קרב דרטוסה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קרב דֶ‏רְטוֹ‏סָ‏הלטינית: Dertosa) ניטש באביב 215 לפנה"ס, במהלך המלחמה הפונית השנייה, ליד העיר דרטוסה (טוֹ‏רְטוֹ‏סָ‏ה) שבהיספניה (ספרד). היה זה הניסיון הכושל השני של המצביא הקרתגי עזרובעל להדוף את חילות הרומאים מהיספניה, בסיס האספקה והתגבורות של חניבעל, שנלחם אותו זמן באיטליה. לניצחון המצביא הרומאי גנאיוס קורנליוס סקיפיו קאלבוס הייתה השפעה חשובה על המשך המערכה, משום שבעקבות אובדן הצבא בקרב נאלצו הקרתגים לשלוח אל היספניה תגבורות חיילים גדולות, שנועדו במקורן להישלח לאיטליה כדי לסייע לחניבעל.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחמה הפונית השנייה פרצה בשנת 218 לפנה"ס בספרד, כאשר חניבעל ברקה, המפקד הראשי של צבא קרתגו, תקף את העיר סגונטו והכריז מלחמה על רומא. חניבעל מיהר להעביר את המלחמה לאיטליה במסע הנועז שלו דרך הרי האלפים, אך בכל זאת נפתחה זירה בחצי האי הספרדי. בתחילת המלחמה הקונסול פובליוס קורנליוס סקיפיו נשלח עם שני לגיונות לספרד כדי לחסל את המושבות הקרתגיות שם. אומנם סקיפיו עצמו חזר לאיטליה עוד לפני שהגיע לספרד כדי להתמודד עם חניבעל, אך הלגיונות הגיעו לספרד בפיקודו של אחיו, גנאוס סקיפיו. גנאוס הביס את הקרתגים בקרב קיסה ובקרב טראקו ופלש אל תוך חצי האי. בסתיו 217 לפנה"ס הגיע פובליוס סקיפיו לעזרת אחיו לספרד ועימו תגבורת של 8,000 חיילים, ביחד הם פלשו שוב דרומה והגיעו עד סגונטו. באותו זמן מרדו השבטים הטורדאנים בספרד ועזרובעל, אחיו של חניבעל והמפקד הקרתגי של ספרד, נאלץ לעסוק בדיכוי המרידה ולא נתפנה להגיב תגובה ראויה לפלישה הרומאית. בשנת 215 לפנה"ס קיבל עזרובעל תגבורת מקרתגו והחליט לצאת לקרב מכריע כנגד האחים הסקיפיונים.

מהלך הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

עזרובעל נפגש עם האחים סקיפיו קרוב לעיר דרטוסה, על הגדה הצפונית של נהר האברו, שם נערך הקרב. עזרובעל ניסה להשתמש בטקטיקה אותה נקט חניבעל בקרב קאנאי, החלשת המרכז לטובת האגפים וניצול יתרון בפרשים כדי ליצור כיתור. הוא הציב את חיליו הטובים באגפים והפחות טובים במרכז, את הפרשים חילק בין שתי כנפי החזית. הרומאים סידרו את כוחותיהם בדרך המקובלת, הרגלים בגוש גדול במרכז והפרשים באגפים. תוכניתו של עזרובעל הייתה לשחזר את קרב קאנאי, הרומאים יתקפו את המרכז הלש שיסוג ויצור קערה ובזמן זה יביס הוא את הפרשים הרומאים ועם פרשיו יתקוף את עורף המערך הרומאי.

התוכנית לא צלחה, היא התחילה כמתוכנן אך המרכז הקרתגי נשבר לפני שהספיק עזרובעל להביס את הפרשים הרומאים. הניצחון הרומאי היה מכריע, הצבא הקרתגי הושמד כמעט כולו ורק חלק קטן מהכוחות הקרתגים ואיתו עזרובעל עצמו הצליחו להמלט.

תוצאות הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

לתבוסה הקרתגית בקרב דרטוסה היו תוצאות מרחיקות לכת, למעשה היא מנעה מחניבעל לנצל את ניצחונו הגדול בקרב קאנאי שנה קודם לכן. כל אפשרות של שליחת תגבורת לחניבעל דרך ספרד הייתה מעכשיו בילתי אפשרית, והדרך היחידה לשלוח תגבורת לאיטליה הייתה בדרך הים, בו שלטו הרומאים. בנוסף כוח תגבורת גדול בפיקודו של מאגו ברקה שהתארגן כדי להשלח אל חניבעל לאיטליה, נשלח במקום זאת לספרד כדי למנוע את נפילתו של חצי האי בידי הרומאים.