קמוב Ka-52

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קמוב Ka-52 ‏[1]
Камов Ка-52
מאפיינים כלליים
סוג מסוק קרב
קוד נאט"ו Hokum-B
ארץ ייצור רוסיהרוסיה  רוסיה
יצרן קמוב
תקופת שירות 2008 –
צוות 2
משתמש ראשי חיל האוויר הרוסי
משתמשים משניים
ממדים 
אורך 15.86 מטר
גובה 5.01 מטר
משקל מטען מרבי 2500 קילוגרם
משקל טעון 10,400 קילוגרם
משקל המראה מרבי 10,800 קילוגרם
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
ביצועים 
מהירות שיוט 260 קמ"ש
מהירות מרבית 300 קמ"ש
קצב נסיקה 16 מטר/שנייה
טווח טיסה מרבי 460 קילומטר
סייג רום 5,500 מטר, גובה ריחוף מקסימלי 4,000 מטר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
הנעה 
שני מנועי VK-2500 או VK-2500P בכוח של 2,400 כוחות סוס בהמראה.
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
תרשים


תרשים תצורות חימוש אפשריות לדגם הבסיסי של ה-Ka-52

קמוב Ka-52אנגלית: Kamov Ka-52, קוד דיווח נאט"ו: Hokum-B, המכונה "אליגטור") הוא מסוק קרב וסיור רוסי מייצור חברת קמוב שפותח מדגם ה-Ka-50 החד מושבי. זהו הוא מסוק הקרב הקואקסיאלי היחיד בשירות מבצעי, וכמו קודמו הוא המסוק היחידי בשירות שכולל מערכת הפלטה לצוות המסוק. למסוק שתי גרסאות עיקריות, הגרסה הבסיסית Ka-52 שמיועדת לפעול ממתקנים יבשתיים ומשמש בעיקר את חיל האוויר במשימות סיור וסיוע אווירי קרוב, ומסוק ימי ה-Ka-52K המכונה "Катран"תעתיק עברי: קֲטְרַן בעברית: קוצן נקוד) המיועד לפעול מספינות מלחמה.

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

Ka-50[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קמוב Ka-50

ה-Ka-50 פותח במקור כמסוק קרב קל לגישור יכולות שהיו בחסר במסוקים רוסים ולהתחרות ב-AH-64 אפאצ'י. לאחר מחקרים במכון קמוב הוחלט שמערכות האוטומציה הקיימות יכלו להחליף איש צוות אחד במסוק הקרב החדש ומערכת ההיגוי ובקרת הטיסה נועדו להקל על פעילות הטייס הבודד בנוסף תצורת הרוטור הקואקסיאלי הקנתה תכונות ניהוג ושליטה נוחות יותר יחסית למסוק טהור.

טייס בודד אפשר הקטנת השטח המיועד לצוות, הגדלת השריון ופישוט הציוד שלא היה צריך להיות כפול בשני תאים המותקנים אחד אחרי השני, כמו שהיה נהוג במסוקי קרב באותה התקופה.

תצורת הרוטור הקואקסיאלי המתאפיינת בשטח דיסקה גדול, הקנה למסוק מהירות מרבית גבוהה יותר יחסית למסוקים טהורים. כמו כן הזריזות של כלי הטיס בציר הסבסוב מנעה את הצורך בתותח היושב על גבי צריח, מה שאפשר התקנת תותח כבד יחסית למסוקי קרב.

בנוסף לכל החידושים הללו, המסוק נבדל מכל מסוק אחר בהיותו היחיד עם מערכת הפלטה לטייס.

עם זאת פיתוח המסוק התארכה והתייקרה ועם חוסר הבשלות של מערכת הנשק שלו, ובעיקר במהלך התפרקות ברית המועצות, לא הייתה יכולת לייצר את המסוק הזה והמיל מי-28 הועדף בגלל מחירו הנמוך יותר, ולכן ייצורו של ה-Ka-50 הוקטן וסך הכל 15 יחידות של המסוק נכנסו לשירות עם חיל האוויר הרוסי וראו פעילות מבצעית מוגבלת במהלך מלחמת צ'צ'ניה השנייה.

