קנדמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
קנדמה מסורתית

קֶנדָמָהיפנית: け ん 玉? כ剣 玉 ו拳 玉, באנגלית: Kendama) הוא צעצוע יפני מסורתי.

משחק הקנדמה הומצא לפני כמאה שנים ומקורו בעיר האצ׳וקאצ׳י, הירושימה שביפן. הקנדמה משפרת את הקואורדינציה וקשר העין-יד. לקנדמה מגוון תרגילים ואפשרויות.

מקור השם הוא במילים "קן" (מקל) ו"טאמה" (כדור). הצעצוע מורכב משלוש כפות, חוד (ספייק) וכדור עם חור במרכזו, שמחובר בחוט לאחד מחלקי הצעצוע. המטרה היא לקלוע את הכדור לכל אחת מהכפות ולחוד. הקנדמה דומה למשחק הקלאסי הכוס-והכדור, ומשחקי העץ הידועים בעולם כמו הבילבוקט bilboquet בצרפת והבלרו balero במקסיקו. העיקרון של צעצועים אלה הוא זהה: תפיסת אובייקט אחד עם אחר, כששניהם מחוברים בחוט. עם זאת סגנון הקנדמה המודרני מושפע ממגוון רחב של מיומנויות ומשחקים כמו סקטבורד, יו יו, דיאבולו וג'אגלינג.

ב-2006 הקנדמה הגיעה לארה״ב יחד עם חבורת בליידרים שנהגו לשחק במסעם ביפן, ומאז הכל היסטוריה. הקנדמה זכתה בתחילת המאה ה-21 לפופולריות גוברת מחוץ ליפן, ופעילויות שונות הקשוורת במשחק מתקיימות ברחבי העולם.

בקנדמה קיימים כמה תרגילים בסיסיים: "ביג קאפ", "סמול קאפ", "בייס קאפ" ו"ספייק".

  • ביג קאפ: בתרגיל ביג קאפ שמים את הכדור על הכף הגדולה.
  • סמול קאפ: בתרגיל סמול קאפ שמים את הכדור על הכף הקטנה.
  • בייס קאפ: בתרגיל בייס קאפ שמים את הכדור על הכף הקטנה ביותר והמקבילה לספייק.
  • ספייק: בתרגיל ספייק מכניסים את חור הכדור לתוך השפיץ.

חברת הקנדמה הגדולה בישראל היא "קנדמה ישראל", אשר מייצרת, מעצבת ומשווקת קנדמות בעבודת יד באץ ובעולם. קנדמה ישראל הוא מותג קנדמה ישראלי המייצר קנדמות ייחודיות הנצבעות בעבודת יד בישראל. הוקם ב-2012 ע״י אבירם לוגסי ודוד וידסלבסקי, מייסדי קהילת הקנדמה הישראלית המייצגים את ישראל בתחרויות ובאליפויות השונות בעולם.

ב-2016 השיקו לראשונה את הריינו קליר (‘Rhino Clear’) – גריפ מקצועי לקנדמה הנצבע בעבודת יד בשיטה ייחודית. הלכה המקצועית פותחה בישראל לאחר מחקר[דרוש מקור].

קנדמה ישראל התחילה את דרכה ב-2012 בהפצת קנדמה ברחבי הארץ ובניית הקהילה הישראלית דרך מפגשים שבועיים, פסטיבלים ופעילויות בבתי ספר. תוך מספר חודשים ולאחר מסע קנדמה ארצי נוצרה קהילה גדולה בארץ של אלפי ילדים המשחקים קנדמה. מאז 2016 ומדי שנה הטיסו מספר משלחות להתחרות באליפות העולם בקנדמה ביפן. ב-2017 ליעד קוטלרקר מאשדוד זכה במקום ה-3 באליפות העולם בקנדמה לקנדמה ישראל טים בינלאומי המכיל שחקנים המייצגים את המותג בתחרויות, בטים שחקנים ישראלים וגם שחקנים מארה”ב, אירופה ויפן.

תחרויות ואליפויות בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • 2017 - ליעד קוטלרקר מאשדוד מגיע למקום ה-3 באליפות העולם בקנדמה (האצ׳וקאצ׳י, יפן)
  • 2018 - ליעד קוטלרקר ועינב סיבהי מגיעים לעשירייה המובילה באליפות הועלם בקנדמה.
  • 2020 - טאקויה (Takuya Igarashi) רק בן 15 מיפן, זכה באליפות העולם בקנדמה וגם באליפות הפריסטייל העולמית לשנת 2020, כשהוא מייצג את קנדמה ישראל.
  • 2022 - טאקויה זוכה באליפות העולם בקנדמה בפעם השנייה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קנדמה בוויקישיתוף