קריפס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הגהה ועריכה טכנית.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

קריפסאנגלית: Crips) הוא שמה של כנופיית רחוב אפרו-אמריקנית. הכנופיה הוקמה בלוס אנג'לס בתחילת שנות השבעים והתפשטה בארצות הברית כולה, ונחשבת ליריבה העיקרית של כנופיית הבלאדס (Bloods) אך גם לאויבת כנופיות מקסיקניות, לטיניות והיספאניות כגון הסורניוס (Sureños), הנורטנוס וה-MS13.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההיסטוריה של כנופיות הקריפס התחילה בעקבות מהומות וואטס ב-1965, אשר פגעו באוכלוסייה השחורה של דרום לוס אנג'לס.

ב-1969 נער צעיר בשם ריימונד וושינגטון מדרום לוס אנג'לס, אשר הושפע מארגון "הפנתרים השחורים" בניו יורק, הקים ארגון משלו בשם "בייבי אבניו" (Baby Avenues) על שם הרחוב שבו גר. הרחוב היה מכונה גם אבניו קריבס, או בקיצור "קריב" (Crib). ריימונד גייס עוד כמה מחבריו, בהם המוכר ביותר הוא סטאנלי "טוקי" ויליאמס שלימים יהיה אחת הדמויות הנערצות בקרב האוכלוסייה השחורה בלוס אנג'לס.

הארגון שוושינגטון הקים היה מושפע מהאידאולוגיה של הפנתרים השחורים ופעל כמגן של השכונה שבה גר. לאחר מכן התפשט הרעיון, וכך נוצרו ארגונים נוספים והם החלו להתקרא כנופיות. בשנות השבעים סחר בקוקאין החל להשפיע ברחובות של לוס אנג'לס, ובעיתון ה"לוס אנג'לס סנטינל" נאמרה המילה "קריפ" בפעם הראשונה. עד היום יש ויכוח האם הייתה זו שגיאת כתיב או שהכוונה הייתה למילה "crippled" בהקשר של הקוקאין. כך או כך השם נשאר עד היום.

ב-1971 התגבשה כנופיית קריפ בשם "פיירו סטריט". לאחר שנה וחצי של שקט יחסי התחילו מריבות ביניהם לבין כנופיות אחרות. לאחר ניסיון פיוס מאחת הכנופיות שרצתה להפסיק את המריבות ביניהם, הסתערה אותה כנופיה על הפיירו. הפיירו סטריט מצידם ראו זאת כבגידה, וכתוצאה מכך החליטו להתבדל מהקריפס ויצרו כנופיה חדשה בשם "הבלאדס" ב-1972. הבלאדס התפשטו גם הם ונוצרה יריבות עמוקה בין שתי הקבוצות עד היום.

מידע כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב חברי הקריפס מזוהים עם הצבע הכחול ונוהגים לעטות פריטי לבוש כחולים, אך ישנן כנופיות בודדות אשר לובשות בגדים בצבעים שונים כגון ה"גרייפ סטריט וואטס", שמזוהים עם הצבע הסגול בגלל רחוב ה"גרייפ" (ענבים) שנמצא בשטחם, או ה"שאטגאן קריפ" אשר מזוהים עם הצבע הירוק בגלל סמל העיר גרדנה בה הם יושבים.

כל כנופיה בודדת נקראת "סט" (Set). הקריפס נמנעים מלהגות את האותיות CK ביחד (כמו במילה )BloCK משום שצירוף זה עומד על "Crip Killa" ולכן ימחקו את האות K ויציבו במקומה "C". המילה הנ"ל תיכתב "Blocc". הקריפס נוהגים לפעמים לקרוא אחד לשני "Cuzz" כקיצור של "Cousin" אך הכוונה כאן היא לחבר או אח כגון בצירוף "?What's up cuzz" או לפעמים גם "loc" (באותו הקשר) כקיצור של "loco" (משוגע) מספרדית אך כינוי זה הוא ראשי תיבות של "Love of Crips". הקריפס קוראים לבלאדס בכינויי גנאי כשהנפוץ בהם הוא "Slob" (סלאב) אך לפעמים גם "Snoop" ולכנופיות "פיירו" (Piru) הם ייקראו "דיירו" (Die-Ru) או שאחרי כל אות B\P הם ישימו את האות K כדי לבנות את הצירוף "Blood\Piru Killa". הליכת ה-"C-Walk" הומצאה על ידי הקריפס ומכאן שמו "Crip-walk" הרעיון המקורי של ההליכה הזו הייתה על מנת להשפיל את הבלאדס אך עם הזמן לא היה בזה צורך וההליכה הפכה לריקוד שמזוהה עם הקריפס.

