קלטרת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קלטור כותנה בחלקה אורגנית של קיבוץ חפציבה בעמק חרוד
קלטרת מתוצרת חברת "אמזונס"

קלטרת, או מקלטרת, או קולטיבטור בלעז היא כלי עבודה חקלאי, המיועד לעיבוד שכבת הקרקע העליונה של שדה וזאת להבדיל מהמחרשה, לדוגמה, המיועדת לעיבוד עמוק יותר של האדמה. הקלטרות השונות משמשות לעקירת נבטים של עשבים שוטים, ליישור קרקע, לפירוק רגבים, לאוורור הקרקע ולהכנת מצע זרעים לזריעה או שתילה בשטח חלק או על פני ערוגות.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלטרות נגררות על ידי טרקטור או מחוברות לזרועות ההרמה שלו, קלטרות השטח מורכבות ממסגרת מרובעת אליה מחוברות קורות אורך (בין 3 ל 5 קורות אורך, תלוי בסוג הקלטרת). אליהן מחוברות רגלי מתכת קפיציות המסוגלות להתנגד למשיכת הכלי ולרטוט במהלך העבודה. ישנם סוגים רבים ומגוונים של רגלים קפיציות אך אפיונן הבסיסי הוא הכוח בק"ג הדרוש כדי למשוך את הרגל כנגד כוח הקפיץ. בחירה והתאמת הרגלים לקלטרת מתבצע בהתאם לאופי העבודה הנדרש מהכלי. בקלטרות עדינות וקלות יהיו הרגליים בעלות כוח התנגדות נמוך, ולהפך, בקלטרות גדולות וכבדות ישתמש המתכנן ברגלים בעלות כוח התנגדות גבוה. הרגלים מסודרות על הכלי בדרוג אלכסוני תוך שמירה של חפיפה מסוימת ביניהן משתי סיבות עקריות: אחת כדי למנוע מצב בו יש רצועות קרקע לא מעובדות והשנייה כדי למנוע סתימות ולאפשר לקרקע ולעשביה לזרום בחופשיות לאחור. בקצות הרגלים מחוברות מעין כפות מתכת הנקראות כפות אווז, בצורתן דומות לחץ, הן אלה שמוחדרות לתוך הקרקע ומבצעות את פעולת החיתוך של שורשי העשבים והתיחוח של שכבת הקרקע המטופלת. רוחבן של כפות האווז משתנה ומותאם לכל כלי. עומק השכבה המטופלת נקבע בהתאם לצרכים ובהתאם ליכולות הכלי. שימוש לא נכון יכול לגרום לנזקים לכלי כמו התעקמות הרגלים ואף שבירתן ובמקרים קיצוניים עיקום המסגרת ועוד.

קלטרות השורה מורכבות מקורה קדמית ראשית אליה מחוברת לעיתים קורה מקבילה לשם חיזוק. לקורה הראשית מחוברות יחידות הנקראות מקביליות ליחידות אלו יכולת תנועה אנכית במקביל לפני הקרקע לאורך תוואי הנסיעה (ומכאן שמן) למקביליות הללו מחברים אביזרי קילטור שונים כמו רגלים קפיציות, צלחות קילטור, רגלי בננה ועוד. אביזר חשוב נוסף הוא גלגל העומק המסייע למקבילית לעקוב אחר פני הקרקע. אביזרי הקילטור המשמשים בקלטרות השורה עדינים יותר ומחוברים למקבילית כך שניתן יהיה לכוון את אופן עבודתם כמו את העומק והקרבה לגידול התרבותי.

צורת עבודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיבוד מתבצע לאורך השדה בפסים בהתאם לרוחב הכלי על המפעיל לשמור על חפיפה מקסימלית (מרחק קטן) בין פסי הקלטור כדי להגיע ליעילות עבודה גבוהה. מהירות הנסיעה של הטרקטור הגורר תלויה בסוג הטרקטור ברוחב הכלי ובתנאי השטח. מהירות העבודה משפיעה על ביצועי הכלי, מהירות נמוכה מדי לא תאפשר עקירת נבטים טובה ואילו מהירות גבוהה מדי תגרום לנזקים לכלי ולטרקטור. מהירות נסיעה של כ 9 עד 12 קמ"ש נחשבת למהירות סבירה אשר תאפשר למפעיל שליטה טובה על ביצוע העיבוד. עומק העיבוד משתנה בהתאם לכלי ולצרכים השונים אך הוא נע בין 5 ל-20 ס"מ. עומק העיבוד נשלט על ידי גלגלי עומק אשר משמשים גם כגלגלי נסיעה בכלי נגרר. בכלי התלוי על זרועות הטרקטור, משמשים גלגלי העומק לקביעת עומק העיבוד. עיבודי הקילטור דורשים אדמה לחה לכן הם מתבצעים לאחר התחלת עונת הגשמים או לאחר השקיה.

סוגי קלטרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קלטרת שטח המיועדת לעיבוד שטחים גדולים וחלקים. זהו כלי גדול ורחב, 8 מ' ויותר, היא בדרך כלל נגררת על ידי הטרקטור. הקלטרת מצוידת ברגלים קפיציות בהתאם שבקצותיהן מחוברות כפות האווז. גודל הרגלים וגודל כפות האווז נקבע על ידי המתכנן/יצרן בהתאם ליעוד הקלטרת. כמות הרגלים וכוח ההתנגדות שלהן ישפיעו על סוג הטרקטור שישמש לגרירת הקלטרת. הצרכן/החקלאי יבחר את הכלי המתאים לו לפי תנאי השטח אותו הוא מעבד ולפי יכולות הטרקטורים שברשותו. הכלים החדישים המיוצרים בשנים האחרונות הם בעלי יכולת קיפול כדי שניתן יהיה לנייד אותם בנוחות יחסית בין חלקות.
  • קלטרת ערוגות המיועדת לעיבוד חלקות בהן ישנן ערוגות. תפקידן דומה והוא עקירת עשביה ואוורור הקרקע. הכלי בנוי כך שהוא משמר את מבנה הערוגות לאחר העיבוד. הרוחב המקובל הוא כ 6 מטר וגם כלי זה בעל יכולת קיפול בדרך כלל לשם ניוד נוח. כלי זה תלוי בדרך כלל על הזרועות של הטרקטור.
  • קלטרת שורה/שורות מיועדת לעקירת עשבים בין שורות הגידול התרבותי. זהו כלי עדין ומדויק שאמור לבצע את עבודתו מבלי לפגוע בגידול התרבותי. ישנם סוגים שונים של קלטרות, כל אחת מותאמת לגידול מסוים או למספר גידולים הנזרעים באופן דומה. רוחב הכלי משתנה בהתאם ליעוד. קלטרות מסוג זה תלויות בדרך כלל על זרועות הטרקטור כדי שניתן יהיה לשלוט ביתר קלות על דיוק העיבוד. בשנים האחרונות מנסים יצרנים שונים לפתח מערכות אוטומטיות אשר יאפשרו מעקב מדויק אחרי תוואי השורות בגידול המסחרי ויאפשרו לקלטרת להתקרב יותר ויותר אל הגידול המסחרי מבלי לגרום לו נזקים. מערכות אלה מטרתן להפחית את השימוש בחומרי הדברה כימיים ואת העלות הכרוכה בעישוב ידני.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קלטרת בוויקישיתוף