קסטרום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שרידי קסטרום במצדה בישראל. שימש את הלגיון פרטנזיס העשירי Fretensis X, ונבנה בשנים 73-74
שחזור מחנה רומאי מסוג קסטרום בבון, מרסיי Merceuil , Beaune בצרפת, לפי הביצורים שבמצור על אלזיה

קסטרוםלטינית castrum ברבים castra) הוא מחנה מבוצר או מצודה שבו חנתה בימי קדם באופן קבוע או זמני יחידה של הצבא הרומאי, כמו למשל לגיון. למילה ברבים קסטרה או קסטרא יש תמיד משמעות צבאית, בעוד המושג קסטרום שימש לעתים גם למתחמים אזרחיים המיועדים להגנה. צורה מקטינה של המילה "קסטלום" castellum שימשה למבצרים קטנים יותר שבדרך כלל, אך לא תמיד, שרתה יחידות נספחות ובסיסים לוגיסטיים ללגיונות, כפי שהסביר וגטיוס. היה בשימוש גם המונח הכללי "פרזידיום" praesidium - "עמדת משמר" או "חיל מצב". בספרות ביוונית היו משתמשים לציון הקסטרום והקסטלום הרומאיים את המונחים סטראטופֶּדון ("מחנה צבאי") ופרוּריון ("מבצר").

תוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית בסיסית אידאלית של קסטרום רומי ‏ (1) פרינקיפיה Principia, (2) ויה פרטוריה Via Praetoria ‏ (3) ויה פרינקיפאליס Via Principalis הרחוב הראשי ‏ (4) פורטה פרינקיפאליס דסטרה Porta Principalis Dextra השער הראשי הימני ‏ (5) פורטה פרטוריה Porta Praetoria השער הראשי ‏ (6) פורטה פרינקיפאליס סיניסטרה Porta Principalis Sinistra השער הראשי השמאלי,(7) פורטה דקומאנה Porta Decumana השער האחורי

תוכנית הבנייה היא תמיד דומה, מה שמאפשר מהירות רבה בביצוע עבודות הבנייה. הטריבון והקנטוריונים מודדים את השטח וקובעים את מיקום הפרטוריום - מאהל הגנרל, ריבוע בעל צלע של 60 מ'. דגל לבן המונף במקום משמש לציון דרך שמסביבו מתארגן המחנה: רחובות, מאהלים, פורום ומתחם. מאחורי המתחם הושאר שטח פנוי של כ-60 מ' רוחב על מנת לאפשר תנועות יחידות וטווח הגנה על המאהלים הראשונים מפני חיצים או כידונים של האויב. שני רחובות ראשיים - ויה פרינקיפאליס ו דקומאנוס מצטלבים בפני הפרטוריום. אם מספר הלגיונות החונים במחנה הוא גדול, סוללים גם רחוב הקרוי ויה קווינטאנה via quintana המקביל לויה פרינקיפאליס. כוחות העילית של רגלים ופרשים חונים מצד אחד והשני של הפרטוריום.

ה"ואלטוסינאריה",valetudinaria הם אזורי סיוע רפואי שנכללו במחנות לפחות מהתקופה שאחרי התמקצעות הצבא בימי אוגוסטוס והן הגרסאות הצבאיות של האסקולפיה aesculapia .

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Vegetius - Epitoma rei militaris
Sphinxfront.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא ארכאולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.