קרב קופיאנסק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קרב קופיאנסק
מערכה: מתקפת הנגד של מחוז חרקוב 2022
מלחמה: הפלישה הרוסית לאוקראינה
תאריכי הסכסוך 8 בספטמבר 202216 בספטמבר 2022 (9 ימים)
מקום קופיאנסק, מחוז חרקוב, אוקראינה
תוצאה ניצחון אוקראיני

קרב קופיאנסק היה קרב בין רוסיה ואוקראינה במהלך הפלישה הרוסית לאוקראינה שהתקיים בעיר קופיאנסק וסביבתה. זה היה אחד הקרבות במתקפת הנגד הגדולה שיזמה אוקראינה במחוז חרקוב. המתקפה החלה ב-6 בספטמבר 2022. הקרב החל ב-9 בספטמבר 2022.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

קופיאנסק נכבשה על ידי כוחות רוסים ב-27 בפברואר 2022.[1] הצבא האוקראיני הרס גשר רכבת כדי להאט את ההתקדמות הרוסית שלושה ימים קודם לכן. ראש עיריית קופיאנסק, הנאדי מצחורה, הסגיר את העיר לצבא הרוסי בתמורה להפסקת פעולות האיבה, שכן הרוסים איימו לכבוש את העיר בכוח. כתוצאה מכך, ממשלת אוקראינה האשימה את מצחורה בעבירת בגידה והוגש נגדו כתב אישום.[1][2] ב-28 בפברואר 2022, מאצהורה נעצר על ידי השלטונות האוקראיניים.[3] מאוחר יותר הפכה קופיאנסק דה פקטו למרכז השלטוני של הממשל הצבאי-אזרחי של חרקוב הנתמך על ידי רוסיה.

ממרץ עד תחילת מאי, רוב הלחימה במחוז חרקוב התרכזה בערים חרקוב ואיזיום.

בתחילת אפריל, כוחות רוסים כבשו את איזיום, וכוחות אוקראינים הגנו בהצלחה על חרקוב בתחילת מאי. לאחר מכן, קו החזית החל לקפוא כאשר רוסיה ואוקראינה מיקדו את מאמציהן בערים סוורודונצק, ליסיצ'נסק ושאר חלקי אזור דונבאס.

במהלך יולי ואוגוסט, תקשורת האוקראינית והרוסית הגבירו שתיהן את הטענות על מתקפת נגד אוקראינית במחוז חרסון שבדרום אוקראינה, שהחלה ב-29 באוגוסט. המתקפה התקדמה באיטיות, כאשר הכוחות האוקראינים ספגו אבדות כבדות והתמודדו עם התנגדות רוסית נוקשה. עם זאת, ב-6 בספטמבר פתחו כוחות אוקראינים במתקפת נגד מפתיעה במזרח מחוז חרקוב.

בתחילת מתקפת הנגד הגדולה, האוקראינים השתלטו על בלקליה והתקדמו לפאתי קופיאנסק. המתקפה האוקראינית התקדמה בשני צירים, לצפון-מזרח ודרומה, כשהכוח הנע דרומה התקדם לעבר העיר איזיום.[4][5] רוסיה השתמשה בקופיאנסק כמרכז אספקה חשוב לכוחותיה במזרח אוקראינה, ובאיזיום כנקודת שיגור למתקפות לכיוון דונצק. פרשנים צבאיים במדינות המערב העריכו שההתקדמות האוקראינית עלולה לסגור את קווי האספקה שעליהם הסתמכה מוסקבה כדי לשמור על כוחותיה במזרח, ולהותיר אלפי חיילים רוסים מוקפים.[6]

הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-9 בספטמבר 2022, כוחות אוקראינים נכנסו לפאתי קופיאנסק, והחלו בקרב קופיאנסק.[7][5] פורסם כי הכוחות האוקראיניים הגיעו לפאתיה המערביים של העיר קופיאנסק. לפי ההערכות, האוקראינים היו רחוקים קילומטרים בודדים ממרכזה של קופיאנסק.[6] היו דיווחים על ניסיונות נסיגה של כוחות רוסים בבהילות מהעיר. הצבא האוקראיני עמד לפני כיתור קרוב של אלפי החיילים הרוסים באזור העיר, והם עמדו בפני החלטה: לחימה עד הסוף או כניעה המונית. בגלל תוואי השטח מזרחית לעיר, הכולל את עמק נהר האוסקיל, והעובדה שהצבא האוקראיני סגר עליהם ממערב והיה בשטח שולט, לאלפי החיילים הרוסים היה סיכוי סביר ליפול בשבי או למות בקרב בזמן הקרוב.[8]

