קריית החינוך דרור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קריית חינוך תרבות וספורט ניסויית דרור הוא בית הספר העל יסודי הגדול ביותר במדינת ישראל (נכון לתשע"ה) ותיכון השש-שנתי על יסודי הגדול ביותר במועצה אזורית לב השרון. בית הספר נמצא ליד "מחלף דרור" ומהווה חלק מהמושב "בני דרור" ולידו נמצאים גם בנייני המנהל של "מועצה אזורית לב השרון".

בית הספר הוקם בשנת 1995 על ידי המועצה האזורית ביישוב בני דרור כבית ספר ניסויי ייחודי מסוגו באזור. הוא קולט תלמידים בכיתות ז'-י"ב המגיעים מ-18 יישובי המועצה האזורית, ומהיישוב פרדסיה, המהווה מועצה מקומית בפני עצמו. בנוסף, בית הספר הוא בית ספר בניהול עצמי מאחר שהוא פועל בעצמאות תקציבית ותפעולית של צוותי ההוראה וההנהלה.

בית הספר פועל בשיטה לצמצום פערים בין מצטיינים לחלשים באמצעות כיתות הטרוגניות בכל שכבות הגיל ז'-י"ב, היעדר מוחלט של הקבצות בשכבות ז'-ח' ומגוון רב של 24 מקצועות לבחירה להרכבת תעודת בגרות על פי רצון התלמיד. בנוסף בית הספר מוגדר כבית ספר מתקדם.

נכון לשנת תשע"ב, בבית הספר לומדים 2,294 תלמידים ב-77 כיתות בסה"כ. בכל שכבה 11-16 כיתות לימוד ובממוצע כ-384 תלמידים. מנהלת קריית החינוך היא גב' אריאלה בן ארי. צוות בית הספר כולל 191 מורים ו-36 עובדי מנהלה.

בית הספר נחלק לבניינים שבכל אחד מהם 4-6 או יותר כיתות ורובם בעלי 2 קומות. בבית הספר מונהגת מתכונת בה אין כיתות אם , וכל מקצוע נלמד בכיתה אחרת בבניין אחר (לא בהתאמה), כך נוצר מצב של "נדידה" בקרב התלמידים בין החדרים השונים בבית הספר. למידת מקצוע בכיתה מסוימת אינה מחייבת למידה קבועה באותה כיתה והמיקומים משתנים בהתאם לשינויי המערכת במחצית א' וב' של השנה (למעט בכיתות המקצועות האומנותיים בהם הלמידה הינה קבועה והמיקום לא משתנה בהתאם לציוד שנמצא בכל כיתה). הבניינים נקראים על שמות של עצים (כגון: רימון, ערבה, דקל, אלה, תמר וכו') ובכל בניין החדרים ממוספרים במספרים 1-6 ובבניין ערבה (הנחלק גם לבניין כיתות המחשבים) 1-33. בניין חדש המיועד לתלמידי שכבת ז', בו 4 מעבדות מחקר מתקדמות ו-16 כיתות לימוד נבנה בקריה ונכנס לשימוש בשנת הלימודים ה'תשע"ג, ושמו שקד. בשנת הלימודים תשע"ג, הוחלט על ביצוע ניסוי נוסף בו תלמידי כיתות ז׳ הנכנסים לבית הספר ילמדו בכיתות אם את רוב מקצועות הלימוד ובמידה ויצליח תיושם שיטה זו גם במחזורים הבאים הצפויים להיכנס לבית הספר.

בבית הספר מתקיימות פעילויות רבות של המועצה, ושם גם מופיעות הצגות רבות בהיכל הפיס של בית הספר. אולם הספורט של בית הספר משמש גם כאולמה הביתי של קבוצת הכדורסל המייצגת את לב השרון "הפועל לב השרון".

בית הספר הוא גם 'בית ספר לפיתוח מקצועי' (P.D.S - Professional Development School) המוגדר כ"בית ספר לפיתוח של מורים מתחילים, להמשך הפיתוח של מורים מנוסים ולמחקר ולפיתוח של מקצוע ההוראה" (הולמס, 1990). הוא נשען על שותפות משמעותית בין בית הספר לבין האקדמיה, כעיקרון מכונן ומעצב את ההכשרה להוראה ואת הפיתוח המקצועי של המורים בבית הספר גם יחד.

עשרות סטודנטים להוראה, לייעוץ חינוכי ולניהול ממכללת בית ברל, וסטודנטים לחינוך גופני ממכללת וינגייט – בלוויית המדריכים הפדגוגיים שלהם – משולבים יום בשבוע בחיי בית הספר. הם משתתפים בישיבות הצוותים המקצועיים ובתכנון מערכי הלמידה, מלמדים, חונכים תלמידים, יוזמים פעולות העשרה, ועוד. סגל המכללה משתתף בתכנון שנת הלימודים ב"דרור" ובהנחיית השתלמויות המתקיימות בבית הספר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]