קללת הפרעונים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מסכת המוות של תות ענח' אמון, מיתת חושפי קברו העלו לתודעה את הנושא של "קללת הפרעונים"
לורד קרנברון, מת כארבעה חודשים לאחר פתיחת קברו של תות ענח' אמון

קללת הפרעונים היא האמונה כי מי שיפתח את קברו של אחד מהפרעונים ייפגע מקללה עתיקה שהטילו כהני הדת המצרים בעת שהוטמן הפרעה בקברו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-4 בנובמבר 1922 מצאה קבוצת אגיפטולוגים את קברו של תות ענח' אמון בעמק המלכים. הקבוצה מומנה על ידי ג'ורג' הרברט, הרוזן החמישי מקרנארבון. ב-5 באפריל 1923 נמצאה גופתו של הרברט בבית המלון קונטיננטל-סאבוי שבקהיר. מותו הוליד את הסיפור על "קללת תות ענח' אמון", שנודעה גם כ"קללת הפרעונים". מותו נבע ככל הנראה מאלח דם (שהתפתח לדלקת ריאות) שנגרם כתוצאה מגילוח בטעות של עקיצת יתוש נשא של שושנה.

האמונה בקללת הפרעונים התחזקה עקב סדרת מיתות בלתי טבעיות שפגעו בחושפי קברו של תות ענח' אמון ב-1922, ובראשם לורד קרנברון, יוזם ומממן המשלחת הארכאולוגית, שמת באופן מסתורי כארבעה חודשים לאחר פתיחת הקבר. כפי הנראה נעקץ על ידי יתוש ולאחר מכן זיהם את הפצע כשפתח אותו בעת הגילוח. מיתות מסתוריות נוספות של אנשים הקשורים לתגלית הארכאולוגית אירעו בשנים שלאחר מכן, אך מגלה הקבר, הארכאולוג הווארד קרטר, התחמק, כפי הנראה, מתוצאות הקללה, ומת בשנת 1939, בגיל 64, למעלה מ-16 שנים לאחר שפתח את קברו של תות ענח' אמון.

בשנת 2007 תייר גרמני החזיר תגליף פרעוני גנוב, מחשש להחשף לקללת הפרעונים[1]

הסבר מדעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין ההסברים המדעיים שניתנו לתופעה היה העובדה שהקברים נמצאים במצב רע מבחינה בריאותית, במקום חנוק המאפשר קיום של חיידקים רבים[דרוש מקור]. אחד ההסברים הוא פטריה הגדלה במקום הקברים שנדבקה לחוקרים, במאמר שפורסם בעיתונות באותה תקופה העלה סר ארתור קונן דויל את ההשערה שפטריית עובש הונחה במכוון כדי להעניש שודדי קברים.

דגימות אוויר שנלקחו מתוך סרקופג סגור דרך חור שנקדח. הראו רמות גבוהות של אמוניה, פורמלין ומימן גופרתי; הגזים האלה הם רעילים, חלק מהגזים שנמצאו יכולים להשפיע כמו גז עצבים[דרוש מקור].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ [1].