בבוקר 10 בספטמבר 2022, כוחות אוקראינים כבשו מחדש את בניין מועצת העיר.[9] מאוחר יותר באותו יום טען פקיד אוקראיני כי הכוחות המזוינים האוקראינים שחררו את העיר.[10] הצד הרוסי הכחיש את טענות אוקראינה והודיע לציבור כי פינו את כוחותיהם לגדה המזרחית של נהר אוסקיל. ב-10 בספטמבר 2022 נכנסו כוחות אוקראינים לחלק המזרחי של העיר.[11][12] עם זאת, כמה ערוצי מדיה חברתית של הצבא הרוסי טענו כי חיילים רוסים נסוגו רק מהחלק של קופיאנסק ששכן על הגדה המערבית של נהר אוסקיל, אשר חילק את העיר לשני חלקים. הם טענו גם שכוחות אוקראינים כבשו את כולה ב-16 בספטמבר.[13]

ב-16 בספטמבר כבשו כוחות אוקראינים את היישוב קופיאנסק-ווזלובי, בצד המזרחי של נהר אוסקיל וסמוך לקופיאנסק, ולפי הרוסים גם את החלק המזרחי של קופיאנסק. הם הקימו ראש גשר נוסף מעל נהר אוסקיל. הצעד איים עוד יותר על קווי האספקה הרוסיים בצפון מחוז לוהנסק, וסיכן את הפעולות הרוסיות בכל שאר אזור דונבאס.[14][14]

הרוסים הפגיזו את העיר וסביבתה לעיתים.[15]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קרב קופיאנסק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 In Kharkiv region, mayor admits to handing over city to occupiers, Ukrayinska Pravda (באנגלית)
 2. ^ Mayor of Kupiansk who surrendered his city to invaders indicted for treason, Ukrayinska Pravda (באנגלית)
 3. ^ https://news.liga.net/ua/politics/news/mer-kupyanska-kotoryy-sdal-gorod-okkupantam-zaderjan-istochnik
 4. ^ Institute for the Study of War, Institute for the Study of War (באנגלית)
 5. ^ 1 2 נטע בר, מפנה במלחמה: צבא אוקראינה שועט קדימה - בקרמלין מודאגים, באתר ישראל היום, 9 בספטמבר 2022
 6. ^ 1 2 הידיעות, ynet וסוכנויות (2022-09-10). ""פריצת דרך": אוקראינה השתלטה על שטחים בחרקוב, רוסיה שולחת תגבורת". Ynet. נבדק ב-2022-09-21.
 7. ^ Ukrainian military reached Kupiansk Kharkiv - Ukraine Interactive map - Ukraine Latest news on live map - liveuamap.com, Ukraine Interactive map - Ukraine Latest news on live map - liveuamap.com (באנגלית)
 8. ^ צבא אוקראינה מכתר את הרוסים באזור העיר איזום, באתר www.news1.co.il
 9. ^ https://twitter.com/666_mancer/status/1568484865573617664
 10. ^ Ukrainian Armed Forces have liberated Kupiansk from Russian occupation - official Kupyansk, Kharkiv - Ukraine Interactive map - Ukraine Latest news on live map - liveuamap.com, Ukraine Interactive map - Ukraine Latest news on live map - liveuamap.com (באנגלית)
 11. ^ ВСУ вошли в Купянск, Россия покидает Изюм. Украина продолжает освобождать Харьковскую область от оккупации, Настоящее Время (ברוסית)
 12. ^ "Наступление Украины под Харьковом. Будет ли котел в районе Изюма?". BBC News Русская служба (ברוסית). נבדק ב-2022-09-21.
 13. ^ RUSSIAN OFFENSIVE CAMPAIGN ASSESSMENT, SEPTEMBER 16
 14. ^ 1 2 https://www.understandingwar.org/backgrounder/russian-offensive-campaign-assessment-september-16
 15. ^ https://www.understandingwar.org/backgrounder/russian-offensive-campaign-assessment-october-21