קרב לורן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קרב לורן
מלחמה: מלחמת העולם הראשונה
French heavy cavalry Paris August 1914.jpg
כח פרשים גדול בדרכו מפריז לשדה הקרב
תאריך התחלה: 14 באוגוסט 1914
תאריך סיום: 25 באוגוסט 1914
משך הסכסוך: 12 ימים
מקום: חבל לורן
49°N 6°E / 49°N 6°E / 49; 6 קואורדינטות: 49°N 6°E / 49°N 6°E / 49; 6 
תוצאה: ניצחון גרמני
הצדדים הלוחמים

צרפתFlag of France.svg  צרפת

האימפריה הגרמניתFlag of the German Empire.svg  האימפריה הגרמנית

מפקדים

האימפריה הגרמניתFlag of the German Empire.svg רופרכט, נסיך הכתר מבוואריה

כוחות

הארמייה ה-1 וה-2 (6 גייסות שהורכבו מ-19 דיוויזיות)

345,000 חיילים
הארמייה ה-6 (5 גייסות) מתוגברת בקורפוס ה-16 מהארמייה ה-5
הארמייה ה-7 (3 גייסות)

קרב לורן היה קרב שנערך באוגוסט, 1914 בין צרפת לגרמניה. הקרב היה חלק מתוכנית 17, יוזמה צרפתית שמטרתה הייתה שחרור המחוזות אלזס ולורן ופלישה לתוך שטח גרמניה.

המתקפה הצרפתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

התקיפה הצרפתית העיקרית במערב, שקיבלה את השם קרב לורן, החלה ב-14 באוגוסט 1914. הארמייה הראשונה של הגנרל אוגוסט דוביי קיבלה הוראה להתקדם לכיוון סארבור והארמייה השנייה של הגנרל נואל דה קסטלנו פנתה לכיוון מוראנז' (אנ'). ב-17 באוגוסט הגיס ה-20 בפיקוד גנרל פרדיננד פוש כבש את שאטו סאלן שליד מוראנז' וסארבור נכבשה למחרת. אחרי ארבעה ימים של נסיגה, במהלכה פיתו הגרמנים את הצרפתים להיכנס לשטח גרמני הארמיות ה-6 וה-7 של הצבא הגרמני תחת פיקוד כולל של הנסיך רופרכט פתחו במתקפת נגד. רופרכט פיקד על הכח שקיבל משימה להתעמת עם הכח הצרפתי ולאפשר לכוחות גרמנים נוספים לאגף את הצרפתים מימין. הכח המאסף של הגרמנים, שהיה מצויד במכונות ירייה הסב אבדות כבדות לחי"ר הצרפתי.

מתקפת הנגד הגרמנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנסיך רופרכט שלא היה מרוצה מהתפקיד ההגנתי בו הוצב הגיש בקשה לממונים עליו לצאת למתקפת נגד. ב-20 באוגוסט יצאה מתקפת הנגד לדרכה והמפקד הצרפתי, אוגוסט דוביי, הורה לחייליו לסגת ממוראנז'. מערכה זו נקראה בשם נפרד, קרב מוראנז'. כתוצאה מכך גם כוחו של דה קסטלנו נסוג מסארבור במה שנקרא "קרב סארבור". הגרמנים לא עצרו בגבול עם צרפת והמשיכו לתוך שטח צרפת בניסיון לכבוש את העיר נאנסי. מצפון למוקד הקרב הצליחו הצרפתים לכבוש מחדש את מילוז אך מאוחר יותר ננטשה העיר כשהצרפתים ויתרו על ביצוע תוכנית 17.

עד ל-24 באוגוסט הפך הקרב לסטטי. באותו יום פתחו הגרמנים במתקפה מצומצמת, קרב מורטן. סיור של חיל האוויר הצרפתי עזר לגלות את התנועה הגרמנית בזמן ולכן ההצלחה של הגרמנים הייתה מצומצמת. בהמשך, למרות ההפסד הברור, פתחו הצרפתים במתקפת נגד חדשה. הלחימה המשיכה עד סוף החודש אך הפכה במהרה למלחמת חפירות שהובילה למלחמת התשה מתמשכת שאפיינה חלקים גדולים ממלחמת העולם הראשונה בכלל ואת הלחימה בין גרמניה לצרפת בפרט.


המערכה על הגבולות

קרב מילוזקרב האלןקרב לורןקרב הארדניםקרב שרלרואהקרב מונסקרב גראן קורונהקרב לה קאטו

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.