קלייד (נהר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קלייד
Clyde
שפך נהר הקלייד גלאזגו, סקוטלנד
שפך נהר הקלייד גלאזגו, סקוטלנד
אורך 170 ק"מ
אגן ניקוז 4,000 קמ"ר
מוצא גבעות לות'ר, דרום לנרקשייר
יובלים Kelvin, River Cart, River Nethan, Molendinar Burn, נהר לוון, Avon Water, Mouse Water עריכת הנתון בוויקינתונים
שפך לשון הים של קלייד
מדינות באגן הניקוז סקוטלנד
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

נהר הקליידאנגלית: River Clyde, בגאלית סקוטית: Abhainn Chluaidh) הוא נהר הזורם בדרום סקוטלנד ועובר דרך גלאזגו. הקלייד הוא הנהר השמיני באורכו בממלכה המאוחדת והשני באורכו בסקוטלנד.

מוצא הנהר הוא ברכס גבעות לות'ר, משם הוא ממשיך לכיוון צפון, באזור העיירה ביגאר הוא משנה את מסלולו לכיוון צפון-מערב וממשיך לאורך אזורי הפרברים של גלאזגו בהם לנרק והמילטון, משם עובר דרך מרכז העיר של גלאזגו עד שנשפך לים בלשון הים של קלייד. מקור השם הוא ככל הנראה מבריטונית "קלוד'" (Clud) ובתקופה הרומאית הוכר בשם "קלוטה" (Clota). משמעות אפשרית לשם היא מהמילה הבריטונית "קלויד'" (Clywwd): רועש, משמעות מקובלת יותר מגיעה משם האלה הקלטית "קלוטה" (Clota) הנחשבת לאלת הנהר עוד מתקופת השבט הקלטי ששכן באזור ומשמעות שמה "הזורם בעוצמה" או "המטהר הקדום".

באזור נהר הקלייד והעמק סביבו שכן השבט הקלטי דמנוניי (Damnonii) עד לתקופת סוף השלטון הרומי בבריטניה, אז התפתח לכדי ממלכת סטרת'קלייד ("עמק הקלייד") שהתקיימה באזור במהלך ימי הביינים המוקדמות ועד לייסוד ממלכת סקוטלנד בראשית המאה ה-11. במהפכה התעשייתית החל מהמאה ה-17 ועם התפתחותה המשמעותית של גלאזגו והתעשיות הכבדות באזור, בעיקר סביב תעשיית הספנות, הפך הנהר להיות עורק תחבורה חשוב שתרם להפיכת האזור לאחד ממרכזי התעשייה החשובים באיים הבריטים במאה ה-18 וה-19.

מאז שנת 2000 מוגן שפך הנהר ולשון הים של קלייד תחת אמנת רמסר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]