קפיצת הירדמות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הערך נמצא בשלבי עבודה במסגרת מיזם "עבודות ויקידמיות" עם מרכז אקדמי רופין –. נא לא לערוך ערך זה עד להסרת התבנית. הערות לערך נא להוסיף בדף השיחה.
העבודה על הערך עתידה להסתיים בתאריך 24.4.23. ניתן להסיר את התבנית משחלפו שלושה שבועות מן התאריך הנקוב.


קפיצת הירדמות היא הפרעת שינה שכיחה ולרוב לא-מזיקה אצל בני אדם, המתבטאת בעווית מיוקלונית המתרחשת בתחילת המעבר ממצב הערות למצב השינה. העווית דומה לתגובת קפיצה שגוף האדם יוצר כאשר הוא עומד ליפול או נבהל, ומלווה בהתעוררות רגעית בבהלה.[1] תופעה זו נפוצה במיוחד בקרב בעלי דפוס שינה לא אחיד.[2]

סיבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי האקדמיה האמריקאית לרפואת שינה קיימים מגוון רחב של תנאים התורמים לתופעה וביניהם - לחץ, צריכת קפאין מוגברת ,פעילות אינטנסיבית לפני השינה, ממריצים למיניהם (כגון:ניקוטין) ותנוחות שינה לא נוחה.[3] על פי מחקר בנושא הפרעות שינה בכתב העת "Jornal of Neural Transmission", קפיצת הירדמות מתרחשת בשלבים שאינם שנת REM והיא "תנועת כיווץ פתאומית של השרירים, כללית או חלקית ואסימטרית, שיכולה לגרום לעוררות עם אשליה של נפילה". תוצאות מחקר אשר בו נעשה שימוש ב-EEG מציע פעילות מוחית ספציפית תוך כדי קפיצות הירדמות, ישודות גם כ-vertex sharp waves [4].

תופעה זו נפוצה יותר בגילאים צעירים והישנותה פוחתת עם השנים.

הרפואה טרם הצליחה להצביע בוודאות על הסיבה לתופעה, עם זאת ישנן מספר תאוריות בנושא. אחת מהן גורסת כי במהלך ההירדמות השרירים מתחילים להרפות, והמוח מפרש בטעות את ההרפיה כנפילה, ולכן יוצר תגובה של "קפיצה", שתגן על הגוף מפני ה"נפילה" הקרבה.

תיאוריות אחרות מנסות להסביר מדוע קפיצת הירדמות עשויה להיות יעילה מבחינה אבולוציונית. על פי מספר תיאוריות יש סיבות אבולוציוניות לתופעת קפיצת ההירדמות. על פי תיאוריה אבולוציונית אחת, קפיצת הירדמות גורמת למעשה להתעוררות פתאומית מהשינה, מה שמאפשר לנו לבדוק את הסביבה שלנו לפני כניסה למחזורי שינה נוספים ובכך בעצם לוודא כביכול שסביבת השינה שלנו בטוחה לשינה ומאפשרת סיכויי הירדמות טובים יותר בסביבה שהייתה בעבר לא צפויה, בטבע. על פי תיאוריה אבולוציונית אחרת, קפיצות ההירדמות הן אמצעי יעיל לבדיקות היציבות של מיקום הגוף שלנו לפני שאנחנו נרדמים וכך אם אנחנו ישנים במקום לא יציב, קפיצת הירדמות תעיר אותנו כדי שנוכל למצוא מיקום חדש, ואם המיקום יציב ונוח תתחדש השינה. תיאוריות אלו מציעות קשר בין התופעה לבין מוצא האבולוציה של האדם. התופעה נצפתה גם אצל מספר פרימטים[5].

התיאוריות לעיל יכולות לתמוך ב"קפיצות הירדמות", מוח דרוך נבהל ביתר קלות כך שהסבירות ליקיצה גוברת כאשר בנאדם חש התכווצויות בלתי רצוניות של שרירים.

לעיתים מלווה לקפיצה חלום של נפילה. זהו לא חלום במובן הרגיל, מכיוון שאינו נוצר בעת שנת REM, אלא הוא מעין חלום בהקיץ שנקרא הזיה היפנגוגית שבא כפירוש לתגובת הקפיצה של הגוף.

מחזוריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעיתים קפיצת הרדמות עלולה להוות תהליך מחזורי ולפגוע בשינה של אלו הסובלים ממנה. תהליך זה נוצר משום שאם אדם איננו נרדם בגלל חוויות חוזרות של קפיצת הרדמות, הוא עשוי לפתח חרדה ולדאוג מקפיצות הרדמות נוספות. ככל שאדם חרד ועייף יותר סיכוייו לקפיצת הרדמות עולים וכך למעשה נוצר מעגל מחזורי (במשוב חיובי הגורם להתחזקות התופעה).

קפיצות הירדמות בילדים ותינוקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עפ"י "האקדמיה האמריקאית לשינה ורפואה"[6] הסבירות לקפיצות שינה אצל מבוגרים, גבוהה יותר מאשר אצל ילדים ומתבגרים.

קפיצות הרדמות יכולות להופיע אצל תינוקות. עפ"י מחקר ישן יותר (2003) [7]כיווצי שרירים לא רצוניים הם חלק מהתפתחות מערכת העצבים האנושית אשר נוכחת משלבי ההתפתחות המוקדמים אצל העובר.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ http://www.ninds.nih.gov/disorders/brain_basics/understanding_sleep.htm
  2. ^ http://www.sleephomepages.org/sleepsyllabus/fr-d.html
  3. ^ http://archive.is/JRDrm
  4. ^ John M. Stern, Matteo Caporro, Zulfi Haneef, Hsiang J. Yeh, Carla Buttinelli, Agatha Lenartowicz, Jeanette A. Mumford, Josef Parvizi, Russell A. Poldrack, Functional imaging of sleep vertex sharp transients, Clinical Neurophysiology: Official Journal of the International Federation of Clinical Neurophysiology 122, 2011-07, עמ' 1382–1386 doi: 10.1016/j.clinph.2010.12.049
  5. ^ Frederick L. Coolidge, Thomas Wynn, The Rise ofHomo sapiens, Oxford, UK: Wiley-Blackwell, 2009-03-27, מסת"ב 978-1-4443-0829-7. (באנגלית)
  6. ^ David Troy, Sleep Starts, Sleep Education (ב־American English)
  7. ^ Michael R. Pranzatelli, Myoclonus in childhood, Seminars in Pediatric Neurology 10, 2003-03, עמ' 41–51 doi: 10.1016/s1071-9091(02)00008-6
  8. ^ Or Getha, קפיצת הירדמות: למה זה קורה לנו ואיך ניתן למנוע את התופעה? | Getha, באתר Getha, ‏2022-06-28
ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.