קינג קונג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קינג קונג (1933)
King Kong
Kingkongposter.jpg
בימוי מריאן קופר
ארנסט שדסאק
הפקה מריאן קופר
ארנסט שדסאק
תסריט מריאן קופר
ארנסט שדסאק
ג'יימס אשמור-קלירמן
רות רוז
שחקנים ראשיים פיי ריי
רוברט ארמסטרונג
ברוס קאבוט
מוזיקה מקס שטיינר
מפיץ RKO
הקרנת בכורה 2 במרץ 1933
משך הקרנה 105 דקות
שפת הסרט אנגלית
תקציב 500,000‏$
סרט הבא בנו של קונג (1933)
דף הסרט ב-IMDb

קינג קונג (אנגלית: King Kong) הוא סרט משנת 1933 המבוסס על נובלה שיצאה לאור שנה קודם לכן ועוסק בגורילת ענק בדיונית השוכנת באי ששמו "אי הגולגולת" שאליו הגיעו בני אדם.

סיפור העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הסרט הראשון מתרחשת בשנת 1933, בתקופת השפל הגדול בארצות הברית. במאי ומפיק חסר הצלחה בשם קרל דנהאם רוצה לעשות סרט אודות יחסיהם של חיית פרא ובת אנוש, כאשר הייחוד בו יהיה כי צילומיו ייערכו באי מסתורי, פרימיטיבי ולא מוכר. מפיקי הסרטים תחתם קרל עובד רוצים לבטל את המיזם השאפתני, אך קרל מגלה זאת ומתארגן להפלגה חפוזה לאי בטרם שיהיה ביכולתם לעצור אותו. הוא מגייס עמו את אן דארו, בדרנית מובטלת שהתיאטרון שבו עבדה פשט את הרגל, כדי שתשחק בסרט בתפקיד הראשי. הם עולים על ספינה של ציידי חיות פרא שקברניטה הוא ג'ק דריסקול, ומפליגים לאי הגולגולת, האי המסתורי שבו צילומי הסרט מתוכננים להיערך.

באי הם פוגשים בשבט של ילידים פרימיטיביים, הסוגדים לגורילת ענק בגובה של שמונה מטרים ושמה "קונג" ומנסים להרוג את אנשי המשלחת, אך ללא הצלחה, אולם מצליחים לחטוף את אן. הם מקריבים אותה קורבן לקונג, אך זה מתאהב בה ואינו פוגע בה. מעבר לכך, לאחר מכן, כשפוגשים אן וקונג בדינוזאורים השורצים באי, מגן עליה קונג מפניהם ומציל אותה. אן, שבתחילה פחדה מקונג, מגלה כלפיו חיבה מהולה ברחמים ומתייחסת אליו בחביבות רבה כגמול על כך שהציל אותה מטירנוזאורוס רקס שניסה לטרפה.

במקביל, סגל הסרט והספינה מתארגן להציל את אן, ושולח צוות חיפוש אחריה במטרה להציל אותה מידי גורילת הענק המאיימת. הצוות נתקל בקשיים רבים בדרכו, ושלושה אנשים בלבד מתוכו מצליחים לשרוד - קרל דנהאם, ג'ק דריסקול וג'ימי (המלח הכי צעיר בצוות). מטרתו היחידה של ג'ק היא להציל את אן, בעוד שקרל חושב על ההזדמנות להרוויח מהפרשה כסף ולכסות את הפסדיו הכלכליים שנוצרו עקב סרטיו חסרי ההצלחה. הוא זומם ללכוד את הגורילה במטרה להציג אותה לקהל הרחב תמורת תשלום. ג'ק מצליח לחלץ את אן מידי קונג ויצורי הפרא של האי ומתפתח ביניהם רומן, אולם קונג לא מוכן לוותר על אן בה התאהב והוא ממהר למצוא אותה, כדי להשיבהּ לעצמו. כאשר הוא מגיע אל חופי האי, מחכה לו שם צוות הספינה במטרה ללכוד אותו ואחרי מאבק קשה חברי הצוות מצליחים להרדים אותו. לאחר הרדמתו חוזר צוות הספינה לכיוון ניו יורק, כשבידם קונג.

בניו יורק, הם כובלים את קונג באזיקי פלדה עבים בקרנגי-הול שבברודוויי. שם הם מציגים אותו לראווה לתושבי העיר תמורת תשלום. קונג יוצר התלהבות רבה בקרב האנשים, והבזקי המצלמות המתעדות את נוכחות היצור המלהיב גורמים לו לצאת מדעתו. הוא מתפרע ומצליח להשתחרר מהאזיקים, פורץ מהאולם ומתחיל להשתולל ברחבי ניו יורק.

לאחר שקונג מוצא את אן דארו ומבטיהם נפגשים, קונג מתרכך ונרגע. השלווה הקצרה נקטעת כאשר הצבא, שהוזעק בינתיים לעיר, מתחיל לירות על קונג בתותחים ומקלעים. קונג בורח מהם בעוד אן בידו ומטפס על גגות הבניינים כדי לצאת מטווח האש.

