קרב וסטרפלאטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אנדרטת וסטרפלאטה בגדנסק
תרשים קרב וסטרפלאטה
"לעולם לא עוד מלחמה" באתר הזיכרון וסטרפלאטה
בונקר בווסטרפלאטה

קרב וסטרפלאטה נערך בתאריכים 1 בספטמבר 1939 - 7 בספטמבר 1939 בחצי האי וסטרפלאטה בדנציג (כיום-גדנסק) בין חיילי גרמניה ופולין. זה היה הקרב שהתחיל את מלחמת העולם השנייה. עמידת חיילי פולין נגד כוח גרמני גדול פי עשרה ומצויד היטב מהווה עד היום השראה לחיילי ואזרחי פולין שעמדו בגבורה נגד הפולש הגרמני.

רקע היסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

וסטרפלאטה הוא חצי אי בין מפרץ דנציג ממזרח ובין יובל של הויסלה ממערב שהועמק, בכניסה לנמל דנציג. השם הגרמני של המקום פירושו "המישור המערבי". שם זה נשמר עד היום על ידי הפולנים. בהחלטת חבר הלאומים מ-1925 הורשו הפולנים להחזיק בוסטרפלאטה 88 חיילים מצוידים בנשק קל. עם התגברות המתח בין פולין לגרמניה הועלה מספר החיילים לכ-200 ובניהם ששה קצינים. המקום בוצר וחומש בתותחי 75 מ"מ, מרגמות, נשק אנטי טנקי, נשק קל ומקלעים. מפקד המקום היה מייג'ור הנריק סוחארסקי. ב-25 באוגוסט 1939 הגיעה אניית הקרב "שלזוויג הולשטיין", לנמל דנציג למה שכונה "ביקור ידידותי" ועגנה כ-150 מטר מוסטרפלאטה, שם הוכרז על מצב חירום.

הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1 בספטמבר 1939 בשעה 04.45 שעון מקומי פתחה שלזוויג הולשטיין במטח עז של תותחים על וסטרפלאטה. אלה היו היריות הראשונות במלחמת העולם השנייה. בחסות ההפגזה תקפו מאות חיילי סער את המוצב אולם הפולנים היו מוכנים. הגרמנים נלכדו במכשולים וגדרות תיל ואש מכוונת של הפולנים גרמה להם לעשרות אבידות, ההתקפה נכשלה.

גם התקפות נוספות נהדפו. ב-2 בספטמבר 1939 הטילו הגרמנים למערכה 60 מטוסי יונקרס Ju 87 שהטילו פצצות במשקל כולל של 26.5 טון וכן הוכנסו למערכה ספינות טורפדו שתקפו את המוצב מכיוון הים. סה"כ מנה הכוח הגרמני כ-3200 לוחמים נגד כ-200 פולנים.

ב-4 בספטמבר 1939 ביקש סוחארסקי להיכנע אבל סגנו, קפטן פרנצ'ישק דוברסקי סירב. הפולנים החזיקו מעמד עד 7 בספטמבר 1939 בשעה 09.45 עת הניפו דגל לבן. הגרמנים הוציאו להורג את הקשר לאחר שסירב למסור להם את הקוד אבל לשאר הלוחמים הם התייחסו כשבויי מלחמה. לפולנים היו 16 הרוגים ו-53 פצועים ולגרמנים היו 200-300 הרוגים ופצועים.

הגרמנים הופתעו מעמידת הפולנים בוסטרפלאטה והיטלר ביקר במקום מיד לאחר כיבוש פולין כדי לקבל הסבר על הקרב.

אתר הזיכרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפולנים הפכו את וסטרפלאטה לאתר זיכרון לגבורה הפולנית. בקצה חצי האי, על גבעה מלאכותית הוקמה ב-1966 אנדרטה ענקית בגובה של 25 מטר. באנדרטה חקוקים שמות אתרי קרבות במלחמת העולם השנייה בה השתתפו חיילים פולנים כמו מונטה קאסינו, נורמנדיה, דנקרק, מורמנסק ועוד.

בכניסה לאתר יש מוזיאון קטן עם פרטים על הקרב ובית קברות קטן בו קבורים הנופלים בקרב. המפקד הנריק סוחראסקי נפטר ממחלה ב-1946 ונקבר באיטליה. ב-1 בספטמבר 1971 הוחזר אפרו לפולין ונטמן בבית הקברות בוסטרפלאטה ועליו הצלב הצבאי הפולני שהוענק לו. בדרך לאנדרטה יש 7 תרנים ואתר ל-7 לפידים לזכר שבעת הימים בהם החזיקו הפולנים מעמד. במקום יש כתובת פולנית גדולה: לעולם לא עוד מלחמה.

במקום מתקיימת מדי שנה ב-1 בספטמבר, עצרת זיכרון ממלכתית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קרב וסטרפלאטה בוויקישיתוף