קלאוס פוקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
התמונה מתעודת הזיהוי של פוקס למעבדות לוס אלאמוס

קלאוס פוקס (גרמנית: Klaus Fuchs‏; 29 בדצמבר 191128 בינואר 1988), פיזיקאי גרמני שמצא מקלט בבריטניה מפני הנאצים. העביר מודיעין טכנולוגי אודות הפצצה האטומית לידי ברית המועצות.

קלאוס פוקס נולד בגרמניה בשנת 1911. למד פיזיקה ומתמטיקה באוניברסיטת לייפציג. מגיל צעיר גילה מעורבות פוליטית והצטרף למפלגה הקומוניסטית של גרמניה.

עם עליית הנאצים לשלטון בשנת 1933 נאלץ פוקס לעזוב את גרמניה והגיע לבריטניה דרך צרפת. כפליט מגרמניה קיבל פוקס מלגה והמשיך בלימודי הפיזיקה באוניברסיטת בריסטול. בשנת 1937 הוענק לו תואר דוקטור לפיזיקה מאוניברסיטה זו והוא המשיך בלימודי פיזיקה מתקדמים באוניברסיטת אדינבורו.

בשנת 1939 עם פרוץ מלחמת העולם השנייה נעצר פוקס כנתין אויב והועבר למחנה מעצר בקוויבק שבקנדה. בהתערבות מוריו מאוניברסיטת אדינבורו, ששכנעו את השלטונות הבריטיים כי בתור פיזיקאי יוכל פוקס להביא תועלת למאמץ המלחמה הבריטי, שוחרר פוקס מן המעצר. לאחר שחרורו המשיך בלימודיו באוניברסיטה, אך כעבור מספר חודשים נתבקש להצטרף לפרויקט הבריטי לפיתוח פצצת אטום.

בשנת 1943 נשלח פוקס לארצות הברית להצטרף ל"פרויקט מנהטן", הפרויקט האמריקאי לפיתוח פצצת אטום. האמריקאים הציבו אותו במעבדות לוס אלאמוס, שנבנו במדינת ניו מקסיקו כדי לשמש אתר לייצור פצצת האטום האמריקנית. פוקס זכה שם להוקרה כמדען וחוקר רציני המסור למשימה.

בתום המלחמה חזר פוקס לבריטניה ונתמנה לראש מחלקת הפיזיקה במרכז למחקר גרעיני בהארוול (Harwell).

כבר בשנת 1945 ערק פקיד צופן בשגרירות הסובייטית בקנדה בשם איגור גוזנקו ומסר פרטים על רשתות הריגול הסובייטיות במערב, אך הפרטים שמסר לא הביאו מיד לחשיפתו של פוקס, שנחשף רק שנים אחדות לאחר מכן.

בשנת 1948, כאשר ידיעות מודיעין שהגיעו לידי האמריקאים הצביעו על מאמצי ברית המועצות ליצור אף היא פצצת אטום, הועלה חשד כי הסובייטים הצליחו לחדור לסודות האטום של "פרויקט מנהטן". בראשית שנת 1949 הופנה החשד לכיוונו של פוקס. פוקס נחקר על ידי אנשי ה-FBI והכחיש נמרצות את החשדות נגדו. אף לאנשי שרות הביון הבריטי המקביל, ה-MI5, לא היו ראיות מספקות למעצרו.

ב-23 בספטמבר 1949 הודיע הנשיא הארי טרומן כי ברית המועצות ערכה ניסוי בפצצת אטום. פוקס נחקר שוב, ובראשית שנת 1950, לאחר סדרת חקירות, הודה בהעברת סודות האטום לברית המועצות. פוקס הועמד לדין ב-1 במרץ 1950, נמצא אשם בהעברת מידע גרעיני לסובייטים ונדון ל-14 שנות מאסר. הוא ריצה 9 שנים מתוך תקופת המאסר שנגזרה עליו ושוחרר בשנת 1959.

לאחר שחרורו הצליח פוקס, בדרכים לא חוקיות, להגיע לרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית (שכונתה אז "מזרח גרמניה"), שהייתה חלק מן הגוש הסובייטי, קיבל את אזרחותה ונתמנה לסגן מנהל המרכז למחקר גרעיני ברוזנדורף.

קלאוס פוקס מת בשנת 1988, זמן לא רב לפני התפרקות הגוש הסובייטי, איחוד גרמניה וקריסת ברית המועצות.

ההערכה היא כי איש ממרגלי האטום שפעלו בשירות הסובייטים לא הביא לסובייטים תועלת כה רבה בפיתוח פצצת האטום הסובייטית, כקלאוס פוקס במעשה בגידתו במדינתו המאמצת.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קלאוס פוקס בוויקישיתוף