קליל תעשיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קליל תעשיות
סמליל החברה
סוג חברה ציבורית
סיסמה קליל חלונות מעוצבים
מייסדים משפחת סונינו
שנת הקמה 1950
חברות בנות רול פרופיל בע"מ
מיקום המטה כרמיאל
שליטה בחברה צור דבוש
בעלות צור דבוש, אחזקות ציבור ומוסדיים
ענפי תעשייה ענף הבניה והמתכת
מוצרים עיקריים חלונות, דלתות, קירות מסך, תריסים
שווי שוק 1,074,000,000 ש"ח מאי 2017
הכנסות כ-379,565,000 ש"ח לסוף 2016
רווח תפעולי 81,850,000 ש"ח לסוף 2016
רווח 62,354.000 ש"ח לסוף 2016
הון עצמי 257,430,000 ש"ח לסוף 2016
מנכ"ל אריה (ריצי) ריכטמן
אנשי מפתח
  • יו"ר: צור דבוש
  • משנה למנכ"ל ולכספים: יונתן רובינזון
עובדים 320
http://www.klil.co.il

קליל תעשיות היא חברה ציבורית ישראלית לפיתוח עיצוב וייצור חלונות, דלתות, תריסים וקירות מסך מפרופילי אלומיניום לענף הבנייה. החברה נסחרת בבורסה לניירות ערך בתל אביב ומפעל הייצור שלה שוכן בכרמיאל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה נוסדה בשנת 1950 על ידי משפחת סונינו שעלתה לישראל מאיטליה מטעמים ציוניים. החברה נקראה בהקמתה תמ"י[1] בשנים אלה מרבית היצור היה צינורות השקיה לחקלאות ופרופילים לתעשייה. היקף היצור השנתי עמד על כ-900 טון. בשנת 1961, נמכר החלק העיקרי של החברה לדיסקונט השקעות. ב-1963 משפחת סונינו מכרה את יתרת אחזקותיה לדסקונט השקעות ונהגה השם "קליל"[2].

בשנת 1964, עברה החברה לייצר בעיקר חלונות. במסגרת הסכם עם משרד השיכון, החליפה את חלונות העץ שהיו נפוצים עד אז לחלונות אלומיניום.

בשנות ה-80 קליל החליטה לאמץ מערכות אלומיניום מתקדמות על ידי קניית ידע מחברות מאירופה בעיקר מאיטליה ולפנות לבונים ולמשפצים. ב-1981 החברה הונפקה לציבור.

ב-1991 קליל התבקשה על ידי פיקוד העורף לתכנן חלון שיהיה עמיד כנגד חדירת גזים. כך נוצר חלון לממ"ד.

בשנת 1995 רכשה "קליל" את חברת "רול פרופיל".

ב-2001 קליל נמכרה[3] לצור דבוש. בשנים הראשונות שלאחר המהלך, מצבה הכלכלי של קליל החמיר[4] עד לשיא של הפסד שנתי של 37 מיליון בשנת 2004 (באותם ימים, שווי השוק הגיע ל-40 מיליון ש"ח). אז, יישם תוכנית התייעלות[5] בליווי של קובי לוי שכללה מהלכים נחושים ומורכבים כמו: סגירת פעילויות, החלפת מנכ"ל (ריכטמן), גיוס הון[6], מכירת נכסים ותוכנית שיווקית מהפכנית של מתן אחריות[7]על המוצר המוגמר המותקן על ידי מתקינים עצמאיים. כל הפעולות יחד גרמו לעצירת ההפסדים[8] כבר ב-2005.

מניות החברה נסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב ומהוות חלק ממדד תל אביב 90. שווי השוק שלה, נכון למאי 2017, עומד על כ-1 מיליארד ש"ח.

מחזיקת השליטה בחברה (כ-60% מסך המניות) היא חברת דבוש השקעות. יתר מניות החברה מוחזקות בידי הציבור והגופים המוסדיים.