בשנות השבעים היו כ-200 כנופיות קריפס בשכונות שונות ברחבי מחוז לוס אנג'לס, (בעיקר אזור ערי המעבר וסאות' סנטרל). בשנות ה-80 החלו להתפשט אט אט הכנופיות לכל קליפורניה ולאחר מכן לכל ארצות הברית. מספר כנופיות בודדות פעילות אף בערים גדולות במערב אירופה.

היריבות בין הקריפס לבלאדס נחשבת מהותית, אך בפועל מכיוון שיש יותר כנופיות קריפס מבלאדס נגרמים סכסוכי טריטוריה רבים, וישנן יריבויות בין כנופיות קריפס לכנופיות קריפס אחרות. כנופיית ה-"Rollin' 60 NH Crip" הממוקמת במערב הסאות' לוס אנג'לס מסוכסכת עוד משנות השבעים עם כנופיית ה-"Southside 83 Gangsta Crip" ובין שתי הכנופיות האלו בלבד נרצחו כתוצאה מהעימות יותר מ-400 איש. זהו מספר ההרוגים הגבוה ביותר מבין עימותים של סטים בודדים. בסך הכול נהרגו יותר מ-10,000 (רק במחוז לוס אנג'לס) בין כנופיות הקריפס והבלאדס (מספר זה כולל כאמור גם עימותים של קריפס נגד קריפס).

כנופיות קריפס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין כנופיות הקריפס הבולטות נמנים:

Southside 83 Gangsta Crip[עריכת קוד מקור | עריכה]

או "Eight Trey" ו-"83" היא הכנופיה האפרו אמריקאית הגדולה ביותר באמריקה ויריבתה העיקרית של ה"סיקס אוז" (וכל כנופיית "Rollin'" אחרת). בין ה"סיקס אוז" ל-"83" התפתח עימות שנחשב לאלים ביותר בהיסטוריית הכנופיות של ארצות הברית, כאשר בשלושים השנים האחרונות נרצחו למעלה מ-400 איש. מסביב ל-"83" נמצאות כנופיות נוספות מסוג "Gangsta Crips" כדוגמת ה"פור דוס" ("42") שעוזרת לה במקרה של מלחמה.

Insane Crip[עריכת קוד מקור | עריכה]

"הקריפסים המשוגעים", כנופיית הקריפס הגדולה ביותר בלונג ביץ'. אלו מזוהים עם הצבע הצהוב. הכנופיה שוכנת במזרח לונג ביץ', קרוב למקום בו שוכנת כנופיית ה-Rollin' 20s Crips, דבר המוביל לעימותים תדירים ולזיהוים כיריביהם העיקריים. ממערבה להם שוכנות כנופיות לטיניות, אשר גם בהן הם נאבקים לעיתים.

Southside Compton Crip[עריכת קוד מקור | עריכה]

ה-"Southside Compton Crip" (או SCC) ממוקמים בדרום קומפטון ונמנים כבין כנופיות הקריפס הגדולות בעיר. חבריהם הם כנופיית האטלנטיק דרייב, הקלי פארק והנייברהוד קומפטון קריפס (שנמצאת מימיניהם), נאטי בלוככ ועוד. מזוהים על ידי לבוש כחול וזהוב שמאפיין אותם. בצפון שטחם ממוקמת כנופיה בשם "Southside Mayo Ave" שממוקמת במקצת על שטחם של ה-SCC. ב-1996 יש הטוענים, שכתוצאה ממאבק עם כנופיית ה"מוב פיירו בלאדס" שהנחיתה על ה-SCC, ככל הנראה, מכה קשה, נרצח הראפר טופאק שאקור (שהיה חבר בכנופיה זו) כנקמה. אך גם נטען, מאידך, שהנוטוריוס בי. איי. ג'י. הוא זה ששילם לכנופיית ה-SCC כדי לחסל את טופאק בעקבות ריב שלהם. עד היום לא ידועה הסיבה לרצח.

