קפטן הוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קפטן הוק ופיטר פן בדו-קרב

קפטן ג'יימס הוק (אנגלית: Captain James Hook) הוא הנבל הראשי בסיפורו של ג'יימס מתיו ברי, "פיטר פן". קפטן הוק הוא מנהיג שודדי הים ואויבו של פיטר פן.

דמותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי הסיפור, כרת פיטר פן את ידו של הוק ונתן אותה (עם שעון היד שעליה) כמזון לתנין הגדול; מאז משתמש הוק בוו ברזל (באנגלית: הוק), במקום יד. התנין עוקב אחרי הוק במטרה לטעום שוב מבשרו, ותקתוקו של שעון היד שנשאר בקרבו מבשר על התקרבותו. הוק מבטא שנאה רבה לפיטר פן ואף אובססיביות כלפיו; הוא חולם לראות את פיטר פן ו"הילדים האבודים" צועדים על קרש לקראת מותם בסיפון הרוגר העליז.

בספר פיטר פן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר חוטף הוק את ונדי, אשר בה הוא מאוהב, וזאת על מנת לפתות את פיטר פן, אשר רואה בוונדי את אימו המאמצת, לדו-קרב אחרון. בסופו של הדו-קרב נאלץ הוק לבחור אם להיכנע או למות; הוא מעדיף להיאכל על ידי התנין מאשר להיכנע לפיטר, וזורק עצמו אל מלתעות התנין ומת. לפני מותו הוא מצליח לנעוץ בפיטר פן את חרבו ומקניט אותו.

למרות מותו בספר המקורי, דמותו של הוק יצרה רושם רב בקהל הקוראים, ולכן רוב ספרי ההמשך שנכתבו לספר זה מוצאים דרך כלשהי להחזיר את הוק ולעסוק בו בעלילתם כאויבו של פיטר פן.

בספרים ובסדרות אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי הספר "פיטר ולוכדי הכוכבים", כינויו המקורי של הוק היה "שחורשפם".

בסדרת הטלוויזיה של ABCעד עצם היום הזה" (ובאנגלית once upon a time), דמותו גולמה על ידי ״קולין אודונהיו״ במשך 6 עונות (2-7) בה הוא הוצג כאדם שחזר למוטב. באותה הסדרה אחד האויבים של קפטן הוק הוא קפטן שחור שפם, ואילו שמו המקורי של קפטן הוק הוא "קיליאן ג'ונס" הכינוי "הוק" נוסף לאחר שהקרוקודיל ("עוץ לי גוץ לי") תלש את ידו והשאיר אותו עם קרס (hook באנגלית) באותה הסדרה הוא מנהל רומן ולבסוף נישא לאמה סוואן המכונה ה״מושיעה״ ביתם של שלגייה והנסיך המקסים ומגדל עמה ילדה ששמה ״הופ״ (באנגלית hope, בעברית תקווה).

בסרטי דיסני ובסדרות דיסני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט המצויר של דיסני, מוצג הוק כפחדן וטיפש. הוא קורא לעזרה לעיתים קרובות, ובגדיו נקרעים לאורך הסרט. עם זאת, לדמותו כבוד עצמי. בסרט נמצא הוו בידו השמאלית של הוק ולא ביד ימין כמתואר בספר.

הוק הופיע בסדרות נוספות של דיסני, כאויבו של מובי דאק, דודו של דונלד דאק, וכן בסדרות המצוירות של מיקי מאוס (כולל הסרט "Mickey's house of mouse / villians" כאחת הדמויות הראשיות). הוא מופיע גם ב-"Kingdom Hearts", משחק של דיסני, וכן ב"ג'ייק והפיראטים מארץ לעולם לא".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קפטן הוק בוויקישיתוף