לדלג לתוכן

קצין בינה רשתית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קצין בינה רשתית, או בקיצור הצה"לי קַבָּ"ר, הוא קצין מודיעין האחראי לסינון מידע מודיעיני בתחום הסיגינט, ועיבודו. הקב"ר פועל על פי רוב מול צוות אלחוטנים, משקלטים, ומתרגמים.

הכשרה ותחומי אחריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המיון וההכשרה לתפקיד מתבצעים ברובם לפני הגיוס לצה"ל בקורס טרום-צבאי - קורס אע״מ תחת מסלול שחקים. בוגרי הקורס משרתים כמש"קי בינה רשתית (מב״ר) בבסיסי היחידה השונים ברחבי הארץ וחלקם יוצאים לקורס קצינים וממשיכים בשירות בתפקידי קב"ר.

הקב"ר אחראי על זירה מסוימת, והוא האחראי לניהול מערך ההאזנה בבסיסו ולקביעת סדר העדיפויות בהאזנה, על פי הצי"ח (ציון ידיעות חיוניות - המידע הנדרש להשגה על ידי מפקדות ממונות). עבודת הקב"ר כוללת את הקביעה איזה חומר יתורגם לעברית, ויופץ הלאה לגורמי המחקר. הקב"ר עורך את הידיעה, נותן לה כותרת ומחליט למי להפיצה.

עבודת הקב"רים מתבצעת במשמרות סביב השעון והיא תחת לחץ מתמיד שכן ידיעות מסוימות הן בעלות חשיבות להפצה מיידית. על רקע כמות המידע הגוברת קיים קושי בפעולת הסינון ועבודת הברירה כך שתתבצע באופן יעיל ומהיר מבלי להחמיץ ידיעה חשובה.

בעיה אפשרית נוספת היא אובדן ניואנסים של תיאור מציאות במהלך סינון והכנת הדיווחים להפצה. כך למשל תיאר מישקה בן דוד כשל של העברת מידע דרך הקב"ר, ערב מלחמת יום הכיפורים:

”אלחוטן שמקשיב לרוסים שמע בוודאות את ההיסטריה הנוראית של הרוסים בסוריה שעוזבים... שמע בעל צורח על אשתו "...את עכשיו לוקחת את הילדים ורצה לשדה", והוא מוציא את זה, הקב"ר שלו כבר משכתב את זה ואומר "הם מתרגשים או היסטריים, ואחר כך ראש המחלקה במפקדה אומר "מה, אנחנו מחלקת היסטריה?" הוא מוציא וכותב "יש לחץ מסוים אצל הרוסים" וכשזה מגיע לראש המחקר או לראש אמן, אז כתוב רק "הרוסים מזדרזים לצאת"”.[1]

בשנים האחרונות סוגיה זו באה על פתרונה במידה רבה לאור "שבירת החומות" עם גופי המחקר וההערכה ויכולתם לגשת לחומרי מקור.

שיוך יחידתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצה"ל משרתים קצינים אלה ביחידה 8200.

לעבודת הקב"רים חלק בסיכולים הממוקדים שביצע צה"ל החל מראשית המאה ה-21. על רקע זה הפכה עבודתה של יחידה 8200 בתקופה זו לצמודה מאוד לגופי המחקר והאופרציה, שכן היחידה מספקת לא מעט מהידיעות המודיעיניות הנוגעות לפעולות אלו.

בארצות הברית משרתים בעלי תפקיד זה ב-NSA.

הקב"ר המזמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – עמוס לוינברג

עמוס לוינברג, ששימש כקב"ר ביחידה 848 (שמה שונה מאז ל"יחידה 8200"), שהה במוצב החרמון בתחילת מלחמת יום הכיפורים, נשבה יחד עם 31 מחיילי המוצב בעת שכוחות צנחנים סורים כבשו את המוצב, וסיפק לשוביו מידע סודי רב על צה"ל. על רקע המידע שסיפק כונה "הקב"ר המזמר".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מצוטט אצל רונן ברגמן וגיל מלצר, מלחמת יום כיפור - זמן אמת, 2003, עמ' 28.