המסוק הדו-מושבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסוק הניסוי של ה-Ka-52. מספר זנב 061. ניתן לזהות את שני המכלולים האלקטרואופטיים. אחד (הגדול והעוצמתי יותר) בגג המסוק והשני בגחון. תצורה זאת לא עברה לדגם הסדרתי אבל היא הדגימה את עקרון העיצוב סביב למשימת סיור.

במהלך פיתוח ה-Ka-50 עלה הצורך בפיתוח מסוק דו מושבי למטרות אימון. בשביל לבצע שינוים מעטים ככל הניתן בתצורה ואיזון המסוק נבחרה תצורת תא טייס צד בצד. זה מנע תנועה של מרכז הכובד קדימה מדי, שכן שני הטייסים יושבים קרוב באותו המרחק ממרכז הכובד והזרוע שמשקלם מפעיל על המרכז קטנה יותר. עם זאת, זה דרש הקטנת המיגון לתא הטייס. ועדיין כלי הטיס היה ב-600 קילוגרם כבד יותר מקודמו ולכן ביצועיו היו נחותים יותר. יתרון נוסף של תצורה זאת היה הקטנת כמות הציוד בתא הטייס שכן שני הטייסים יכלו להשתמש באותם המכשירים בתא, מה שבתצורת תא טנדם היה דורש כפילות של מכשירים בין התאים.

תצורה זאת התגלתה כיעילה מאוד ולכן משימות מסוקי קרב נוספות החלו להתווסף לתצורות שונות. תצורות מוצעות של מסוקי קרב וסיור, קרב-לילה, ולוחמה ימית הוצעו במהלך פיתוחו.

תצורת הקרב וסיור החלו להעלות עניין והמסוק שיקף זאת. תצורה של תא צד בצד גם אפשרה שיתוף פעולה מיטבי במילוא משימה זאת שכן שני אנשי הצוות יכלו לבצע זיהוי ויזואלי ובעזרת האמצעים האלקטרואופטיים בצורה משותפת. כמו כן המסוק כלל שני מכלולי מצלמות אלקטרואופטיות שאפשרו לשני אנשי הצוות להסתכל על שני אזורים במקביל בנוסף על מכ"ם אוויר קרקע מתקדם. כאשר הטייס יכל לקרוא את תוואי השטח ולזהות איומים או אזורי עניין גם בלילה, ואיש הצוות השני יכל להתמקד בעזרת המצלמה השנייה באזור מסוים בשביל לקבל עליו מידע, או אף "לצבוע" את המטרה בעזרת המכ"ם והלייזר ולשתף את המטרה והכוונה אליה בין חברי המבנה. כמו כן זה אפשר למסוק להוות מעין מוצב פיקוד שיכלה להכווין ולתמוך בכוחות מיוחדים.

מסוק Ka-50 ה-11 שיוצר (מספר זנב 061) הוסב לתצורה דו מושבית במהלך שנת 1995 ועד תחילת שנת 1996 ושימש כמסוק ניסוי לתוכנית הפיתוח. מסוק 061 הופיע לראשונה בסלון האווירי אירואינדיה בשנת 1996.

בגלל הקשיים הכלכליים של רוסיה במהלך שנות ה-90 ושנות ה-2000 המוקדמות, היה קיים רק מסוק ניסוי בודד לדגם זה. בשנת 2008 יוצרו שני מסוקי ניסוי נוספים לפרויקט. במסוקים אלה, כמו גם בדגם הסדרתי מספר המכלולים האלקטרואופטיים צומצם לאחד. עם זאת בדגמים אלה ובמסוקים הסדרטיים הותקנו מנועים מדגם VK-2500 החזקים יותר.

בשנת 2011 החל ייצור סדרתי למסוקים אלה במקביל לתוכנית בחינה ממשלתית למסוק שהסתיימה בהצלחה באוקטובר 2012.

Ka-52K[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסוק Ka-52K מדגים את מגנוני קיפול הלהבים והכנפיים.

