קרב טראסימנוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: תרגמת, בעיות ניסוח.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
טראסימני
מלחמה: המלחמה הפונית השנייה
תאריך התחלה: 21 ביוני 217 לפנה"ס
תאריך סיום: 21 ביוני 217 לפנה"ס
קרב לפני: קרב טרביה
קרב אחרי: קרב קאנאי
מקום: אגם טראסימנו
43°08′22″N 12°06′27″E / 43.13944°N 12.10750°E / 43.13944; 12.10750קואורדינטות: 43°08′22″N 12°06′27″E / 43.13944°N 12.10750°E / 43.13944; 12.10750
תוצאה: ניצחון קרתגי מכריע
הצדדים הלוחמים
מפקדים
כוחות

40,000

50,000+

אבידות

15 אלף הרוגים[1] ו-15 אלף שבויים

2,500 הרוגים[2]

Battle of lake trasimene.gif
תרשים הקרב מהמחלקה להיסטוריה, האקדמיה הצבאית של ארצות הברית
הקרבות העיקריים במלחמה הפונית השנייה
בתמונה זו ניתן לראות את פני הקרקע באזור בו נערך הקרב. הצבא הרומאי נכנס למלכודת בשטח שדמה לאמפיתיאטרון טבעי, בין חופי אגם טראסימני, לבין השטח ההררי והמיוער מצפון לו, בו הסתתר צבאו של חניבעל. האגף השמאלי של הצבא הקרתגני היה במקום בו שוכנת כיום העיירה טאורו סול טראסימנו (Tuoro sul Trasimeno)

קרב טראסימני (21 ביוני 217 לפנה"ס) היה אחד הקרבות החשובים, שנערכו במסגרת המלחמה הפונית השנייה, בין צבא רומאי בהנהגת הקונסול גאיוס פלאמיניוס לבין צבא קרתגני בפיקוד חניבעל ברקא. הקרב, שהסתיים בהשמדה כמעט מוחלטת של הצבא הרומאי, התרחש בצד הצפוני של אגם טראסימני סמוך לאזור בו שוכנת כיום העיירה טואורו סול טראסימנו (Tuoro sul Trasimeno)[3]. הקרב נחשב לאחד המארבים המוצלחים והגדולים בהיסטוריה הצבאית.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

התבוסה הקשה, שנחל הצבא הרומי בפיקוד הקונסול טיבריוס סמפרוניוס לונגוס בקרב טרביה, עוררה את הרומאים לפעול מיידית נגד האיום החדש מצפון, שיצר הצבא הקרתגני בפיקוד חניבעל. הקונסולים החדשים, שנבחרו לשנת 217 לפנה"ס, היו גנאיוס סרוויליוס גמינוס וגאיוס פלאמיניוס. הסנאט הרומאי קבע כי סרוויליוס יתפוס את מקומו של פובליוס קורנליוס סקיפיו ויקח פיקוד[4] על צבאו, בעוד פלאמיניוס מונה להוביל את שארית צבאו של סמפרוניוס. מאחר ששני הצבאות נחלשו מאוד בעקבות התבוסה בטרביה, גויסו ארבעה לגיונות חדשים לתגבר אותם. כוחות חדשים אלו, יחד עם שרידי הצבא לשעבר, חולקו בין שני הקונסולים.[5] לאחר קרבות טיקינוס וטרביה, צבאו של פלאמיניוס פנה דרומה כדי להכין הגנה ליד רומא עצמה. חניבעל באופן מיידי הלך בעקבותיו, אך צבאו צעד מהר יותר ועד מהרה עבר את הצבא הרומאי. פלאמיניוס נאלץ להגביר את מהירות צעדת חייליו על מנת להילחם בחניבעל לפני הגיעם לעיר. כוח נוסף תחת סרוויליוס היה עתיד להצטרף אל פלאמיניוס.

לפני שזה יכול היה לקרות, חניבעל משך את כוחו של גאיוס פלאמיניוס לקרב, באמצעות החרבת האזור אליו פלאמיניוס נשלח להגן. פוליביוס כתב שחניבעל חשב כי בדרך זו יוכל למשוך את פלאמיניוס לקרב. במקביל, ניסה חניבעל לגרום לניתוק הקשר בין רומא לבין בעלי בריתה באיטליה, בכך שיוכיח לאחרונים כי רומא אינה מסוגלת להגן עליהם. אף על פי כן, פלאמיניוס נשאר פסיבי וחנה את צבאו בארצו. כתוצאה מכשלונו לדרבן את פלאמיניוס לקרב, הצעיד חניבעל את צבאו מסביב לאגף השמאלי של יריבו, ובכך למעשה ניתק את צבאו של פלאמיניוס מרומא. פלאמיניוס עדיין התעקש לשמור את כוחו במחנה, ולכן חניבעל החליט לצעוד אל פוליה, בתקווה למשוך את פלאמיניוס לשדה קרב בו הוא בחר.