בסופו של דבר, קונג מטפס עם אן על בניין האמפייר סטייט, שם הוא מותקף על ידי מטוסי קרב דו-כנפיים. זוהי הסצנה המפורסמת ביותר בסרט והיא נחשבת לאחת מהסצינות הקלאסיות ביותר בהיסטוריה של הקולנוע. בסצנה, קונג נאבק במטוסים בכל כוחו ואף מצליח לרסק כמה מהם - אך למרות מאמצו הרב, בסופו של דבר המטוסים גוברים עליו ויורים בו למוות.

"זו היפה שהרגה את החיה", מסכם קרל דנהאם בסוף הסרט.

בור העכבישים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט זה היה במקור באורך 125 דקות אך קוצר ל-100 דקות על ידי הסרתן של סצנות שהאטו את קצב הסרט או הסיטו את תשומת הלב מדמותו של קונג. אחת הסצנות שהוסרו ידועה בשם "קטע בור העכבישים", הממשיכה את מה שמתרחשת לאחר קטע המופיע בסרט בו קונג מפיל מלחים מגזע עץ לתוך נקיק. בסרט הסופי לא ידוע מה עלה בגורלם של המלחים, שכפי שמתואר בסצנה שרדו את הנפילה ונאכלו על יד עכבישי ענק, חרקים ויצורים אחרים. מריאן קופר טען שהסיר את הקטע משום שהוא "עצר את הסיפור". מלבד כמה תמונות סטילס ועבודות אמנות שנוצרו עבור הסצנה, לא נותר לה כל זכר. סצנה בה קונג מפיל את המלחים לנקיק מגזע עץ מופיעה גם בגרסה משנת 1976, שגם בה לא ידוע מה עלה בגורל המלחים. בגרסתו של פיטר ג'קסון משנת 2005 ישנה סצנה בעלת קונספט זהה, הכוללת את תיאור מאבקם של המלחים ששרדו במפלצות בתחתית הנקיק. בנוסף, יצר ג'קסון באמצעות אנימציית סטופ-מושן שחזור של הסצנה המקורית. השחזור נכלל בין התוספות המיוחדות במהדורת ה-DVD בעלת שני הדיסקים של סרט זה.

שאר סרטי הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בנו של קונג (1933) - סרט ההמשך אשר יצא לאקרנים באותה השנה. הסרט מתמקד בהמשך עלילותיו של קרל דנהאם. בתחילת הסרט דנהאם הסתבך בתיקים משפטיים רבים בעקבות ההרס הרב לו גרם קינג קונג, עליהם הוא צריך לשלם. באותה העת, דנהאם פוגש באדם שמכר לו את המפה לאי הגולגולת ושומע ממנו על אוצר באי. עקב הסתבכויותיו ותאוותו לכסף הוא מפליג שוב לאי, שם הוא מופתע לגלות גור-גורילות ענק, בנו של קונג.
 • קינג קונג נגד גודג'ירה (1962) - סרט אשר הופק על ידי אולפני טוהו היפנים. הסרט הביא את דמויותהם של קינג קונג וגודג'ירה (גודזילה) לחיים (סרט הצבע הראשון בו הופיעו שתי הדמויות) באמצעות טכניקת suitmation. בגרסה זו קונג גדול לפחות פי חמישה מאשר גודלו בסרט המקורי.
 • קינג קונג בורח (1967) - סרט נוסף אשר הופק על ידי אולפני טוהו היפנים (בשיתוף פעולה עם חברת ההפקות האמריקנית Rankin/Bass). בסרט זה קונג מתמודד מול גורילת ענק מכנית אשר מכונה "Mechani-Kong" ובדינוזאור מסוג תרופודה אשר נודע בסרט בשם גורוזאורוס. עלילת הסרט מבוססת באופן רופף על עלילת סדרת האנימציה לילדים משנות השישים מופעו של קינג קונג.
 • קינג קונג (1976) - גרסה מחודשת לסרט המקורי אשר הופקה על ידי דינו דה-לורנטיס, הופצה על חברת פרמאונט ובויימה על ידי ג'ון גילרמין. בסרט מככבים ג'סיקה לאנג, ג'ף ברידג'ס וצ'ארלס גרודין. בסרט זה, העלילה מתחילה במחפשי נפט התרים אחר מקורות ברחבי העולם ובמסעם מגיעים לאי הגולגולת, שם הם פוגשים בקונג. העלילה זהה מכאן והלאה כמעט לגמרי לזו של גרסת קונג מ-1933. הסרט זכה בפרס אוסקר לאפקטים מיוחדים, וזכה להצלחה בקופות, הן הודות לאפקטים המיוחדים דאז, והן לביגוד מינימלי במיוחד (ורמיזות ארוטיות לראשונה בסרטי קונג, על משיכה מינית בין קינג קונג לאן דרו) אותו לובשת כוכבת הקולנוע וסמל המין, ג'סיקה לאנג.
 • קינג קונג חי (1986) - סרט המשך לסרט מ-1976 אשר הופץ על ידי חברת ההפקות De Laurentiis Entertainment Group. בסרט מככבת השחקנית לינדה המילטון. בסרט זה קונג שרוי בתרדמת לאחר הירייה בו, וזקוק לעירוי דם על מנת להתעורר. משלחת שיוצאת לאי הגולגולת מאתרת ולוכדת גורילת ענק ממין נקבה כדי לבצע לו עירוי דם מדמה, במטרה לעוררו מהתרדמת בה הוא שרוי.
 • קינג קונג (2005) - גרסה מחודשת לסרט המקורי אשר הופצה על ידי אולפני סרטי יוניברסל ובוימה על ידי פיטר ג'קסון (היוצר של סרטי שר הטבעות). הסרט אשר בעל עלילה דומה מאוד לסרט המקורי משנת 1933 נמשך כשלוש שעות. הסרט נעזר רבות באפקטי-מחשב ובגרפיקה ממוחשבת על מנת להנפיש את קונג ואת האי המסתורי שורץ הדינוזאורים בו הוא חי. בסרט מככבים נעמי ווטס בתפקיד אן דארו, ג'ק בלאק בתפקיד קרל דנהאם, אדריאן ברודי בתפקיד ג'ק דריסקול ואנדי סירקיס בתפקיד קונג (תנועה וקול). הסרט זכה בפרס אוסקר על אפקטים מיוחדים.
 • קונג: אי הגולגולת (2017): סרט אתחול לקינג קונג אשר יצא ב-2017. סרט זה אינו יספר את הסיפור המקורי של הדמות אם כי יהווה אתחול המרחיב על מקורה של הדמות ויתרחש בשנת 1971. נאמר גם על הסרט שהוא למעשה חלק מיקום קולנועי אשר יכלול את סרטי הגודזילה של חברת "Legendary Pictures" שיסוכם בסרט רימייק לקינג קונג נגד גודזילה.
 • גודזילה נגד קונג: סרט אתחול לסרט טוהו המפורסם משנת 1962 אשר יחזיר את שתי הדמויות האייקוניות לקרב חוזר ויצא ב-2020.ייתכן שהשניים ישתפו פעולה נגד אויב משותף בסוף הסרט. מעבר לכך לא ידוע דבר.