פעילות החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחום עיסוקה העיקרי של החברה הוא פיתוח, עיצוב, ייצור, גימור, שיווק ומכירה של מערכות אלומיניום לבניה ופרופילים לתעשייה, בעיקר לשוק המקומי לשם ייצור מוצרים סופיים מפרופילי אלומיניום, דוגמת חלונות, דלתות ופתחים אחרים לבניינים, בהם משולבים זגוגיות, תריסים או רשתות.

שימוש נוסף בפרופילים הוא כמרכיב במוצרים תעשייתיים שונים שאינם מיועדים לשוק הבניה. כמו סולמות, מדרכים, דודי שמש ועוד. כמו כן, עוסקת החברה בפיתוח, עיצוב, ייצור, ייבוא, רכישה, שיווק ומכירה של אביזרים נלווים לפרופילי האלומיניום, הדרושים לשם ייצור המוצר הסופי המוגמר חלונות, דלתות, תריסים וקירות מסך.

תחום פעילות נוסף באמצעות חברת הבת "רול פרופיל" ייצור, צביעה, שיווק ומכירה של שלבי תריסים וארגזי תריסים מפחי אלומיניום, בשילוב פוליאוריתן מוקצף.

תהליכי ייצור עיקריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תהליך הייצור של הפרופילים בחברה הוא בן מספר שלבים עיקריים: טְרוּד (או בלעז: אקסטרוזיה- תהליך לחיצת בולי אלומיניום דרך טבעים, באמצעות מכבש), עיבוד (כולל צביעה), אילגון (חמצון) ואריזה. הייצור והגימור של הפרופילים נעשה תחת פיקוח והסמכה של מכון התקנים הישראלי.

תהליך ייצור התריסים: בתחום פעילות זה עוסקת חברת הבת רול פרופיל בע"מ בתכנון, ייצור, צביעה, שיווק ומכירה של שלבי תריסים ותריסים מאוגדים, מפחי אלומיניום בשילוב חומר מבודד בשם פוליאוריתן, בשיטת Roll forming וכן ארגזי תריס מפחי אלומיניום.

רשת של מתקינים מורשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקליל רשת של מתקינים מורשים, שהוסמכו להתקין את מוצרי קליל בבניה בישראל. במסגרת הסמכתם עוברים המתקינים המורשים של קליל, הדרכות הסמכות ומבדקים. רשת המתקינים המורשים הינה דינמית וההצטרפות או היציאה ממנה היא בסמכות קליל על פי הכללים הנקבעים בכל שנה. המתקינים המורשים מחויבים לרמת איכות ושירות מוקפדת.

מוצרים ושירותים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • חלונות ודלתות: לקליל מגוון חלונות בעיצובים שונים וברמות מחיר המותאמות לקהל הרחב. לקליל חלונות ודלתות הזזה, דלתות ציר ועוד.
  • תריסים: לקליל מגוון תריסים המיועדים למפתחים קטנים וגדולים. במגוון רמות הצללה. אטומים או מעבירי אור חלקי (תריס קליל אור)
  • קירות מסך: לקליל מגוון פתרונות למעטפת החיצונית של בנייני מגורים ומשרדים.
  • ליווי הבונה והמשפץ: לקליל שירות ייעוץ ייחודי בסיוע בחירת הפתרונות המתאימים לכלל פתחי הבית. בפגישה אישית הם מסייעים להתאים את מפרט האלומיניום להעדפות בתחום העיצוב, לתנאי סביבה ולתקציב. המפרט משמש לצורך קבלת הצעות מחיר מהמתקינים המורשים
  • תעודת אחריות: קליל נותנת אחריות לשנתיים ללקוחות שבצעו את הפרויקט עם המתקינים המורשים והשתמשו בכל המרכיבים על פי מפרטי והגדרות קליל.
  • ליווי וייעוץ ליזמים ואדריכלים בפרויקטים גדולים: קליל מלווה יזמים ואדריכלים החל משלב התכנון ובחירה במערכת המתאימה בהתאם לדרישות הפרויקט. מבצעת התאמות ופיתוחים מיוחדים הנדרשים כדי לענות על צורכי האדריכל והיזם של הפרויקט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קליל בחדשות


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]