קריית החינוך דרור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קריית חינוך תרבות וספורט ניסויית דרור הוא בית הספר העל יסודי הגדול ביותר במדינת ישראל (נכון לתשע"ה) ותיכון השש-שנתי על יסודי הגדול ביותר במועצה אזורית לב השרון. בית הספר נמצא ליד "מחלף דרור" ומהווה חלק מהמושב "בני דרור" ולידו נמצאים גם בנייני המנהל של "מועצה אזורית לב השרון".

נכון לשנת תשע"ב, בבית הספר לומדים 2,294 תלמידים ב-77 כיתות בסה"כ. בכל שכבה 11-16 כיתות לימוד ובממוצע כ-384 תלמידים. מנהלת קריית החינוך היא גב' אריאלה בן ארי. צוות בית הספר כולל 191 מורים ו-36 עובדי מנהלה.

בית הספר הוקם בשנת 1995 על ידי המועצה האזורית ביישוב בני דרור כבית ספר ניסויי ייחודי מסוגו באזור. הוא קולט תלמידים בכיתות ז'-י"ב המגיעים מ-18 יישובי המועצה האזורית, ומהיישוב פרדסיה, המהווה מועצה מקומית בפני עצמו. בנוסף, בית הספר הוא בית ספר בניהול עצמי מאחר שהוא פועל בעצמאות תקציבית ותפעולית של צוותי ההוראה וההנהלה.

בית הספר פועל בשיטה לצמצום פערים בין מצטיינים לחלשים באמצעות כיתות הטרוגניות בכל שכבות הגיל ז'-י"ב, היעדר מוחלט של הקבצות בשכבות ז'-ח' ומגוון רב של 24 מקצועות לבחירה להרכבת תעודת בגרות על פי רצון התלמיד. בנוסף בית הספר מוגדר כבית ספר מתקדם.

מאפיינים מיוחדים של קריית החינוך דרור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניינים בית הספר נחלק לבניינים שרובם בעלי 2 קומות ובכל בניין כ4-8 כיתות,הבניינים נקראים על שמות של עצים (כגון: רימון, ערבה, דקל, אלה, תמר וכו'). בבית הספר מונהגת מתכונת בה אין כיתות אם, וכל מקצוע נלמד בכיתה אחרת בבניין אחר (לא בהתאמה), כך נוצר מצב של "נדידה" בקרב התלמידים בין החדרים השונים בבית הספר.

"דרור" החלה בשיטת לימוד חדשה "ניהול לפי יעדים" הכוונה שהתלמיד מציב לעצמו יעדים למחצית. יעד לימודי,יעד חברתי ויעד אישי .על היעדים שהתלמידים מגדירים לעצמם עבם עזרתם של מוריהם והוריהם להיות :מאתגרים אך ברי השגה,ברי מדידה ותחומי זמן .

ב"דרור" אין צלצולים לכניסה וליציאה מהשיעורים-כחלק מחינוך התלמיד לתפקוד אוטונומי ולאחריות אישיים על לימודיו. בעקבות כך שבבית הספר אין צלצולים, אישרו לתלמידים להביא טלפונים כדי להגיע אל השיעורים בזמן.

ב"דרור" השיעורים הינם שיעורים כפולים כלומר במקום שני שיעורים של 45 דק' ישנו שיעור אחד של 90 דק' שיטת לימוד מקלה ברוב הזמן על לימוד חומר חדש ונוחה יותר ממספר רב של סיבות.

דרור כ"בית ספר לפיתוח מקצועי"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הספר הוא גם 'בית ספר לפיתוח מקצועי' (P.D.S - Professional Development School) המוגדר כ"בית ספר לפיתוח של מורים מתחילים", להמשך הפיתוח של מורים מנוסים ולמחקר ולפיתוח של מקצוע ההוראה" (הולמס, 1990). הוא נשען על שותפות משמעותית בין בית הספר לבין האקדמיה, כעיקרון מכונן ומעצב את ההכשרה להוראה ואת הפיתוח המקצועי של המורים בבית הספר גם יחד.

עשרות סטודנטים להוראה, לייעוץ חינוכי, לפסיכולוגיה ולניהול ממכללת בית ברל, וסטודנטים לחינוך גופני ממכללת וינגייט – בלוויית המדריכים הפדגוגיים שלהם – משולבים יום בשבוע בחיי בית הספר. הם משתתפים בישיבות הצוותים המקצועיים ובתכנון מערכי הלמידה, מלמדים, חונכים תלמידים, יוזמים פעולות העשרה, ועוד. סגל המכללה משתתף בתכנון שנת הלימודים ב"דרור" ובהנחיית השתלמויות המתקיימות בבית הספר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]