צעדו האחרון של חניבעל הצליח להשיג את מטרתו. במועצת המלחמה שכינס פלאמיניוס, רוב המפקדים הבכירים בצבאו יעצו לו לבחור בדרך בטוחה, ולחכות עד שהקונסול השני (סרוויליוס, שהיה עם צבאו ליד ארימינום), יחבור אליו עם צבאו. אולם פלאמיניוס, כמו טיבריוס סמפרוניוס לונגוס לפניו, החליט לפעול לבדו. ההיסטוריון ליוויוס שם בפיו את הנאום הבא:

"אכן, נשב-נא לפני חומות ארטיום, שהרי כאן מולדתנו ותרפינו. יחמוק לו חניבעל מידינו, ישים את איטליה לשמה ותוך חורבן ושריפה תגיע עד לחומות רומא. ובל נזוז אנו מכאן עד שיקראו הסנאטורים את גאיוס פלאמיניוס מארטיום, כשם שקראו לפנים את קאמילוס מן הוֶויים"[6]

הקונסול אירגן מארב בארטיום עם צבאו, שכלל 40-30 אלף חיילים, אך חניבעל הצליח לעקוף את צבאו הודות למודיעין שלו. כשנודע לפלאמיניוס שחניבעל עקפו, ושהוא נמצא בדרכו לרומא, החליט לפתוח במרדף אחריו.

הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההכנות למארב הקרתגני[עריכת קוד מקור | עריכה]

חניבעל איתר שטח מתאים להצבת מארב לצבאו של פלאמיניוס על הדרך, שעברה סמוך לחוף הצפוני של אגם טראסימני. הדרך עברה דרך מעבר צר, שניתן היה לחסום בקלות, והמשיכה מזרחה לתוך מישור צר צמוד לחופי האגם מוקף שורת גבעות מיוערות, שאיפשרו לחניבעל להסתיר את צבאו. חניבעל העביר את הלילה בהכנת צבאו לקראת המארב המתוכנן. ממערב למחנה של צבאו, סמוך לחופי האגם, הוא הציב את יחידות הרגלים הכבדים של צבאו (איברים, קלטים, ואפריקאים) בעמדת חסימה, ממנה הם יכלו להסתער כלפי מטה על ראש הטור הרומאי. הפרשים שלו והרגלים בני השבטים הגאליים, שהצטרפו לצבאו, הוסתרו על הגבעות ששלטו על המעבר ההררי, דרכו היה על הצבא הרומאי לצעוד. הם נועדו לחסום את נתיב הנסיגה הרומי לאחר שכל הצבא הרומאי ייכנס לשטח ההשמדה. שארית כוחותיו (בעיקר רגלים קלי חימוש וקלעים) מוקמו במרווחים לאורך הגבעות המשקיפות על המישור שנבחר למארב, עם הוראות להישאר מוסתרים היטב עד שיקבלו סימן לתקוף. כדי להטעות את הרומאים ביחס למיקום צבאו, ולהפחית את הדריכות שלהם, הורה חניבעל להצית מדורות בגבעות של טאורו, במרחק ניכר מחופי האגם, בלילה שקדם לקרב.

מהלך הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם שחר החל הצבא הרומאי בתנועה דרך המעבר הצר, שהוליך לחופי אגם טראסימני, ביום בו שרר ערפל סמיך בשעות הבוקר. כאשר כל הכוח הרומאי נכנס לתוך המישור, בו טמן חניבעל את המלכודת שלו, הוא הורה לצבאו להסתער על הטור הרומאי. הרומאים, שהופתעו לחלוטין, ושהיו מוקפים בערפל סמיך שהיקשה מאוד על הראות, לא הספיקו להתארגן ולהיערך במבנה קרבי לפני שהותקפו על ידי צבאו של חניבעל משלושה עברים. האגפים וראש הטור הרומאי הותקפו ראשונים. הקונסול פלאמיניוס ניסה נואשות לארגן מחדש את כוחותיו, אך בבלבול ובהמולה של שדה הקרב, פקודותיו לא הגיעו לחייליו, ורבים מהם נטבחו עוד לפני שהצליחו לשלוף את נשקם, או איבדו את דרכם ואת יחידותיהם בערפל ובכאוס ששרר בשדה הקרב. לפי ליוויוס, הערפל שעלה מהאגם היה סמיך יותר בגובה נמוך, והפריע פחות לכוחותיו של חניבעל, שמוקמו בשטח הגבוה, על הגבעות שמצפון לאגם, ולכן היחידות השונות של צבאו יכלו לראות זה את זה, ולתאם את פעולותיהם ביתר יעילות.

