קמרה אובסקורה - בית הספר לאמנות

קמרה אובסקורה - בית הספר לאמנות
אין תמונה חופשית
אין תמונה חופשית
מכללה
תקופת הפעילות 1978–הווה (כ־46 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום
מיקום תל אביב-יפו, ישראל
מדינה ישראלישראל ישראל
קואורדינטות 32°03′47″N 34°46′53″E / 32.062972222222°N 34.781444444444°E / 32.062972222222; 34.781444444444
www.camera.org.il
(למפת תל אביב רגילה)
 
קמרה אובסקורה - בית הספר לאמנות
קמרה אובסקורה - בית הספר לאמנות
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קמרה אובסקורה - בית הספר לאמנות היא מכללה למקצועות ויזואליים-יצירתיים, הממוקמת בתל אביב. בוגרי המוסד הם אמנים, יוצרים ואנשי מקצוע בתחומי הצילום, הקולנוע, אנימציה וכתיבה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המכללה נוסדה בשנת 1978 על ידי אריה המר ומיכל רובנר כ"חדר חושך להשכרה" בדירת מרתף ברחוב שלמה המלך בתל אביב. התקיימו בה בתחילה קורסי צילום, פיתוח והדפסה בשחור-לבן על פי דרישת הפונים. בשנת 1980 נוסדה המחלקה לצילום, אליה הצטרפה חמש שנים לאחר מכן, בשנת 1985 המחלקה לקולנוע, ובשנת 1992 נוסדו המחלקה למדיה דיגיטלית ולאנימציה והמחלקה לכתיבה ולתסריטאות.

מאז, נדד בית הספר ממשכנו המקורי אל רחוב ביאליק לצד המזרקה ומשם לבניין ברחוב אלנבי, פינת ברנר.

ב-1990 עבר בית הספר למתחם יד חרוצים ברחוב ריב"ל, שם שכן במשך כעשור, וב-1999 עבר למעונו העכשווי ברחוב ריב"ל.

בעוד שהמחלקה לצילום תרמה להתפתחות הצילום המקומי כמדיום אמנותי וכביטוי אישי, המחלקה לקולנוע הייתה מבין מסגרות הלימוד הראשונות, אם לא היחידה באותה עת, אשר אימצה ללימודי הקולנוע, את הווידאו ככלי הוראה ולימודים זמין, בעל עלויות נמוכות מאלו של הפילם. המחלקה למדיה דיגיטלית ולאינמציה, הקדימה את זמנה ועם הקמתה בשנת 1992 שמה לה למטרה לחקור את השפעות המהפכה הדיגיטלית על העשייה האמנותית והתרבותית ולקחת חלק בניסוחן המחודש - תחומים ומושגים שבחלקם נהגו ב'קמרה', לצורך בניית תשתית ללימודי התקשורת החזותית, כמקובל היום ברוב האקדמיות בעולם.

גם המחלקה לכתיבה הציעה מסגרת לימודים ייחודית אשר שילבה התנסות בתחומי הכתיבה השונים, ואיזון שאינו בנמצא במוסדות אקדמיים אחרים, בין יסודות תאורטיים לבין עבודה מעשית ואינטסיבית בסדנאות כתיבה כמותן ניתן למצוא היום בתוכניות היוקרתיות של אוניברסיטאות מובילות בארצות הברית.

במהלך שנת 2005 בית הספר עמד על סף סגירה אחרי שקיעה בחובות ואיום בפשיטת רגל.[1] לקראת כנס חירום שנערך בסינמטק ת"א במטרה לקבל תמיכה נוספת ממשרד התרבות, סיפר מנהל בית הספר אריה "בית הספר קיבל תמיכה לא אפסית יחסית למוסדות מקבילים... הסכנה היא מיידית. אם לא נעשה, לא נהיה".[2] על פי משרד התרבות בעיות ניהוליות חמורות בבית הספר גרמו להצטברות חובות של מיליוני שקלים לאורך השנים.[3]

בספטמבר של אותה השנה בית הספר נרכש על ידי יואב גרא, מנהל בית הספר "סאונד – בית הספר הישראלי לעיצוב ולהנדסת קול", ששכן באותו מבנה וקיים יחסי ידידות וגומלין עם קמרה אובסקורה החל משנת 1990.

גרא מנהל את בית הספר בשותפות עם ינאי ספרני.

הלימודים בבית הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלימודים ב”קמרה אובסקורה” מתמקדים במקצועות ויזואליים-יצירתיים.

בבית הספר ארבע מחלקות ללימודים מלאים: צילום, קולנוע, אנימציה ובית הספר לכתיבה. במסגרת הלימודים מתקיים שיתוף פעולה בין-מחלקתי המפרה ומעמיק את היצירה בכל אחת מהמחלקות, והתלמידים מוזמנים לשלב התמחויות וקורסים ממחלקות בית הספר המקבילות וכן מבית הספר "סאונד" השכן.

מתכונת הלימודים היא שלוש שנות לימוד; שנתיים ראשונות המכשירות את התלמידים ביסודות המקצוע ושנה שלישית המיועדת להתמחות מקצועית. בסיום שלוש שנים מאפשר בית הספר לתלמידים המעוניינים לבצע פרויקט אישי במהלך שנת לימודים נוספת.

לצד מסגרת הלימודים המלאה, בית הספר מקיים מסגרת ללימודי ערב, תוכנית בת שנתיים, המיועדת לאנשים עובדים המעוניינים בתפנית מקצועית וכן מערך של 'קורסי חוץ' לחובבי צילום, קולנוע וכתיבה.

“קמרה אובסקורה” משתפת פעולה עם College Mercy בארצות הברית ובאפשרות בוגריה להשלים לימודים לתואר ראשון של בתחומים מנהל עסקים, מדעי המחשב ופסיכולוגיה.

כמו כן מתקיימים ימי עיון בעניינים אקטואליים הקשורים לתחומי הלימוד בבית הספר ופעילויות תרבותיות למען הקהילה והציבור הרחב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]