קרב דיר'ומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קרב דיר'ומי
מלחמה: הפלישה הפרסית לגאורגיה
תאריך התחלה: 1567
מקום: ליד עמק דיר'ומי, טביליסי
41°54′00″N 3°28′01″W / 41.9°N 3.467°W / 41.9; -3.467 
עילה: שחרור העיר טביליסי מידי הפרסים
תוצאה: ניצחון גאורגי בקרב
שינויים בטריטוריות: הגאורגים לא הצליחו לכבוש את טביליסי
הצדדים הלוחמים

גאורגיהגאורגיה ממלכת כארתלי

האימפריה הספוויתהאימפריה הספווית  האימפריה הספווית

מפקדים
כוחות

כוח ראשון לא ידוע

כוח שני לא ידוע

אבדות

2,000

לא ידוע

אין

קרב דיר'וֹמיגאורגית: დიღომის ბრძოლა) היה חלק מהמסע שערך המלך הגאורגי סימון הראשון מלך כארתלי, לשחרור העיר טביליסי מידי הפרסים הספווים בשנת 1567.

ב-29 במאי 1555 נחתם הסכם אמסיה (אנ'), הסכם שלום בין האימפריה הספווית לבין האימפריה העות'מאנית, במסגרתו חילקו הפרסים והטורקים את גאורגיה וארמניה לשני חלקים שווים. בהמשך לאותו הסכם כבשו הפרסים את מזרח גאורגיה מידי ממלכת גאורגיה ובכללם את הבירה טביליסי וגרמו למעשה לחלוקתה של גאורגיה לממלכה מזרחית (ממלכת כארתלי) וממלכה מערבית (ממלכת אימרתי). הגאורגים לא הוכרעו לגמרי, העבירו את בירתם לגורי וניסו להשיב לעצמם את השליטה על הממלכה. קרב דיר'ומי היה השני מבין הקרבות שנערכו במסעו של סימון. הקרב הראשון היה קרב גאריסי בראשות אביו של סימון, לוארסב הראשון, שנהרג באותו קרב.

כוחות המלך סימון הקימו את המחנה שלהם בעמק דיר'ומי, שליד טביליסי של אותם ימים (כיום חלק מטביליסי) והחלו בהכנות למצור. על העיר הגן דאוד-חאן, שליט גאורגי שמונה על ידי השאה הפרסי תחמספ הראשון (طهماسب). כשהתכוון דאוד חאן לצאת עם כוחות פרסיים, נחסם על ידי פרשים מהכוח של סימון ומצא מחסה בתוך חומות טביליסי. הכוחות הכארתליים כיתרו את המצודה, אולם לא הצליחו לכבוש אותה והמשימה הסתיימה ללא הצלחה.