קירקוס מקסימוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הקירקוס מקסימוס כיום. ברקע - גבעת הפלטין
מפת מרכז רומא בתקופת שיא האימפריה הרומית. הקירקוס מקסימוס בפינה הימנית התחתונה

הקירקוס מקסימוסאיטלקית: Circo Massimo, נהגה צ'ירקו מאסימו, בלטינית: Circus Maximus, שמשמעותו "הזירה הגדולה ביותר") היה קירקוס שהיה מיועד לבידור ההמונים ברומא העתיקה.

תיאור המבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקירקוס מקסימוס נמצא בין גבעת אוונטין לבין גבעת פלטין - אתר ששימש לצורכי בידור הציבור כבר על ידי המלכים האטרוסקים של רומא.

המשחקים הציבוריים הראשונים שנערכו במקום היו הלודי רומאני (המשחקים הרומיים) ביוזמת המלך האטרוסקי הראשון של רומא, טרקוויניוס פריסקוס.

בשל הדרישה של הציבור הרומאי לבידור, הרחיב יוליוס קיסר את הקירקוס בשנת 50 לפנה"ס, ובנה מסלול בשטח שאורכו 600 מטרים ורוחבו 225 מטרים. מושבי הקהל הכילו 150,000 צופים, ועל הגבעות סביב היו עוד 150,000 מקומות בעמידה.

בשנת 81 לספירה, לקראת חגיגת הטריומף של אספסינוס וטיטוס לכבוד דיכוי המרד הגדול, הציבו הרומאים קשת ניצחון בקירקוס מקסימוס ועליה כתובת הנצחה - שער טיטוס (קירקוס מקסימוס). מעט שרידים נשמרו מהשער אולם הכתובת נשמרה על ידי מעתיק אנונימי בימי הביניים. בכתובת נמסר על החלטת הסנט והעם הרומאי לתת כבוד לטיטוס (שתאריו המלאים נמנים אחד לאחד) על אשר, בצייתו לעצת אביו אספסינוס ולאותות השמים, הכניע את העם היהודי והחריב את ירושלים - עיר ששום מנהיג או מלך לפניו לא הצליחו לכבוש אותה.

הקיסר דומיטיאנוס הרחיב את ארמונו על גבעת הפלטין על מנת לאפשר לו לצפות במרוצים ביתר נוחות מארמונו. הקיסר טראיאנוס הוסיף 5,000 מושבים נוספים והרחיב את מקום מושבו של הקיסר על מנת שהקהל יוכל לצפות בו במהלך המשחקים.

האירועים העיקריים שנערכו בזירה היו מרוצי מרכבות, ובמסלול הזירה יכולות היו להתחרות 12 מרכבות בו-זמנית. במרכז הזירה היה מחסום המכונה "ספינה" (spina) שעליו היו פסלים של אלים שונים וכן שני אובליסקים מצריים שהוצבו במקום על ידי אוגוסטוס ועל ידי קונסטנטינוס השני.

מטבע מתקופת הקיסר קרקלה המציג את הקירקוס מקסימוס ובמרכזו ה"ספינא" שעליה אובליסק
האובליסק בפיאצה דל פופולו

כיום נותרו שרידים מועטים של הקירקוס מקסימוס. מרבית המושבים נעלמו (נעשה שימוש באבני הבניין לבניית בניינים אחרים ברומא בימי הביניים).

האובליסק הגדול מן השניים הועבר מן המקום במאה ה-16 על ידי האפיפיור סיקסטוס החמישי והוצב בלטראנו, והקטן הועבר לפיאצה דל פופולו. משמו של הקירקוס מקסימוס (ומוסדות דומים ברחבי האימפריה הרומית) נגזרה המילה "קרקס" בעברית ובשפות אירופיות שונות.

חפירות ארכאולוגיות החלו להיערך במקום החל מאמצע המאה ה-19, אולם מעולם לא בוצעה במקום חפירה יסודית ומקיפה.

הקירקוס מקסימוס, בהיותו השטח הירוק הגדול ביותר המצוי במרכז העיר, משמש כיום לקונצרטים, מופעים ועצרות המונים. ב-2 ביולי 2005 נערך במקום קונצרט לייב 8.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קירקוס מקסימוס בוויקישיתוף