קל"ף חזק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קל"ף חזק
שער גיליון 20 של קל"ף חזק עליו צילום של מיכל עדן
שער גיליון 20 של קל"ף חזק עליו צילום של מיכל עדן
סוג מגזין להט"ב
פורמט רבעון (כתב עת)
חינמון
בעלים קל"ף
תאריכי הופעה 19892001 (כ־12 שנים)
שפה עברית
ISSN 0792-495X
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קל"ף חזק היה ביטאונה של תנועת קל"ף (קהילה לסבית פמיניסטית), שיצא לאור בשנים 19892001. הביטאון יצא מספר פעמים בשנה ונתן ביטוי ספרותי ואידאולוגי לנשים לסביות שהיו פעילות בו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

קל"ף חזק יצא לאור בשנת 1989, גליונותיו כללו דיונים אידאולוגיים, מדורי ספרות ותרבות, דיווחים על פעילות תנועת קל"ף, תמיכה בנשים בנושאים הקשורים לעולם הלסבי וכתבות שונות.

הביטאון נסגר בשנת 2001, ואחריו יצא לאור בשנים 2003–2005 מגזין בשם "פנדורה". למשך זמן מה אף פורסם מגזין הקהילה הלסבית בישראל בשם "אסוציאציות חופשיות", שסימן כיוון חדש ולאו דווקא פמיניסטי לפעילות הארגון.

מורשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2016, לרגל מצעד הגאווה שצוין בסימן "נשים בקהילה", הוצא גיליון מיוחד של קל"ף חזק, ששזר כתבות היסטוריות שנלקחו מגליונות עבר יחד עם מאמרים מאת מובילות קל"ף, המתארים את התנועה בראייה לאחור.

בדברי העורכות נכתב כי,

אמנם עברנו כברת דרך ארוכה מאד מאז, אבל הצורך הזה עדיין זועק. עדיין התרבות הלסבית היא תרבות שולית, ועדיין אנחנו צריכות לעבוד קשה כדי להשמיע את הקול שלנו ולייצר מרחבים שהם קודם כל עבורנו. [...] אז למה עכשיו? כי מצעד גאווה בנושא נשים הוא הזדמנות נהדרת להזכיר שהיו כאן נשים שפעלו, נלחמו ואפילו הצליחו ובזכותן החיים שלנו יותר אפשריים היום. נשים שנלחמו למען נראות של לסביות, ונראות להט"בית בכלל – בטלוויזיה, בעיתונות וביומיום; נשים שהגישו בג"צים למען גישה להפריות זרע והכרה בהורות שלהן, ובתוך כך סללו את הדרך לעשרות אלפי משפחות הורה-להט"ב שקיימות היום. נשים שיצרו תרבות ונאבקו עבור הזהות הלסבית שלהן.

דברי העורכות של גליון מיוחד של קל"ף חזק שיצא לאור בשנת 2016 לצד מצעד הגאווה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


ערך זה הוא קצרמר בנושא להט"ב. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.