קרב קיזיקוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קרב קיזיקוס
מלחמה: המלחמה הפלופונסית
תאריכים 410 לפנה"ס – הווה (כ־2,434 שנים)
קרב לפני אבידוס
קרב אחרי נוטיון
מקום ליד קיזיקוס
קואורדינטות
40°23′N 27°53′E / 40.38°N 27.89°E / 40.38; 27.89 
תוצאה ניצחון אתונאי מוחץ
הצדדים הלוחמים
מפקדים
כוחות

80 טריארות

אבדות

מינימליות

כמעט כל הצי הושמד, המפקד הראשי מינדרוס נהרג

(למפת טורקיה רגילה)
 
קיזיקוס
קיזיקוס
האסטרטגיה האתונאית בקיזיקוס
משמאל:כוח ההטעייה של אלקיביאדס (בכחול) מושך את הצי הספרטני אל תוך הים הפתוח;
מימין:תראסיבולוס ותיראמיניס מביאים את כוחותיהם מאחורי הצי הספרטני, ובכך מונעים את גישתם חזרה לחוף, בזמן שאלקיביאדס מסתובב עם כוחו כדי להסתער על הספרטנים

קרב קיזיקוס היה קרב ימי שאירע ב-410 לפנה"ס במהלך המלחמה הפלופונסית. הקרב נערך לאחר פסק זמן של חודשים ספורים מעימותים צבאיים בין ספרטה לאתונה, במהלכם כל צד דאג לבצר ולשפר עמדותיו, לקראת הקרב הימי הממשמש ובא. הצי האתונאי בפיקודו של אלקיביאדס, תראסיבולוס ותראמנס הצליח לנתב מחדש ולהשמיד לחלוטין את הצי הספרטני שהיה תחת פיקודו של מינדרוס. הניצחון איפשר לאתונאים להשיג שליטה על מספר ערים באזור הלספונטס (הדרדנלים) במהלך השנה שלאחר הקרב. לאור תבוסתם, הספרטנים הציעו הסכם שלום כדי לסיים את הלחימה, ברם האתונאים דחו הסכם זה.

מאורעות קודמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאור הניצחון האתונאי בקרב אבידוס, שלח המפקד הספרטני מינדרוס מסר לספרטה בבקשה לכוח תגבורת, בעודו מתכנן עם האחשדרפן פרנבזוס השני תוכניות למתקפה הבאה על האתונאים. האתונאים בינתיים לא הצליחו להמשיך את המומנטום של ניצחונם בקרב אבידוס, שכן הדלדלותו של האוצר האתונאי לא אפשרה מימון לכל פעולה נוספת.[1] התמהמהות האתונאים אפשרה למינדרוס לבנות צי של 80 ספינות, ויחד עם תמיכת חיל הרגלים של פארנאבאזוס הוא כבש באמצעות מצור את העיר קיזיקוס. הצי האתונאי נסוג מבסיסו בססטוס והגיע לעיר קרדיה, כדי להימנע ממפגש עם כוחות ספרטניים גדולים יותר.[2] עם חזרתם של אלקיביאדס תראסיבולוס ותיראמיניס אוחד הצי האתונאי ל-86 ספינות.[3] צי זה, יחד עם כוחות רגלים בפיקודו של קאראס יצאו לעבר הלספונטוס כדי לקרוא תיגר על מינדרוס.

מהלך הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

המצביא האתונאי אלקיביאדס נאלץ לנוס ממקום מושבו בססטוס אל קרדיה כדי להגן על ציו הקטן מפני הצי החדש שבנתה הליגה הפלופונסית. עם חבירתו של אלקיביאדס לכלל הצי האתונאי בקאריה גונבה שמועה לאוזניו שהאחשדרפן פרנבזוס השני יחד עם מפקד הצי הפלופונסי, מינדארוס יושבים בקיזיקוס ומתכננים את המערכה הבאה במלחמה. אלקיביאדס שכנע את מפקדי וחיילי הצי שאין ברירה אלא לצאת לקרב באופן מיידי וחשאי. הצי האתונאי הצליח להגיע לקיזיקוס מבלי להתגלות לכוחות הפלופונסים, בזכות תנאי ראות וסערה שפקדו את האזור וכמו כן, בזכות הטקטיקה שבאמצעותה ניהל אלקיביאדס את תנועת הספינות.[4] אלקיביאדס הוביל כוח קטן, שלא יכול לנצח את הצי הפלופונסי הגדול שעגן בקיזיקוס, על-מנת למשוך את הספינות הספרטניות למלחמה בלב ים. הספרטנים אכן יצאו לעברו, ובהגיעם לנקודת האל-חזור, הופיע שאר הצי האתונאי, בפיקודם של תראסיבולוס ותיראמיניס, מצדדיהם, וכך מנע את יכולתם לסגת בבטחה לחוף.

הכוחות הספרטנים ספגו אבדות קשות בעודם נסוגים לעבר החוף, אולם אלקיביאדס רדף אחריהם עם אנשיו לחוף, וקרב קשה ואכזרי התנהל. אלקיביאדס תקף את הכוחות הנמלטים והרג רבים, וביניהם נמנה גם מנהיג הספרטנים, מינדארוס, אשר מת מידיו. אלקיביאדס ניסה גם לתפוס את פארנאבאזוס, אשר נכח בזירת הקרב עם כוחותיו כעזר לספרטנים הנמלטים, אולם פארנאבאזוס נמלט מהמקום וכך גם הספרטנים עצמם. האתונאים לקחו את כל הספינות שנותרו שלמות לאחר הקרב וכל כלי הנשק שננטשו, כבשו את קיזיקוס עצמה, והניסו את כל הפרסים והספרטנים באדמה ובים. שליטתם בהלספונטוס הייתה מוחלטת. האתונאים הצליחו ליירט מסר שמוען לספרטה מידי אחד האפורים שלשונו "חלפה הטובה, מינדראוס מת, האנשים רעבים; אין אתנו יודע מה לעשות".[4] זמן קצר לאחר מכן שלחו הספרטנים הצעת שלום, אולם זו נדחתה בידי האתונאים.[5]

מקורות ראשוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורות משניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קרב קיזיקוס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Kagan, p. 410.
  2. ^ זאת מאחר שחלקים מהצי האתונאי היו במסעות לגיוס כספים מבנות בריתה של אתונה באזור.
  3. ^ Xenophon, Hellenica, 1.1.
  4. ^ 1 2 פלוטרכוס, אלקיביאדס, כ"ח.
  5. ^ Diodorus, 13.52.