קרב סכינים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קרב סכינים
Kravsakinim.gif
סוגה תוכנית מציאות, בישול
יוצרים מבוסס על התוכנית איירון שף
מנחים עודד מנשה
משתתפים סטפן פרואה דה וו, אלפרדו רוסו ושפים ישראלים
זוכים סטפן פרואה דה וו (עונה ראשונה)
אסף גרניט (עונה שנייה)
ארץ מקור ישראל
מספר עונות 4
הפקה
מוזיקה ארז קוסקס, אלעד אדר
שידור
רשת שידור ערוץ 10
תקופת שידור מקורית 20072009

קרב סכינים היא תוכנית מציאות ישראלית בהנחיית עודד מנשה ששודרה לראשונה ב-2007 בערוץ 10. התוכנית מבוססת על התוכנית היפנית איירון שף.

בתוכנית מתחרים לסירוגין זוכי כוכב מישלן השף הצרפתי סטפן פרואה דה וו והשף האיטלקי אלפרדו רוסו בשף ישראלי המתחלף מתוכנית לתוכנית, כאשר לצדם "סו-שפים" (סגני שף).

צוות השיפוט בתוכנית כולל שני שופטים קבועים: השף ירון קסטנבוים ובעל חברת הקייטרינג רן שמואלי, וצוות שיפוט מתחלף של שלושה ידוענים.

בעונה הראשונה זכה השף סטפן פרואה דה וו, ובעונה השנייה זכה השף אסף גרניט.

מבנה התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת התוכנית מוצגים לשפים המתמודדים 2 מרכיבים, ועליהם לבחור את המרכיב שישמש אותם בהכנת המנות. המרכיב צריך לשמש הן למנה הראשונה, הן למנה העיקרית והן לקינוח.

הזמן המוקצב להכנת המנות הוא 50 דקות, והוא מתחלק לשלושה חלקים: למנה הראשונה מוקצבות 25 דקות, למנה העיקרית 15 דקות ולקינוח 10 דקות. בתום הזמן הקצוב על השפים להגיש את המנה, בין אם היא מוכנה ובין אם לא. אם אחד השפים מתעכב בהגשת המנה, יופחת לו בהתאם זמן מהזמן המוקצב להכנת המנה הבאה. בזמן הכנת המנות ירון קסטנבוים ורן שמואלי מפרשים את אופן הכנת המנות.

הניקוד בתוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר סיום הכנת כל מנה אוכלים ומדרגים צוות השיפוט הקבוע וצוות השופטים המתחלף את המנות שהוכנו, אך רק צוות השופטים הקבוע יודע לאיזה מהשפים שייכת כל מנה. על כל מנה יכול השף לקבל עד 30 נקודות בעונה הראשונה ועד 50 נקודות בעונה השנייה. הניקוד ניתן לפי צורת ההגשה, טעמה של המנה ומקוריותה.

בעונה השנייה, שני הפרשנים רן שמואלי וירון קסטנבוים בוחרים לאיזו מנה להעניק את כוכב השף – המכריע את התחרות במקרה של תיקו.

תוכניות המשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרב סכינים: המשימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-7 בספטמבר 2008 עלתה העונה השלישית בערוץ 10, בשם "קרב סכינים: המשימה". בכל פרק יבצעו השפים סטפן פרואה דה וו, רן שמואלי וירון קסטנבוים משימות שונות שיטילו עליהם חבר השופטים. התוכנית קיבלה רייטינג נמוך ולא הצליחה לשחזר את הצלחת העונות הקודמות ולכן לא המשיכה לעונה נוספת.

אליפות המסעדות של ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפריל 2009 עלתה העונה הרביעית בערוץ 10 כאשר הפעם שונה השם ל"אליפות המסעדות של ישראל".

בכל פרק התמודדו ביניהן 8 מסעדות במתכונת הרגילה של קרב סכינים, אלא שהפעם האוכל הוגש מלבד לצוות השופטים, גם לאנשים רגילים במסעדה ומוקצבת למסעדות שעה על מנת להוציא מנה ראשונה עיקרית וקינוח, כאשר הקינוח לא מורכב מהמרכיב שנבחר בתחילת הערב, אלא לפי בחירת המסעדה. למנה הראשונה הוקצו 30 דקות להכנתה (במקום 25 דקות ב"קרב סכינים") ולהכנת המנה העיקרית הוקצו 20.

למנה הראשונה ולמנה העיקרית הוקצו עד שלושים נקודות למנה ועל מנת הקינוח עד ארבעים נקודות למנה, סה"כ 100 נקודות.

המסעדות שניצחו עברו לשלב הבא בו הן והתמודדו מול סטפן פרואה דה וו. המסעדות שהשיגו את הניקוד הטוב ביותר בשלב זה עלו לחצי הגמר, והמסעדה שעלתה לגמר התמודדה מול השף האמריקאי טוד אינגליש וזכתה בניצחון ובתואר "אלופת המסעדות של ישראל".

המסעדה שזכתה בתואר הייתה "מאראבו" בניצוח השף יואב בר.

גם אליפות המסעדות לא זכתה לאחוזי צפייה כשל 2 העונות הראשונות ולא זכתה לשיח ציבורי דומה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]