום הדין", 29 באוגוסט 1997, היום בו מערכת סקיינט הממוחשבת ששלטה על מערכות צבאיות שונות של צבא ארצות הברית החליטה לתקוף את האנושות. מערכת זו בעלת בינה מלאכותית החכימה באופן גאומטרי והחלה לפתח מודעות עצמית. היא החליטה להשמיד את האנושות לאחר שהאחראים עליה ניסו לכבות אותה. ביום זה סקיינט שיגרה עשרות טילים גרעינים לעבר ברית המועצות מתוך הבנה שתגובת נגד תגיע מיידית ותשמיד את מפקדיה באמריקה. ריס נולד מספר שנים לאחר יום הדין לעולם שנמצא בהריסות לאחר שואה גרעינית. הוא נאלץ להתמודד עם עוני, מחסור ועם הופעתם של רובוטים "מחסלים" שסקיינט החלה לייצר.

הוא נשלח במכונת זמן לתאריך 12 במאי 1984, כדי לאתר ולהגן על שרה קונור מפני המחסל שנשלח על ידי סקיינט להרגה. סקיינט בחרה אותה בתור מטרה מאחר שידוע כי היא אימו הביולוגית של ג'ון קונור, מנהיג המחתרת האנושית שיוביל לניצחון עליה. קייל הוא גבר נאה, אתלטי וחזק מאוד. בעת מרדף משטרתי הוא מספר לשרה שהוא סמל ביחידת "טק-קום" ושמספרו האישי הוא DN38416. שרה לא מאמינה לטענה שלו שהוא נוסע בזמן וכך גם השוטרים שלוכדים אותו ולוקחים אותו לחקירה. אל תחנת המשטרה בה הוא ושרה נחקרים מגיע המחסל (ארנולד שוורצנגר) ומתחיל לירות ללא הבחנה בכל השוטרים. שרה ששומעת את היריות ואת חוסר האונים של השוטרים מתחילה להאמין לקייל ויחד הם נמלטים.

בעת שהם מתחבאים במלון דרכים מפני המחסל, קייל מספר לשרה שהיא תהיה יום אחד אימו של המושיע ג'ון קונור, מנהיג המחתרת המורדת בסקיינט וברובוטי החיסול שלה. שרה מטפלת בפצעיו של קייל ונוצרת ביניהם משיכה מינית. היא שואלת אותו אם הוא חווה בעברו אהבה ומתשובתו היא מבינה שהוא למעשה בתול. מתוך רחמים ואהבה גם יחד הם שוכבים. בבוקר שלמחרת המחסל מאתר אותם ובמאבק נגדו קייל נפגע מרימון ונהרג מפצעיו. שרה נותרת לבדה להילחם במחסל והיא גוברת עליו בדרך נס. בהמשך מתברר שהיא בהריון מקייל וכך למעשה אלמלא קייל נשלח אחורה בזמן ג'ון קונור לא היה נולד.

בסרט הרביעי בסדרה, שליחות קטלנית: התעוררות, מגלם את דמותו אנטון ילצ'ין. הוא מוצג בתור נער צעיר שחי בתוך מבנה נטוש יחד עם ילדה אילמת בשם סטאר. מוצגות תכונות האופי שלו מהסרט הראשון: יכולת הישרדות בלתי רגילה, אלתור, הסתפקות במועט ודאגה לאחר ולזולת. יחד עם סטאר הם מערימים על מחסל של סקיינט ומוחצים אותו תחת גרוטאה כבדה. הם חיים לבדם ללא ההורים או מבוגרים וניזונים מכל הבא ליד, בכללם בשר של זאב ערבות. מרקוס, אסיר לשעבר שתרם את גופתו למדע, עבר תהליך מיוחד שהפך אותו לסייבורג. הוא מאתר את קייל ומוביל אותו לעבר המחתרת האנושית ולעבר מי שעתיד להיות בנו: ג'ון קונור (כריסטיאן בייל). קייל פוגש את בנו רק לקראת סוף הסרט וכשהם נפגשים בנו למעשה גדול ממנו בכעשור. ג'ון יודע שהוא חייב להגן על קייל מפני סקיינט והמחסלים בכל מחיר, שכן שרה הקליטה עבורו קלטות לפני מותה ובאחת מהן היא מספרת לו שהוא יפגוש את אביו בעתיד, ועל מנת שהוא ייולד הוא חייב לשלוח אותו בחזרה לעבר לשנת 1984.

בסרט החמישי שליחות קטלנית: ג'נסיס, קייל ריס מגולם על ידי השחקן ג'יי קורטני. לפי עלילת הסרט, קייל נשלח לעבר לשנת 1984 לאחר שג'ון וחברי המחתרת מצליחים לגבור על סקיינט ועל הרובוטים. אלא, שסקיינט יודעת שקייל "עתיד" להציל את שרה קונור, והיא שולחת מחסל נוסף לשנת 1973, במקום לשנת 1984 כדי להתנקש בה. המחסל מדגם T-800 אותו מגלם ארנולד שוורצנגר, נשלח אף הוא על ידי גורם אלמוני וכך למעשה מציל את שרה בהיותה נערה בגילאי העשרה. הוא מגדל אותה ומהווה עבורה תחליף לאב מאחר שהמחסל השני הוביל למותם של הוריה. כאשר קייל מגיע לשנת 1984 הוא פוגש את שרה כאשר היא כבר מנוסה בירי, בלחימה ויודעת הכל על סקיינט ועל עתידה. הוא מצליח לשכנע אותה להיכנס למכונת זמן ולעבור לשנת 2017 במקום לשנת 1997. הוא זוכר שתי תקופות מעברו: אחת לפי ציר הזמן שבה סקיינט נוצרה ותקפה את האנושות, והשנייה לפי ציר זמן חלופי לו הוא נחשף לאחר מסעו בזמן, ולפיו סקיינט נוצחה והוא חיי חיים נורמטיביים בתור ילד. בעוד תפנית שמתגלה בסרט, סקיינט הרגה למעשה את ג'ון קונור ושתלה רכיבים ננוטכנולוגיים בכל תאי גופו. ג'ון הוא מחסל של סקיינט מדגם מתקדם ביותר מסוג T-3000. יחד עם שרה והמחסל הזקן הם גוברים על ג'ון ועל מערכת ההפעלה "ג'נסיס", שמה החדש של סקיינט לפי ציר הזמן החלופי.