קפיטול מדינת ויסקונסין

קפיטול מדינת ויסקונסין
Wisconsin State Capitol
מידע כללי
סוג קפיטול עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום מדיסון עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע על ההקמה
תקופת הבנייה ?–1970
תאריך פתיחה רשמי 1970 עריכת הנתון בוויקינתונים
אדריכל ג'ורג' בראון פוסט עריכת הנתון בוויקינתונים
סגנון אדריכלי ארכיטקטורת בו-אר עריכת הנתון בוויקינתונים
מידות
גובה 86 מ' עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 43°04′29″N 89°23′03″W / 43.074722222222°N 89.384166666667°W / 43.074722222222; -89.384166666667
האתר הרשמי
(למפת ויסקונסין רגילה)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
קפיטול ויסקונסין בלילה
תקריב של חזית עמודי המבנה

קפיטול מדינת ויסקונסיןאנגלית: Wisconsin State Capitol) הוא מבנה הממוקם בעיר מדיסון בירת מדינת ויסקונסין שבארצות הברית. המבנה משמש את הבית העליון והתחתון של המדינה, וכן את בית המשפט העליון של ויסקונסין ומשרדי מושל המדינה. המבנה, שהושלם בשנת 1917 הוא המבנה החמישי המשמש את ממשלת המדינה והטריטוריה שקדמה לה.

הקפיטול הראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה הקפיטול הראשון שימש את אספת טריטוריית ויסקונסין שזו התכנסה לראשונה בשנת 1836. מבנה הקפיטול הראשון היה מבנה עץ שנבנה מראש והובא לעיירה בלמונט לצורך אספת הטריטוריה. במבנה לא היה חימום או מים זורמים. בית המחוקקים נתכנס במבנה במשך 42 ימים, לאחר שבלמונט נבחרה כבירת הטריטוריה. במהלך הכינוס, נבחרה העיר מדיסון כמקום מושב הקפיטול, ונקבע שבעיר ברלינגטון שבאיווה ייערכו יתר מפגשי בית המחוקקים עד שהמבנה במדיסון יהיה מוכן. מבנה הקפיטול הראשון הוא כיום אתר היסטורי מדינתי המתופעל על ידי האגודה ההיסטורית של ויסקונסין ונקרא האתר ההיסטורי של מבנה הקפיטול הראשון.

הקפיטול השני[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה הקפיטול המדינתי השונה, הוא המבנה הראשון שנבנה בעיר מדיסון עבור בית המחוקקים של הטריטוריה. המבנה נבנה בשנת 1837, בהתאם להחלטת אספת המחוקקים של הטריטוריה, בעלות של 60,000 דולר אמריקאי באותה תקופה. המבנה נבנה מאבן שנחצבה במייפל בלאף, ומעצי אלון שנכרתו בסמוך לעיר. בית המחוקקים היה מבנה קטן, שנבנה בסגנון אופייני לבתי מחוקקים טריטוריאליים בארצות הברית.

הקפיטול השלישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפיכת ויסקונסין מטריטוריה למדינה, בשנת 1848 הצריכה הגדלת מבנה הקפיטול. מבנה זה נבנה במיקום המבנה הנוכחי, בסגנון אופייני לבתי מחוקקים מדינתיים - מבנה בעל חזית עמודים וכיפה המזכירה את כיפת קפיטול ארצות הברית. המבנה נבנה בין השנים 18571869. בשנת 1882 הוחלט לבנות שני אגפים נוספים למבנה (מצפון ומדרום לו) בעלות נוספת של 900,000$.

בשנת 1903 הגיע בית המחוקקים למסקנה כי המבנה אינו מספק את צרכיו, ומינה ועדה על מנת שתבחן אפשרויות להקמת מבנה חדש או הרחבת המבנה.

שריפת 1904[עריכת קוד מקור | עריכה]

בליל 26 בפברואר 1904 גרמה דליפת גז לשרפה במבנה. מאגר המים של אוניברסיטת ויסקונסין–מדיסון הסמוך לבניין הקפיטול היה ריק, ומים שהובאו ממילווקי קפאו בדרך בשל הטמפרטורות הנמוכות. בהיעדר אמצעי כיבוי, למעט אגפו הצפוני, נשרף המבנה כליל. השרפה התרחשה חמישה שבועות לאחר שבית המחוקקים הצביע בעד ביטול פוליסת הביטוח של המבנה מפני שריפות.