סדרות טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מופעו של קינג קונג - סדרת אנימציה לילדים אשר שודרה בערוץ ABC בין השנים 1966 ו-1969.
 • קונג: הסדרה המצוירת - סדרת אנימציה לילדים אשר שודרה בערוץ BKN בשנת 2000.
 • קונג: מלך הקופים - סדרת אנימציה לילדים משנת 2016 הדובבה לעברית באולפני אולמן מדיה.

סרטים קשורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בשנת 1933 יצא סרט יפני בשם "Wasei Kingu Kongu" ("קינג קונג היפני") אשר עלילתו התבססה על עלילת הסרט קינג קונג שיצא באותה שנה. כיום לא ידוע על אף עותק של הסרט ששרד וישנה השערה שכל עותקי הסרט הושמדו בהפצצת יפן במלחמת העולם השנייה.
 • בשנת 1938 יצא סרט יפני בשם "King Kong Appears in Edo" אשר הציג את דמותו של קינג קונג. הסרט, שהופק ללא אישור מאולפני RKO, הוקרן בבתי קולנוע ביפן בלבד וככל הנראה הושמדו כל עותקיו בהפצצת יפן במלחמת העולם השנייה.
 • בשנת 1976 יצא סרט בריטי בשם "Queen Kong" המהווה פרודיה על הסרט קינג קונג המקורי מ-1933. הסרט נאסר להקרנה בבריטניה בטענה שהיווה פגיעה בזכויות היוצרים על החידוש של קינג קונג שיצא לאקרנים באותה שנה. הסרט זכה להפצה מוגבלת באיטליה ובגרמניה המערבית.
 • בשנת 1976 יצא סרט בהפקה אמריקאית-דרום קוריאנית אשר הופץ במערב תחת הכותרת "A*P*E". הסרט, העוסק גם הוא בגורילת ענק הזורעת הרס, נועד להתלבש על ההצלחה של החידוש של "קינג קונג" שיצא באותה שנה ולמרות העובדה שאינו קשור עלילתית ל"קינג קונג" הופץ הסרט בקוריאה הדרומית תחת הכותרת "King Kong eui daeyeokseup" ("התקפת הנגד הגדולה של קינג קונג"). סרט נוסף שהתלבש על ההצלחה של "קינג קונג" מ-1976 ויצא לאקרנים בשנת 1977 הוא הסרט "The Mighty Peking Man".
 • בשנת 1998 הפיקו אולפני האחים וורנר את סרט האנימציה מייטי קונג. סרט זה יצא ישירות לחנויות וידאו ודובב גם לעברית.
 • בשנת 2005 יצא ישירות ל-DVD סרט אנימציה בשם "קונג: מלך אטלנטיס" המבוסס על סדרת הטלוויזיה קונג: הסדרה המצוירת.

משחקי וידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים פותחו משחקי וידאו רבים בהשראת סיפורו של קינג קונג כאשר המפורסם והמצליח מביניהם הוא דונקי קונג.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קינג קונג בוויקישיתוף