קפלר 10B

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הערך לא כתוב בצורה אנציקלופדית.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קפלר 10b
הדמיה של קפלר 10B

קפלר 10-בי הוא כוכב הלכת הארצי הראשון שהתגלה מחוץ למערכת השמש על ידי טלסקופ החלל "קפלר". קפלר 10-בי התגלה לאחר מספר חודשים של איסוף נתונים במהלך משימת "קפלר" של נאס"א, שמטרתה לגלות כוכבי לכת דמויי כדור הארץ העוברים מול הכוכבים המארחים שלהם. קפלר 10-בי שוכן קרוב מאד לכוכב שלו, קפלר 10, וכתוצאה מכך חם מדי מכדי לאפשר קיום של צורות חיים. התגלית של כוכב הלכת הוכרזה על ידי נאס"א ב 10 בינואר 2011.

איך גילו אותו?[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוכנות החלל האמריקאית, נאס"א, שלחה טלסקופ מיוחד, שנקרא על שם האסטרונום הגרמני החשוב, יוהאנס קפלר, ותפקידו היה להגיע לידי איתור של כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש.

במבט על עצמת האור של כוכב - שמש, במקרה הזה, הכוכב קפלר 10, ניתן לראות שהעוצמה משתנה באופן מחזורי. פעם ביום, בערך, העוצמה יורדת מעט.

הסיבה לכך היא שעצם כלשהו, במקרה הזה כוכב לכת, עובר בין הכוכב לבין המתבוננים, ואז יורדת עוצמת האור. כך גילו את כוכב הלכת קפלר 10-בי, שהמיוחד בו שהוא כוכב הלכת הראשון שהתגלה, בעל קרקע מוצקה

תכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קפלר 10, הכוכב שמכיל בתוכו את קפלר 10-בי, ממוקם 560 שנות אור ממערכת השמש שלנו והוא נמצא בתוך קבוצת הכוכבים דרקון. קפלר 10 בערך באותו גודל כמו השמש שלנו, עם גיל מוערך של 12 מיליארד שנים.

הכוכב לכת קפלר 10-בי הוא הכוכב הראשון שנמצא במסלול של הכוכב קפלר 10. בעקבות זאת, הוא הכוכב לכת מסדר B של קפלר 10.

קפלר 10-בי בעל קוטר של פי 1.4 משל כדור הארץ, ומסה גדולה פי 3.33 יותר מזו של כדור הארץ. הוא מאוד קרוב במסלולו לשמש שלו. הוא מקיף אותה פעם ביום. הוא מאוד חם, כ־1800 מעלות קלווין. גם ברזל יהיה במצב נוזל על פניו. אין אפשרות לחיים על כוכב לכת זה.

טלסקופ החלל קפלר[עריכת קוד מקור | עריכה]

טלסקופ החלל קפלר הוא טלסקופ המיועד לחיפוש כוכבי לכת חוץ-שמשיים דמויי ארץ.

דיאגרמה של טלסקופ החלל קפלר

באמצעותו, נערכות תצפיות על יותר מ-100,000 כוכבים במטרה לגלות ליקויים מחזוריים של הכוכבים על ידי כוכבי לכת שמקיפים אותם. המשימה היא חלק מפרויקט דיסקברי של נאס"א הכולל משימות ייעודיות בעלות נמוכה, ונקראת על שמו של יוהאנס קפלר, אסטרונום גרמני בן המאה ה-17.

טלסקופ החלל "קפלר" של נאס"א גילה את כוכב הלכת הראשון מחוץ למערכת השמש שלנו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קפלר 10B בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]