קניון מוצר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קרן אור שמש בחלק העליון של קניון אנטילופ

קניון מוּצָראנגלית: Slot canyon) הוא קניון צר, שנוצר על ידי סחיפה באמצעות מים הזורמים דרך הסלע. קניון מוצר עמוק בצורה משמעותית מרוחבו. ישנם קניונים מוצרים שרוחבם פחות ממטר בקצה העליון, אבל עומקם יותר מ-30 מטרים עד קרקעית הקניון.

מרבית הקניונים המוצרים נוצרים בסלעי אבן חול ואבן גיר, אף על פי שקיימים קניונים מוצרים גם בסוגי סלעים אחרים, כדוגמת גרניט ובזלת. אפילו באבן חול ובאבן גיר, רק מספר קטן מאוד של נחלים ייצרו קניונים מוצרים בשל השילוב של המאפיינים הייחודיים של הסלע ומשטר הגשמים האזורי.

קניונים מוצרים ברחבי העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קניונים מוצרים קיימים במקומות רבים ברחבי העולם, בייחוד במקומות שבהם יש מיעוט משקעים. כמה מהקניונים המוצרים הידועים ביותר מצויים בדרום-מערב ארצות הברית. אזורים משמעותיים נוספים כוללים את סיירה דה גווארה (Sierra de Guara) בצפון ספרד, הרי הפירנאים בגבול בין צרפת לספרד וההרים הכחולים בניו סאות' ויילס באוסטרליה. קניונים מוצרים קיימים בישראל בנחלים הזורמים לערבה, דוגמת נחל צפית ונחל תמר.

נקיק נוקס (Knox Gorge) בפארק הלאומי קאריג'יני באוסטרליה

אוסטרליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האזור עם המקבץ הגדול ביותר הידוע של קניונים מוצרים באוסטרליה הוא ההרים הכחולים, מערבית לסידני. הם קיימים ברצועה צרה של אבן חול שאורכה בערך 30 קילומטרים ממזרח למערב, ובערך 100 קילומטרים מדרום לצפון. מרבית קניונים אלו הם בפארק הלאומי וולמי (Wollemi National Park) והגישה אליהם קשה. גולשי קניונים מסיירים בחלק קטן מהם בסופי השבוע בקיץ. בגרנד קניון (Grand Canyon), בסמוך לבלאקהית (Blackheath) יש שביל מוסדר לתיירים, אבל הסיור בשביל בשלמותו מחייב שימוש בגלישת מצוקים ובשחייה.

קניונים מוצרים מאבן חול קיימים גם בכמה מקומות מרוחקים יותר של אוסטרליה, כולל הפארק הלאומי קאריג'יני (Karijini National Park) ורכס בנגל בנגל (Bungle Bungle Range) בפארק הלאומי פורנולולו, שניהם באוסטרליה המערבית, וקניון קרנארוון (Carnarvon Gorge) בקווינסלנד.

קניון אנטילופ התחתון, יוטה

ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הריכוז הגדול ביותר בעולם של קניונים מוצרים נמצא בדרום יוטה, וכולל למעלה מאלף קניונים מוצרים בשטחים המדבריים דרומית לכביש בין-מדינתי 70.[1] הקניונים המוצרים של יוטה מצויים באזור המכונה "המצר" (The Narrows) בפארק הלאומי ציון, לאורך השביל Joint Trail בפארק הלאומי קניונלנדס, ברחבי הפארק הלאומי קפיטול ריף, ובתחומי קמר סן רפאל, והמונומנט הלאומי גרנד סטיירקייס-אסקלנטה, במיוחד לאורך הקניונים של הנהר אסקלנטה, כולל קויוט ג'ולץ' (Coyote Gulch). קניונים מוצרים רבים אחרים שוכנים על אדמות ציבוריות בבעלות לשכת ניהול הקרקעות של ארצות הברית ואדמות בבעלות המדינה בדרום יוטה, באזורים המקיפים את הפארקים והמונומנטים הלאומים שהוזכרו לעיל. באקסקין גולץ' (Buckskin Gulch), אחד הקניונים המוצרים הארוכים ביותר בעולם מתחיל בדרום יוטה ונמשך לתוך צפון אריזונה בתחומי אזור הטבע הבראשיתי קניון פאריה-צוקי השני (Paria Canyon-Vermilion Cliffs Wilderness). ריכוז גדול של קניונים מוצרים קיים גם בצפון אריזונה, כולל קניון אנטילופ ו"הקניון הסודי" (Secret Canyon), שהם שניים מהקניונים המוצרים המפורסמים ביותר השוכנים סמוך לפייג' על קרקע השייכת לאומת נאוואחו. קניונים מוצרים שוכנים גם בעמק בין כביש 89 וצוקי השני באריזונה, וניתן לצפות בהם בנסיעה בירידה לעמק בכביש 89, אבל הם חלק משמורת הנאוואחו והם סגורים לציבור. שביל הקניון המוצר במונומנט הלאומי סלעי האוהלים קאשה-קאטובי (Kasha-Katuwe Tent Rocks National Monument) בניו מקסיקו ייחודי בכך שנחצב בטוף (אפר געשי). בקליפורניה כמה קניונים מוצרים שוכנים בתחומי הפארק הלאומי עמק המוות.

סכנת טביעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סופות מקומיות ומרוחקות עלולות לגרום לשיטפון בזק מסוכן בקניונים מוצרים, ומטיילים לא אמורים להיכנס אליהם אם יש סימן לגשם בסביבה.[2] ברבים מהקניונים המוצרים יציאה בטוחה אפשרית רק אחרי קילומטרים רבים.

ב-12 באוגוסט 1997 נהרגו אחד עשר תיירים, כולל שבעה מצרפת, אחד מבריטניה, אחד משוודיה ושניים מארצות הברית בשיטפון בזק בחלק התחתון של קניון אנטילופ.[3][4] מעט מאוד גשם ירד באתר באותו יום, אבל בסופת רעמים מוקדמת יותר ירדה כמות גשם גדולה באגן הניקוז של הקניון, כ-11 קילומטרים במעלה הזרם. הניצול היחיד מהשיטפון היה מדריך הטיול פרנסיסקו "פונצ'ו" קווינטנה (Francisco "Poncho" Quintana), שעבר קודם לאירוע הדרכה בהתמודדות עם מי שיטפון. באותה תקופה הייתה מערכת הסולמות מורכבת מסולמות עץ חובבניים שנסחפו במי השיטפון. מאז הותקנה מערכת סולמות המוברגת לסלע, ורשתות הותקנו בקצה העליון של הקניון, ובדוכן התשלום בכניסה הותקנה מערכת צפירת אזהרה.

בספטמבר 2015 נלכדה קבוצה של שבעה מטיילים בשיטפון בקניון קיהול (Keyhole Canyon), קניון מוצר בפארק הלאומי ציון. בשיטפון הבזק נספו כל שבעת חברי הקבוצה, ששרידיהם אותרו לאחר חיפוש שארך כמה ימים.[5]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קניון מוצר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Zion slot canyons
  2. ^ "Safety Tips". blm.gov. Bureau of Land Management. 24 במרץ 2016. אורכב מ-המקור ב-2016-09-30. 
  3. ^ "Flash Flood Antelope Canyon". 
  4. ^ "Antelope Canyon". ארכיון ארכיון מהמקור מ-17 March 2006. 
  5. ^ Mims, Bob (17 בספטמבר 2015). "7 dead in Zion National Park flash flood". CNN.com. אורכב מ-המקור ב-February 6, 2016.