תוך זמן קצר פוצל הצבא הרומאי לשלושה חלקים, החלק המערבי ביותר, כוח המאסף הרומי, הותקף על ידי הפרשים של חניבעל, שניתקו את נתיב נסיגתו ודחקו אותו אל תוך מימי אגם טראסימני, שם טבעו חיילים רבים עקב משקל הציוד שנשאו עליהם. הכוח המרכזי, תחת פיקודו של פלאמיניוס, הצליח להציב התנגדות לכוחות שתקפו אותו, אך התקשה להילחם ביעילות בצפיפות ובכאוס של שדה הקרב. לפי המקורות הרומיים, שתיארו את הקרב, נדרשו לקרתגנים שלוש שעות של לחימה קשה להשלים את השמדת כוח זה. הקונסול פלאמיניוס נהרג על ידי פרש אינסוברי בשם דוקאריס [7]. לאחר מותו נשברה התנגדות חייליו ורבים מהם ניסו להימלט משדה הקרב, אך טבעו למוות או נפלו קורבן לפרשים הקרתגיים.

כוח החלוץ הרומי ספג אבדות קלות יחסית במהלך הקרב. כ-6000 ליגיונרים הצליחו לפרוץ דרך כוח החסימה הקרתגני ולהחלץ משדה הקרב. לפי המקורות הראשוניים, עקב הערפל הסמיך, כוח החלוץ לא היה מודע לגורלו של שאר הצבא הרומאי, ולכן לא ניסה לשוב על עקבותיו ולבוא לעזרתו. רק כשהגיעו לשטח הגבוה, המשקיף על האגם, והערפל החל להתפזר, הם הבינו את גודל התבוסה, אך בשלב זה כבר היה מאוחר מכדי להתערב בקרב. כוח החלוץ ניסה להתרחק ככל הניתן מזירת התבוסה הרומית, אך הוא נע ברגל והפרשים הקרתגנים בפיקוד מהרבעל, שניהלו מרדף אחריו, הצליחו להדביק אותו לקראת רדת הלילה, ולכתר אותו. לפי טיטוס ליוויוס ופוליביוס, מהרבעל הבטיח לחיילים המכותרים מעבר בטוח אם יכנעו וימסרו את נשקם, אך חניבעל לקח בשבי את החיילים לאחר שנכנעו, בטענה שמהרבעל לא היה מוסמך להבטיח להם את חירותם. צבאו של פלאמיניוס הושמד כמעט לחלוטין, ולפי ליוויוס רק כאלף חיילים הצליחו להימלט בשלום משדה הקרב. השאר נהרגו, או נפלו בשבי. בסך הכל, כ-15 אלף חיילים נפלו בשבי הקרתגנים, וחניבעל התייחס אליהם בהתאם למדיניותו הקבועה. הוא שחרר את השבויים מקרב בעלות הברית האיטלקיות (במסגרת ניסיונו ליצור נתק בינן לבין רומא), ומכר לעבדות את השבויים אזרחי רומא.

תוצאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חניבעל, זכה בניצחון גדול נוסף על הצבא הרומי, לאחר שתכנן וביצע בהצלחה את המארב הגדול ביותר בהיסטוריה העתיקה [8]. החדשות בדבר התבוסה המכריעה (לאחר שורת התבוסות שנחלו הצבאות הרומיים בצפון איטליה בשנה הקודמת) גרמו לפאניקה ברומא. קוינטוס פאביוס מאקסימוס נבחר למשרת הדיקטאטור על ידי האסיפה הרומית ואימץ את "האסטרטגיה הפביאנית" של הימנעות מסכסוך, בהסתמך על מלחמת התשה במטרה לרסן את הפולשים, עד אשר רומא תוכל לבנות מחדש את כוחה הצבאי. חניבעל נותר חופשי במידה רבה והחריב את פוליה במהלך שנת 217 לפנה"ס, עד אשר הרומאים החליטו לבטל את סמכויות הורים שניתנו לפאביוס, ובחרו את פאולוס ווארו כקונסולים של השנה הבאה. התוצאה הייתה קרב קאנאי בשנת 216 לפנה"ס, התבוסה הגדולה ביותר שספגו הרומאים במהלך המלחמה הפונית השנייה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קרב טראסימנוס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ טיטוס ליוויוס מצטט בספרו "תולדות רומא" XXII.7.2-4, את ההיסטוריון קווינטוס פאביוס פיקטור, שנלחם במלחמה וכתב אודותיה
  2. ^ ליוויוס XXII.7.3-4, מצטט את פיקטור
  3. ^ בעיירה ובסביבתה מוזיאון פתוח המתאר את מהלך הקרב, הכולל מרכז דוקומנטציה והמחשה תיאטרלית בחודשי הקיץ
  4. ^ ליוויוס XXI.64
  5. ^ ליוויוס 21.63
  6. ^ ליוויוס, ספר כ"ב, ג' בתרגום ש' דבורצקי.
  7. ^ ליוויוס, כ"ב, 212
  8. ^ באזיל לידל הארט אסטרטגיה (ניו יורק, 1967)