קליל תעשיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קליל תעשיות
סמליל החברה
סוג חברה ציבורית
סיסמה קליל חלונות מעוצבים
מייסדים משפחת סונינו
שנת הקמה 1950
חברות בנות רול פרופיל בע"מ
מיקום המטה כרמיאל
שליטה בחברה צור דבוש
בעלות צור דבוש, אחזקות ציבור ומוסדיים
ענפי תעשייה ענף הבניה והמתכת
מוצרים עיקריים חלונות, דלתות, קירות מסך, תריסים
שווי שוק 1,074,000,000 ש"ח מאי 2017
הכנסות כ-379,565,000 ש"ח לסוף 2016
רווח תפעולי 81,850,000 ש"ח לסוף 2016
רווח 62,354.000 ש"ח לסוף 2016
הון עצמי 257,430,000 ש"ח לסוף 2016
מנכ"ל אריה (ריצי) ריכטמן
אנשי מפתח
  • יו"ר: צור דבוש
  • משנה למנכ"ל ולכספים: יונתן רובינזון
עובדים 320
http://www.klil.co.il

קליל תעשיות היא חברה ציבורית ישראלית לפיתוח עיצוב וייצור חלונות, דלתות, תריסים וקירות מסך מפרופילי אלומיניום לענף הבנייה. החברה נסחרת בבורסה לניירות ערך בתל אביב ונכללת במדד ״ת״א 90״. מפעל הייצור שלה שוכן בכרמיאל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה נוסדה בשנת 1950 על ידי משפחת סונינו שעלתה לישראל מאיטליה. החברה נקראה בהקמתה תמ"י.[1] בשנים אלה מרבית עבודת החברה הייתה ייצור צינורות השקיה לחקלאות ופרופילים לתעשייה. היקף היצור השנתי של החברה עמד על כ-900 טון. בשנת 1961 נמכר החלק העיקרי של החברה לדיסקונט השקעות. ב-1963 מכרה משפחת סונינו את יתרת אחזקותיה לדיסקונט השקעות וזו בחרה להחליף את שם החברה לשם "קליל"[2].

בשנת 1964, עברה החברה לייצר בעיקר חלונות. במסגרת הסכם עם משרד השיכון, החליפה את חלונות העץ שהיו נפוצים עד אז לחלונות אלומיניום[3].

בשנות ה-80 החליטה החברה לאמץ מערכות אלומיניום מתקדמות על ידי קניית ידע מחברות מאירופה (בעיקר מאיטליה)[4] ולפנות לבונים ולמשפצים. בשנת 1981 הונפקה החברה לראשונה לציבור הרחב.

בשנת 1991, קודם מלחמת המפרץ, ביקש פיקוד העורף מהחברה לתכנן חלון שיהיה עמיד כנגד חדירת גזים[5]. כך נוצר חלון לממ"ד.

בשנת 1995 רכשה "קליל" את חברת "רול פרופיל".

ב-2001 נמכרה החברה[6] לצור דבוש.

בשנים הראשונות שלאחר המהלך, החמיר מצבה הכלכלי של החברה[7] עד לשיא של הפסד שנתי של 37 מיליון בשנת 2004 (באותם ימים, שווי השוק של החברה הגיע ל-40 מיליון ש"ח).

בשנת 2004 יישמה החברה תוכנית התייעלות[8] שכללה כמו: סגירת פעילויות, החלפת מנכ"ל, גיוס הון[9], מכירת נכסים ותוכנית שיווקית של מתן אחריות[10]על המוצר המוגמר המותקן על ידי מתקינים עצמאיים. הפעולות גרמו לעצירת ההפסדים[11] כבר ב-2005.

מניות החברה נסחרות כיום בבורסה לניירות ערך בתל אביב ומהוות חלק ממדד תל אביב 90. שווי השוק שלה, נכון למאי 2017, עומד על כ-1 מיליארד ש"ח.

מחזיקת השליטה בחברה (כ-60% מסך המניות) היא חברת דבוש השקעות. יתר מניות החברה מוחזקות בידי הציבור וגופים מוסדיים.

פעילות החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחום עיסוקה העיקרי של החברה הוא פיתוח, עיצוב, ייצור, גימור, שיווק ומכירה של מערכות אלומיניום לבניה ופרופילים לתעשייה (בעיקר לשוק המקומי לשם ייצור מוצרים סופיים מפרופילי אלומיניום, דוגמת חלונות, דלתות ופתחים אחרים לבניינים, בהם משולבים זגוגיות, תריסים או רשתות).

שימוש נוסף בפרופילים נעשה כמרכיב במוצרים תעשייתיים שונים שאינם מיועדים לשוק הבניה, כמו סולמות, מדרכים, דודי שמש ועוד.

כמו כן, עוסקת החברה בפיתוח, עיצוב, ייצור, ייבוא, רכישה, שיווק ומכירה של אביזרים נלווים לפרופילי האלומיניום הדרושים לשם ייצור המוצר, כגון: חלונות, דלתות, תריסים וקירות מסך.

תחום פעילות נוסף של החברה באמצעות חברת הבת "רול פרופיל" הוא ייצור, צביעה, שיווק ומכירה של שלבי תריסים וארגזי תריסים מפחי אלומיניום, בשילוב פוליאוריתן מוקצף.

ממוצרי החברה: חלונות, דלתות, תריסים וקירות מסך.

כמו כן דואגת החברה למתקינים מורשים ולליווי וייעוץ ליזמים ואדריכלים.

תהליכי ייצור עיקריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תהליך הייצור של הפרופילים בחברה הוא בן מספר שלבים עיקריים: טְרוּד (אקסטרוזיה- תהליך לחיצת בולי אלומיניום דרך טבעים, באמצעות מכבש), עיבוד (כולל צביעה), אילגון (חמצון) ואריזה. הייצור והגימור של הפרופילים נעשה תחת פיקוח והסמכה של מכון התקנים הישראלי.

תהליך ייצור התריסים: בתחום פעילות זה עוסקת חברת הבת "רול פרופיל בע"מ" בתכנון, ייצור, צביעה, שיווק ומכירה של שלבי תריסים ותריסים מאוגדים מפחי אלומיניום בשילוב חומר מבודד בשם פוליאוריתן בשיטת Roll forming וכן ארגזי תריס מפחי אלומיניום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קליל בחדשות

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]