קסם רחוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הירונימוס בוש :The Conjurer

קסם רחוב הוא מופע השייך לשני ז'אנרים: מופעי רחוב מסורתיים וקסמי גרילה.

מופע רחוב מסורתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההגדרה הראשונה של קסם רחוב נובעת מהאופן המסורתי של ביצוע קסמים, במסגרת מופע רחוב. במסגרת מופע כזה, הקוסם מושך קהל מקרב עוברי אורח ומבצע עבורם קסם. בתמורה, הקוסם מבקש תגמול באמצעות כלי קיבול לטיפים שמונח בסמוך לו או באמצעות כלי קיבול (כמו כובע) שמועבר בין הצופים בסוף המופע.

קסם רחוב מורכב, לרוב, מתרגילי זריזות ידיים. בין אם מדובר בקסמי קלפים או בקסמים המבוצעים באמצעות מטבעות, כדורים, צעיפים או חבל. לעיתים, הקסמים כוללים מרכיבים מנטליסטיים והם נטולי אביזרים.

אחד הטריקים הישנים ביותר המוכרים והמתועד בתחום זה נקרא "עץ המנגו ההודי". קסם ישן זה הוא הדגמה לכך שניתן להציג אפילו אשליות בגודל בימתי במופע רחוב. בטריק, הקוסם זורע זרע של מנגו, מכסה אותו בבד, מבצע חריצים מסתוריים ומסיר את הבד מעת לעת, העץ גדל ברציפות עץ ומתגלה בגבהים שונים, עד מטר או מטר. אותו אפקט הושג גם על ידי האפאצ'ים כאשר במקום זרע מנגו, ניטע זרע יוקה והושקה. הקוסם מכסה את הזרע בעור בעל חיים והזרע צומח ולבסוף פורח בטווח של מספר דקות בלבד.

אנתרופולוגים מתארכים את קסם הרחוב הזה ללפני כ-3,000 שנה - ויש רישומים של הופעות כאלה ברחבי היבשות, בעיקר אירופה, אסיה / דרום אסיה והמזרח התיכון. אף שמדובר בסגנון ביצוע ישן מאוד, ההיסטוריה שלו לא מתועדת במיוחד בכתב. ביומנו מזכיר סמיואל פיפס קוסמים המופיעים בצורה זו ואפשר לראות קוסמי רחוב בתיאורים מאת הירונימוס בוש, ויליאם הוגארת ופיטר ברויגל. הספר ה-XIII של רג'ינלד סקוט שנקרא Discoverie of Witchcraft ויצא לאור ב-1584 הוא מתאר טריקים מהסוג שביצעו אמני רחוב במאה ה-16.

האמן והקוסם מניו יורק, ג'ף שרידן, נחשב לאחד מקוסמי הרחוב הבולטים בארצות הברית הוא כתב את הספר משנת 1977, Street Magic, לימד את ג'ף מקברייד והיה אחד המבצעים שהעניקו השראה ולימדו את דייוויד בליין הצעיר לאחר שבליין ראה את שרידן מופיע בסנטרל פארק.

לאחרונה, מבצעים אחרים זכו לשבחים מקהילת הקסמים על תרומתם לאמנות. ג'ים צ'ליני (המכונה ריצ'רד סאליבן) היה מופע רחוב במשרה מלאה מאז שנות השבעים והוציא ספר (Cellini: The Royal Touch) ו- DVD (The Art of Street Performing, volumes 1 - 3) בנושא. גאזו מאסי (המכונה גארי אוסבורן) היה אמן רחוב במשרה מלאה מאז שנות השמונים והוציא ספרון ("The Art of Krowd Keeping" written for Gazzo by Danny Hustle and Jim Wells)[1] ו-DVD Street Cups ) בנושא. אריק אוונס היה מקצוען במשרה מלאה מאז שנות התשעים וכתב - יחד עם נולין קרבר - ספר בנושא (The Secret Art of Magic).

קסם גרילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקטגוריה השנייה נקראת "קסם גרילה"[2] זהו סגנון עדכני יחסית של ביצוע אשליות קסמים, שם הקוסם מבצע טריק או שניים בודדים במרחב ציבורי (כמו למשל על מדרכה) עבור קהל לא משלם. האפקט הרצוי של סגנון הקסם ה"להיט וברח" הזה הוא לתת לקהל תחושה שמה שהם רואים הוא מאולתר, לא מובן וניסיוני.

סגנון זה של "קסם רחוב" קשור לדייוויד בליין (שהפך את המונח לפופולרי) ולאחרונה גם לכריס אנג'ל, דרן בראון וסיריל טקיאמה. הפורמט פותח כדי להצטלם היטב לטלוויזיה החל מחברת הטלוויזיה ABC דייוויד בליין משנת 1997: מג'יק סטריט. קוסמים רבים מכבדים את בחירתו של בליין בחומר ומעניקים לו קרדיט על יצירת דמותו של הקוסם העכשווי הנבדל מקוסמים אחרים בהיסטוריה הטלוויזיונית האחרונה, כמו דייוויד קופרפילד או דאג הנינג. עם זאת, היסטוריוני קסמים, כמו ג'יימי איאן שווייצרי, מציינים כי "קסם גרילה" קשור בעיקר רק לאנשים בודדים המופיעים בטלוויזיה וסוחרי קסמים מסוימים המוכרים אפקטים לקוסמים חובבים שצופים בתוכניות אלה.[3] יוג'ין בורגר אמר בפני ג'יימי איאן שווייצרי "ברמה אחת זו הטריוויאליזציה האולטימטיבית של הקסם: להגיש זרים ברחוב."

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קסם רחוב בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Gazzo; Hustle, Danny; Wells, James E (2006), The Art of Krowd Keeping, Penguin Magic, OCLC 211995463
  2. ^ Musgrave, Andrew (12 בנובמבר 2008). "Mall-Based Guerrilla Magic Training". Ye Olde Magick Blogge (erlandish.blogspot.com). {{cite web}}: (עזרה)
  3. ^ In Search of Street Magic