קינגדה קה

קינגדה קה
Kingda Ka
מידע כללי
סוג רכבת הרים משוגרת, רכבת הרים מפלדה, stratacoaster עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום ניו ג'רזי עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע על ההקמה
תקופת הבנייה ? – 21 במאי 2005 (28 שנייה) עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך פתיחה רשמי 21 במאי 2005 עריכת הנתון בוויקינתונים
מידות
אורך 3,118 רגל עריכת הנתון בוויקינתונים
גובה 456 רגל עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 40°08′23″N 74°26′05″W / 40.139722222222°N 74.434722222222°W / 40.139722222222; -74.434722222222
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
רכבת ההרים קינגדה קה

קינגדה קהאנגלית: Kingda Ka) היא רכבת הרים העשויה פלדה הנמצאת בפארק השעשועים "Six Flags Great Adventure", אשר בג'קסון, ניו ג'רזי. רכבת הרים זו היא הגבוהה ביותר בעולם, נכון לשנת 2010, והשנייה במהירותה, מאז פתיחתה של פורמולה רוסה בנובמבר 2010.

הרכבת החלה לפעול ב-20 במאי בשנת 2005, כחלק מאזור חדש בפארק השעשועים שנקרא "הממלכה המוזהבת". היא נבנתה על ידי חברת רכבות ההרים השווייצרית Intamin AG.

מבנה הרכבת[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטון רכיבה במתקן

במתקן יש ארבע רכבות הרים. הן צבועות בארבעה צבעים לזיהוי מהיר: ירוק, כחול כהה, כחול בהיר וכתום. בארבעת הצבעים האלה צבועים גם הכיסאות ותומכות הבטיחות של הרכבות.

בכל רכבת ישנם 18 מושבים בשני טורים. בקרון האחורי ישנו טור אחד של מושבים, ובשאר שני טורים. השורה האחרונה בכל קרון מוגבהת מעל השורה מלפניה כדי לאפשר שדה ראייה טוב יותר. לרכבות אין שמות רשמיים אלא רק מספרים.

בכל אחת מהרכבות ישנו לוח מאחורי שורת המושבים האחרונים שמכסה שורה נוספים של תושבת למושבים. ניתן להסיר את הלוחות האלה כדי להתקין מושבים נוספים בשלב כלשהו בעתיד. שינוי זה יגדיל את הקיבולת של כל רכבת מ-18 ל-20 נוסעים, וכך בכל שעה יוכלו לעלות על המתקן 1,600 נוסעים במקום 1,400. התחנה כבר ערוכה לשינוי הזה, יש לה שער לכניסה לשורות הלא קיימות של המושבים.

העלייה לרכבת[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלט הכניסה לקינגדה קה
מושבי הקינגדה קה כשתומכות הבטיחות מורדות

התור לקינגדה קה ארוך ומתחיל הרבה לפני שער הכניסה. התור כה ארוך ומפותל עד אשר נפתחו בו דוכני גלידה ואף עמדת די ג'יי לבידור הממתינים. בשיא הפופולריות של המתקן, לפני התקלות הגדולות של שנת 2005, אזור התור היה גדול ביותר והיה קרוב יותר למסלול הרכבת. בגלל החלקים שעפו מאזור השיגור במהלך התקלה הראשונה, הוחלט שיהיה בטוח יותר להשאיר את האורחים רחוק ככל האפשר מהמסילה באופן קבוע. הכניסה הנוכחית העיקרית לתחנה הייתה בעבר כניסת "המעבר המהיר".

התחנה מורכבת משתי תחנות מקבילות הנמצאות בכניסה וביציאה. בכל תחנה ישנן שתי רכבות, כך שלכל אחת מארבע הרכבות יש תחנה משלה. כל רכבת מעלה ומורידה נוסעים בתחנה שלה, היא לא נוסעת לתחנה האחרת. במהלך הנסיעה, הרכבות בצד אחד של המסלול מעלות נוסעים בזמן שהרכבות בצד השני משוגרות. המערכת פועלת באופן יעיל מאוד, כל עוד כל ארבע הרכבות פועלות ואין עיכובים גדולים בהעלאת הנוסעים ובבדיקת הרכבות. כתוצאה התור למתקן נע במהירות לפני התחנה, אבל יש תור ארוך בתוך התחנה, במיוחד אם מחכים לשבת בשורות הראשונות.

