קרל מנגר (מתמטיקאי)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קרל מנגר
Karl Menger
1902 –‏ 1985
Karl Menger 1970 Shimer College Wiki.jpg
תרומות עיקריות
מנגר נחשב לאחד ממייסדי גאומטריית המרחקים, תרומתו הידועה ביותר היא ספוג מנגר

קרל מנגרגרמנית: Karl Menger;‏ 13 בינואר 1902 - 5 באוקטובר 1985) היה מתמטיקאי אמריקני ממוצא אוסטרי בעל תחומי עניין מרובים, חבר החוג הווינאי.

מנגר נולד בווינה ב-1902, כבנו מחוץ לנישואין של הכלכלן קרל מנגר (Carl Menger). כמתמטיקאי עסק באלגברות, בעקומות, בתורת הממדים ובגאומטריות. כמו כן תרם לתורת המשחקים ולמדעי החברה. מנגר, שהחל בלימודי פיזיקה, עבר למתמטיקה בעידודו של האנס האן, ובהמשך, תחת הנחייתו, קיבל תואר דוקטור ב-1924 באוניברסיטת וינה. שנה אחר כך, הזמין אותו בראואר ללמד באוניברסיטת אמסטרדם. כעבור שנתיים חזר לווינה, למשרת ראש החוג לגאומטריה, וב-1928 מונה לפרופסור. ב-1938, עקב השתנות האקלים הפוליטי (האנשלוס) התפטר מנגר ממשרתו והיגר לארצות הברית. עד 1946 היה פרופסור באוניברסיטת נוטרה דאם באינדיאנה ובין 1946 ל-1972 במכון הטכנולוגי של אילינוי בשיקגו.

תרומתו הידועה ביותר היא ספוג מנגר (הנקרא לפעמים "ספוג שרפינסקי"), שהוא גרסה תלת ממדית של שטיח שרפינסקי וקשור גם לקבוצת קנטור.

יחד עם ארתור קיילי, נחשב מנגר לאחד ממייסדי גאומטריית המרחקים, כיוון שניסח פורמלית את המושגים זווית ועקמומיות במונחים פיזיקליים כמותיים הניתנים למדידה, כלומר בערכים של מרחק. ביטויים אלו נקראים הדטרמיננטה של קיילי ומנגר. בנוסף, על שמו קרוי גם משפט מנגר.

איור מחשב של ספוג מנגר

בשנות העשרים היה מנגר חבר בחוג הווינאי, ומשתתף פעיל בדיוניו שעסקו בפילוסופיה מדעית ובמדעי החברה. ניסיונותיו לפעול במתכונת החוג בארצות הברית לא צלחו.

מנגר נפטר ב-1985, בהיילנד פארק, באילינוי שבארצות הברית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


החברים המייסדים של החוג הווינאי

גוסטב ברגמן · קורט גדל · האנס האן · אולגה האן-נוירת · פרידריך וייסמן · קרל מנגר · אוטו נוירת · מרסל נטקין · הרברט פייגל · פיליפ פרנק · רודולף קרנפ · ויקטור קראפט · תיאודור רדקוביץ' · מוריץ שליק