קרב עלם חלפה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מהלכי קרב עלם חלפה

קרב עלם חלפה היה קרב בין כוחות חבר העמים הבריטי לבין כוחות הציר, שנערך בראשית ספטמבר 1942 בשטח מצרים במסגרת המערכה בצפון אפריקה במלחמת העולם השנייה.

הקרב היה השני בסדרת עימותים צבאיים בין שני הצדדים בקו אל עלמיין ובסביבתו הקרובה. הוא קיבל את שמו מרכס אל חלפאערבית: علم حلفا, עלם חלפא), ששימש כעוגן מרכזי של מערך ההגנה הבריטי במהלך הקרב.

במסגרת הקרב הצליחו כוחות הארמייה השמינית לבלום את ניסיונה של ארמיית הפאנצר אפריקה בפיקוד ארוין רומל, לאגף מדרום את קו אל עלמיין, ולאלץ אותה לסגת לעמדות המוצא שלה לאחר שספגה אבדות ניכרות.

קרב עלם חלפה מסמן נקודת מפנה במערכה הצבאית בצפון אפריקה. הייתה זו המתקפה הגדולה האחרונה, שניהלו כוחות הציר בזירה זו. מכאן ואילך עברה היוזמה האסטרטגית לידי כוחות בעלות הברית, והם לא שמטו אותה מידיהם עד תום המערכה בצפון אפריקה וכניעת שארית כוחות הציר בתוניסיה במאי 1943.

בנוסף, הקרב היה הפעם הראשונה במערכה במדבר המערבי, שכוחות חבר העמים הבריטי ניהלו קרב מגננה מתוכנן ומאורגן היטב, תוך תיאום ושיתוף פעולה בין כל החיילות, ולא נגררו אחרי יוזמות הצד השני (רומל). שינוי זה נזקף במידה רבה לזכותו של מפקדה החדש של הארמייה השמינית, ברנרד מונטגומרי, שנכנס לתפקידו זמן קצר לפני פתיחת הקרב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קרב עלם חלפה בוויקישיתוף
Battle template.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא קרבות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.