שני משגיחים מעלים נוסעים, בודקים ומשחררים כל רכבת, ואחד משגר את הרכבות.

תומכות הבטיחות של רכבת ההרים, שמושמות על העולים על המתקן, משתמשות במערכת נעילה הידראולית שמאפשרת למשוך אותם למטה ככל שנחוץ; כשהם נעולים ניתן למשוך אותם למטה אבל אי אפשר לדחוף אותם מעלה (מערכת זו עדיפה על נעילה באמצעות גלגלי שיניים, שננעלת רק בחריצים המתאימים, ולכן התומכות שלה משוחררות מדי או לוחצות מדי). כמו ברוב רכבות ההרים, גם חוגרים את התומכות למקרה שמנגנון הנעילה ייכשל. כדי להגביר את קצב העלאת הנוסעים, מבקשים מהנוסעים להפעיל את התומכות שלהם בעצמם אם הם מסוגלים לעשות זאת.

הנסיעה ברכבת[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלט האזהרה המתריע בפני הנוסעים שהרכבת עלולה לנסוע לאחור

לאחר שהרכבת מגיעה למקומה ונבדקת, היא מתקדמת באיטיות מהתחנה לאזור השיגור. ברגע שהרכבת נמצאת במיקום הנכון, מנגנון השיגור משגר את הרכבת ממהירות של אפס ל-206 קמ"ש ב-3.3 שניות. בסופו של מסלול השיגור, הרכבת מטפסת אל המגדל הראשי, ומסתובבת בתשעים מעלות ימינה לפני שהיא מגיעה לגובה של 139 מטר. הרכבת צונחת מגובה של 127 מטר בעיקול בן 270 מעלות, ומגיעה למהירות של 192 קמ"ש בסוף הירידה. לאחר מכן, הרכבת עולה על גבעה בגובה של כ-40 מטר, כך נוצר רגע של חוסר משקל לפני שהרכבת נעצרת באופן חלק על ידי בלמים מגנטיים. הרכבת מבצעת סיבוב פרסה וחוזרת לתחנה. הנסיעה אורכת 28 שניות מתחילת השיגור ועד לסוף מסלול העצירה, אבל זמן הנסיעה ה"רשמי" על המתקן הוא 50.6 שניות.

לעיתים רחוקות קורה שהרכבת אינה מצליחה להגיע לפסגת המגדל, ולכן היא חוזרת בנסיעה אחורנית לנקודת השיגור, ולכן הותקנו בנקודת השיגור מעצורים שיביאו לעצירה מלאה של רכבת שנעה אחורנית. לאחר שמחזירים את הרכבת לתחנה, נותנים לנוסעים לבחור אם לרדת מהמתקן או להישאר לניסיון נוסף. נוסעים נלהבים ברכבת מחכים בכיליון עיניים לחוויה נדירה זו, אבל אחרים עלולים שלא להבין שזהו תהליך בטיחותי, חרף שלטי האזהרה המספרים עליו.

במסלול הרכבת מותקנות שתי מצלמות, הראשונה נמצאת מעט אחרי אזור השיגור, והשנייה נמצאת בסופו של אזור העצירה, כך ניתן לרכוש תצלומים של "לפני" ו"אחרי". שתי המצלמות נמצאות בצד הימני של המסלול, ולכן מייעצים לנוסעים שרוצים לקנות תמונות מהנסיעה לשבת בצד ימין.

ברגע שהרכבת נמצאת במיקום הנכון, נשמע רעש חזק של צופר, שלאחריו הרכבת נעה מעט אחורה כדי להפעיל את מנגנון הבטיחות, והמעצורים באזור השיגור נופלים. השיגור מתבצע חמש שניות לאחר רעש הצפירה. מנגנון השיגור של קינגדה קה מסוגל לשגר רכבת כל 45 שניות, וכך ניתן להסיע על המתקן 1,400 נוסעים בשעה.