Eastside Kelly Park Compton Crip[עריכת קוד מקור | עריכה]

(KPCC בקצרה) ממוקמת בדרום מזרח העיר קומפטון שבלוס אנג'לס. היא נמצאת באזור של פארק קלי (ומכאן שמה). הכנופיה ידועה ברבוי סוחרי הסמים שלה. מזוהים על ידי לבוש כחול וירקרק שמאפיין אותם. חברים של: "Carver Park" ,"N-Hood", וה-"SCC". יריביהם העיקריים הם "Atlantic Drive" ו-"Nutty Blocc".

Eastside Rollin' 20s Long Beach Crip[עריכת קוד מקור | עריכה]

ידועה בעיקר בזכות המפורסמים שגדלו שם (להקת 213 וסנופ דוג), וממוקמת באזור הדרום מזרחי של העיר לונג ביץ', והיא כנופיית הקריפס השנייה בגודלה בעיר. חברי ה-Rollin' 20s Crips מהווים חלק מכנופיות ה"Rollin'" של הקריפס והם משתפים פעולה אלו עם אלו. מכיוון שאין אף כנופיית בלאדס בעיר, מרבה הכנופיה להסתכסך עם כנופיות לטיניות ובעיקר עם כנופיית האינסיין קריפס שנמצאים גם הם במזרח לונג ביץ' והם נלחמים על שטחים.

Rollin' 60s NH Crip[עריכת קוד מקור | עריכה]

ה-Rollin' 60s NH Crips (נקראים סיקס אוז-60 בקצרה) הם כנופיית הקריפס השנייה בגודלה בארצות הברית והיא ממוקמת במערב הסאות' לוס אנג'לס מימין לעיר אינגלווד. הסיקס אוז היא כנופיית הקריפס השנייה בגודלה בעולם ויריבתה העיקרית היא כנופיית ה-"83 Gangsta Crips" מדרומם. בין השניים נוצר קרב שנחשב לקרב האלים ביותר בהיסטוריית הכנופיות של ארצות הברית כאשר ב-30 שנה האחרונות נרצחו יותר מ-400 איש. מסביב לכנופיה נמצאות כנופיות "Rollin'" אחרות כדוגמת ה-90s וה-40s שעוזרות לה במקרה של מלחמה.

כנופיות קריפס לשעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ה-Hoover Crips הם כנופיה גדולה שהייתה בעבר שייכת לכנופיית הקריפס אך מכיוון שהיא מונה מספר רב של יריבים מכנופיות הקריפס, החליטו כנופיות אלו פה אחד להתנתק מהקריפס ב-1995 וכעת הם יצרו כנופיה שלישית חדשה לגמרי המכונה "Hoover Criminal Gang" או HCG בקיצור. כנופיות אלו מזוהים עם הצבעים כחול-כתום. ה-HCG יושבים באזור ה-סאות' לוס אנג'לס והם: "52", "59", "74", "Westside 83", "92", "94", "107" ו-"112" (המספרים מציינים את מס' הרחוב שבו ממוקמת הכנופיה). ההתנתקות מהקריפס הביאה ליריבות בין הקריפס להוברס.

כנופיית הדראגנט הוקמה ב-1992 והיא כנופיה קטנה שמלכתחילה לא קראה לעצמה "כנופיית קריפס" אף שהיא ממוקמת בשטחה של כנופיית ה"שאטגאן קריפס" בעיר גרדנה שבאזור הסאות' ביי אך היא מתנהגת כמו כנופיית קריפס לכל דבר. ישנם גם כ-20 כנופיות שכבר לא פועלות או שכל חבריה נרצחו במהלך עימותים כנופיות נוספות.

חברים מפורסמים בכנופיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

זמרי ראפ רבים היו חברים בעברם בכנופיה זו, בהם[דרוש מקור]:

בשנת 2004 יצא משחק המחשב Grand Theft Auto: San Andreas, המתאר את כנופיית הבלאדס ככנופיית ה-Front Yard Ballas עם בנדנות סגולות, ואת כנופיית הקריפס ככנופיית ה-Grove Street Families עם בנדנות ירוקות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קריפס בוויקישיתוף