בשנת 2015 עלה לאוויר המסוק הראשון מדגם K המיועד לפעילות מספינות מלחמה. המסוק כלל להבים מתקפלים לאחסנה. כמו כן מכלול הכנפיים היה קטן יותר וכלל שתי תחנות חימוש במקום שלוש כמו בדגמי המסוקים של חיל האוויר, יחד עם מנגנון קיפול הכנף. עם זאת, המסוק כלל מערכת אלקרואופטית משופרת ויכולת לשאת טיל ה-הרמס שבתצורה הדו שלבית שלו יכול להגיע לטווח של 100 קילומטר. אם כי ההערכה שהמסוק לא יוכל להפעיל את הנשק הדו שלבי לבדו והדגם המבצעי יהיה חד שלבי ובעל טווח של 20 קילומטר. בשנת 2018 הוכרז שהמסוק יכול להפעיל את הטיל נגד ספינות Kh-35 זבזדה בעל טווח מבצעי של עד 300 קילומטר.

השבחה ל-Ka-52M[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2019 הוכרז כי למסוקי Ka-52 מתוכננת השבחה ועדכון מערכות בשירות חיל האוויר הרוסי. הדגם שסומן באות M יכלול שיפורים במערכות הנשק והאוויוניקה, אם כי הפרטים עדיין לא פורסמו. החוזה צפוי להיחתם בשנת 2020 והשדרוג צפוי להסתיים ב-2025.[2]

היסטוריה מבצעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המעורבות הרוסית במלחמת האזרחים בסוריה

החל ממרץ 2016 מספר מסוקי Ka-52 של חיל האוויר הרוסי הוצבו בבסיס חמיימים שסוריה, כחלק מהכוח האווירי המשתתף במלחמת האזרחים הסורית. בדצמבר 2016 מסוקי Ka-52K של הצי הרוסי השתתפו במלחמה, אם כי לא ברור מהיכן הם טסו -מספינות הצי או ממתקן יבשתי כלשהו.

ב-7 במאי 2018 מסוק Ka-52 של חיל האוויר התרסק בסוריה. ההערכה היא שכשל טכני גרם להתרסקות למרות שייתכן שהמסוק הופל, אבל אף ארגון לא לקח על הפעולה אחריות.

משתמשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • רוסיהרוסיה  רוסיה
  • מצריםמצרים  מצרים
    • חיל האוויר המצרי - בשנת 2015 חיל האוויר המצרי חתם על חוזה רכש של המסוקים.[5] חיל האוויר המצרי קיבל, נכון ל-2020, 30 מסוקי Ka-52[6] מהדגם הבסיסי אם כי עם התאמות מסוימות לפעילות מספינות כגון רוטורים מתקפלים וכדומה, אלה מיועדים לפעול מאונייות הסער מסדרת מיסטרל שנרכשו מצרפת. ראשונים מהמסוקים התקבלו בשנת 2018 והוכרזו מבצעיים ב-2019. מסוקי Ka-52K נוספים צפויים להימכר למצרים, המספר המסוקים הכולל צפוי להגיע ל-43 מסוקים.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסוקי קרב רוסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסוקי קרב דומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קמוב Ka-52 בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אתר התאגיד הממלכתי לייצוא נשק (רוסיה), Ka-52, http://roe.ru/
  2. ^ Russia Upgrading Ka-52 Combat Helicopters, forecastinternational.com, ‏28 במאי 2019
  3. ^ The Military Balance, the annual assessment of global military capabilities and defense economics, International Institute for Strategic Studies, 2020, עמ' 201
  4. ^ The Military Balance, the annual assessment of global military capabilities and defense economics, International Institute for Strategic Studies, 2020, עמ' 207
  5. ^ Egypt snaps up the ‘Nile Crocodile’, https://www.arabianaerospace.aero, ‏13 ביוני 2019
  6. ^ The Military Balance, the annual assessment of global military capabilities and defense economics, International Institute for Strategic Studies, 2020, עמ' 347