השיגור פועל בצורת בליסטרה, כבל מושך את הרכבת במהירות עד לרגע שבו היא משתחררת ממנו.

תקלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

8 ביוני 2005[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבט מלמטה על המגדל של הרכבת

ב-8 ביוני 2005, פחות מחודש לאחר פתיחת המתקן, בורג רופף גרם לחלק שנמצא בתוך התעלה שכבל השיגור עובר דרכה להשתחרר ויצר חיכוך כנגד הכבל. החיכוך גרם לרכבת לא להאיץ למהירות הנכונה. השפשוף של הכבל כנגד פנים התעלה יצר ניצוצות ושברי מתכת עפו מתחתית הרכבת. המנוע, כפי שתוכנן, ניסה לפצות על כך על ידי הפעלת עוד כוח על הכבל כדי להגיע למהירות שיגור של 206 קמ"ש.

סנפירי המעצורים שעולים למצב הבלימה עולים בתזמון הנכון, באופן עצמאי ללא עזרת מנגנון השיגור. הסנפירים נמצאים בתוך כלובים ממתכת שמחוברים למפעילים שמעלים ומורידים את הסנפירים לגובה הרצוי. ישנם ארבעה אזורי עצירה, בכל אזור יש כ-24 סנפירי בלימה משלו. הסנפירים תפסו את הרכבת המשוגרת והחלו להאט את תנועתה, ומאידך המנוע ניסה להאיץ אותה, וכך היא נגררה לאורך אזור העצירה. רכב התפיסה שוחרר, אבל הרכבת הייתה עדיין באזור העצירה והגיעה לעצירה מלאה בתחתית הגבעה.

התקלה אירעה במהלך בדיקת הבוקר השגרתית, כאשר לא היו נוסעים על הרכבת, ולא היו נפגעים מהתקרית. כבל השיגור ניזוק (הוא נשחק והיה צריך להחליף אותו), המנוע ניזוק (נגרם נזק קל לאטמים), וסנפירי הבלימה ניזוקו - רבים נזקקו להחלפה. סנפירי הבלימה באזור השיגור מחוברים באופן כזה שימנעו מרכבות הנעות במהירות לנוע אחורה לתחנה, אבל הרכבת שנעה במהירות ונמשכה אחורה יצרה לחץ לא צפוי על מספר סנפירים שהתעקמו קדימה. לא היה צורך להחליף את כל הסנפירים, אבל היו יותר סנפירים פגומים מאשר שהיו לפארק חלקי חילוף, והם נאלצו להזמין חלקים מהחברה המייצרת. בנוסף, היו צריכים לערוך ביקורת מחדש לרכבת. הביקורת החלה ב-21 ביוני 2005. הרכבת נפתחה ב-4 באוגוסט, ושביל התור הוזז כך שהוא לא יעבור יותר מתחת למסלול השיגור.

5 במאי 2006[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק ממסלול הרכבת ביציאה מהתחנה

ב-5 במאי 2006, כחודש לאחר שהרכבת נפתחה לשנת 2006, הייתה תקלה נוספת.

בשעה 21:25, אחרי שיגור רגיל, אחד מהנוסעים ברכבת דיווח שאיבד את מכשיר הטלפון הסלולרי שלו על המתקן. הרכבת הכתומה שוגרה בשלב זה, היא השלימה את המסלול אבל נתקעה במסלול הכניסה לתחנה. לאחר מכן, בחנו את מנגנון השיגור ב"שיגור ריק", שיגור ללא רכבת.

בשעה 21:45, הרכבת הכתומה שוגרה לבדיקה. היה רעש חזק של חריקה וחבטה וניצוצות עפו מהחלק האחורי של הרכבת. ייתכן שהמעצורים נגד הנסיעה לאחור בתחילת מסלול השיגור לא קפצו בחזרה למעלה מאחורי הרכבת המשוגרת, אבל אלה שבסוף כן קפצו, כנראה כשהרכבת עוד הייתה מעליהם. אם הרכבת הייתה נוסעת לאחור, הייתה נגרמת תאונה נוראה לוּ לא היו מספיק מעצורים מורמים שיאטו אותה במידה מספקת. לא נגרם נזק לרכבת. ייתכן שרעש החביטה החזק בא מרכב התפיסה שפגע במעצור בסוף מסלול השיגור במהירות מלאה. הסיבה המדויקת לתקלה לא ידועה, אבל טכנאי תחזוקה עבדו כדי לתקן אותה עוד בסוף השבוע שבו אירעה התקלה.