המבנה הנוכחי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1906, לאחר השרפה, החלה בניית המבנה הנוכחי. הבנייה הושלמה בשנת 1917 בעלות של 7.25 מיליון דולרים, על פי תוכניות של האדריכל ג'ורג' ב. פוסט מניו יורק. בשל הצורך הדחוף בהקמת המבנה (בשל השרפה) נבנה המבנה החדש אגפים אגפים, כאשר אגפי המשרדים נבנו ראשונים.

מבנה הקפיטול בנוי 43 סוגי אבנים שהובאו משישה מחוזות במדינה ומשמונה מדינות אחרות. חזית המבנה בנוית אבן גרניט לבנה מורמונט. כיפת המבנה היא כיפת הגרנית הגדולה ביותר בעולם. גובה כיפת המבנה 86.5 מטרים (והיא נמוכה במטר אחד מכיפת קפיטול ארצות הברית). בראש הכיפה ניצב פסל "ויסקונסין" מעשה ידי הפסל דניאל צ'סטר פרנץ'. ויסקונסין מחזיקה בידה השמאלית גלובוס שעליו עייט, וידה הימנית מושטת קדימה על מנת לסמל את מוטו המדינה: "קדימה". פסל ויסקונסין לובשת קסדה שעליה חיית המדינה - גירית. הפסל עשוי ארד חלול, ומחופה בעלי זהב. גובה הפסל 5 מטרים, והוא שוקל כ-3 טונות.

אכסדרת העמודים (הרטונדה) עשויה שיש מיוון, אלג'ריה, איטליה וצרפת, וכן אבן גיר ממינסוטה.

בשנת 2001 הוכרז המבנה כאתר היסטורי לאומי של ארצות הברית.

שיפוץ המבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1988 החלה תוכנית בת 14 שנים לשיפור ושיקום המבנה. השיפוץ הסתיים בשנת 2002 בעלות של 158.8 מיליון דולרים. מטרת השיפוץ - להתאים את המבנה למאה ה-21 תוך השארת מראהו כפי שהיה בעת שהוקם בשנת 1917. כחלק מהשיפוץ הוסרו מהמבנה תוספות שונות שנוספו בשנות ה-60 וה-70 של המאה ה-20 (כגון הנמכות לתקרות, הוספת מחיצות על מנת להוסיף שטחי משרדים, ותאורת פלואורסצנטים). כמו כן נפתחו מחדש פתחי תאורה בקומות העליונות אשר נסגרו בשנות ה-70, מחיצות העשויות אזבסט הוסרו, והותקנה מערך מיזוג אוויר חדשה. הרהיטים החדשים שהותקנו בבניין הם בסגנון רהיטי האלון מתחילת המאה ה-20 על מנת לשמר את ציביון המבנה.

תוכנית הפסלים של קפיטול מדינת ויסקונסין[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניתו שהמקורית של פוסט כללה מבנים רבים במבנה. בראש הכיפה תוכנן לעמוד פסל מעשי ידי הלן פרנסוורת' מירס אולם שדניאל צ'סטר פרנץ' הסכים לבנות את הפסל בראש הכיפה הוחלט לוותר על פיסלה של מירס.

על פי תוכניתו המקורית של פוסט, היו אמורות להיבנות כיפות קטנות על אגפי המבנה. כיפות אלה לא נבנו ובמקומם הוצבו ארבע קבוצות פסלים מעשה ידי קראל ביטר. קבוצות אלה מסמלות אמונה, עוצמה, עושר ושפע. בכל אחד מאגפי המבנה ישנו גמלון ועליו סדרת פסלים המסמלת את הפעילות באגף. על האגף המזרחי המשמש את בית המשפט העליון של המדינה הוצבה קבוצת פסילים שנקראת "החוק". על האגף הדרומי בו סנאט המדינה ניצבת קבוצת פסלים מעשה ידי אדולף אלכסנדר ויינמן שנקראת "תכונותיו הטובות של האדם" (Virtues and Traits of Character). על האגף המערבי פסליו של ביטר שנקראים "חקלאות" ועל האגף הצפוני פסליו של אטיליו פיקירילי שנקראים "חכמה ולימוד העולם".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]