הרכבת נכנסה לעצירת חירום בזמן שהתקלה התרחשה, וכך המעצורים שבסוף מסלול העצירה נשארו מורמים, כך שהרכבת נתקעה באזור זה למשך כדקה לפני שהיא התקדמה אל התחנה.

דווח שכבל השיגור של הרכבת היה מתוח ונראה במצב טוב זמן קצר לאחר התקלה. ב-11 במאי הוציאו אותו, וב-16 בחודש החזירו אותו (אבל במצב רפוי). ב-18 במאי מתחו את הכבל, וראו את העובדים מניחים בובות מבחן על הרכבות. הבדיקה של קינגדה קה החלה ב-21 במאי, ודווח שהרכבת נפתחה מחדש ב-25 במאי.

עובדות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קינגדה קה עם הגבעה השנייה, ההבדל העיקרי בינה ובין הרכבת טופ ת'ריל דראגסטר
  • ככל שקינגדה קה מרשימה, אין בה שום אלמנט שהוא הראשון מסוגו. בעוד שהרכבת אקסילריטור (Xcelerator) הייתה הרכבת המשוגרת הראשונה על ידי מערכת הידראולית, לטופ ת'ריל דראגסטר בסידר פוינט (הרכבת בעלת התואר המהירה והגבוהה ביותר לפני השלמת הבנייה של קינגדה קה) יש את העיצוב הכי דומה לזה של הקינגדה קה. כל הרכבות הללו יוצרו על ידי חברת אינטאמין. ההבדל הבולט ביותר בין קינגדה קה לבין טופ ת'ריל דראגסטר הוא שלאחרונה אין עלייה שנייה; במקום זאת יש לה מסלול עצירה שטוח. המגדל של קינגדה קה גבוה ב-11 מטר מזה של טופ ת'ריל דראגסטר, ומהירות השיגור שלה מהירה יותר ב-13 קמ"ש. הבדל בולט נוסף הוא שלקינגדה קה חסרים אורות המבשרים על שיגור שמתחיל, להבדיל מהאורות בסגנון "עץ חג המולד" של טופ ת'ריל דראגסטר, והדבר מקשה לקבוע במדויק מתי יתבצע השיגור הבא.
  • בראש הגבעה הראשונה הנוסעים נמצאים בכוח ג'י שלילי.
  • בתחתית הגבעה, הנוסעים נמצאים ב-3-4 כוח ג'י.
  • רכבת הקינגדה קה היא בגובה בניין בן 45 קומות.
  • אף פעם לא מפעילים את הרכבת בזמן שיורד גשם, אפילו אם ישנו טפטוף קל, בשל הסיכונים האפשריים שבנסיעה במהירות של 206 קמ"ש בגשם.
  • מנוע השיגור ההידראולי של קינגדה קה מסוגל לייצר בשיאו 20,800 כוחות סוס (שהם 15.5 מיליון ואט).
  • רכבת קינגדה קה היא כמעט כפולה בגובהה מהרכבת ניטרו, שהיא הרכבת השנייה בגובהה בפארק השעשועים (שגובהה כ-70 מטר).
  • הפסגה השנייה של קינגדה קה גבוהה יותר מהנקודות הגבוהות ביותר ברכבות "באטמן: הנסיעה" ו"הרי הגולגולת" שבפארק. הפסגה השנייה היא גם נמוכה יותר רק ב-4 מטר מהנקודה הכי גבוהה ברכבת מדוזה.
  • תהליך בניית הרכבת הונצח בסרט של נשיונל ג'יאוגרפיק, כחלק מסדרת "בנייה מעולם אחר".
  • עד לסיום בניית הרכבת, בנייתה הוגדרה כ"מבצע סודי" מהחשש שחברה מתחרה תבנה רכבת גבוהה יותר ומהירה יותר ותיקח לקינגדה קה את התארים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קינגדה קה בוויקישיתוף