לדלג לתוכן

קרן-שמש מקבוצת עוגן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: כתיבה יח"צנית.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: כתיבה יח"צנית.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
קרן-שמש מקבוצת עוגן בע"מ
נתונים כלליים
סוג חברה לתועלת הציבור
מוטו הלוואות וליווי פיננסי משני חיים
תקופת הפעילות 2005–הווה (כ־19 שנים)
מנכ"ל מוניקה לב-כהן
 
http://www.ksh.org.il/
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קרן-שמש מקבוצת עוגן בע"מ היא חברה לתועלת הציבור הפועלת מאז 2005 ועובדת עם יזמים ובעלי עסקים קטנים מהפריפריה במטרה להקים ולנהל עסקים המפרנסים אותם ואחרים. קרן שמש היא חלק מ"קבוצת עוגן"[1]. נכון ל-2021, בחברה יש 815 מתנדבים[2]. הקרן היא הנציגה בישראל של הארגון הבינלאומי "Youth Business International", ארגון שהקימה קרן הצדקה של הנסיך צ'ארלס בלונדון ופועל ב-38 מדינות. מנכ"לית הקרן היא מוניקה לב-כהן[3].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמלילה הקודם של הקרן

החברה הוקמה ב-2005 על ידי שתי קרנות פילנתרופיות הפועלות בישראל, קרן אדמונד י' ספרא[4] וקרן רש"י. ב-2006 נרשמה בשם "קרן שמש לעידוד יזמים צעירים בע"מ". בשנת 2009 פרשה קרן סאקט"א-רש"י מהשותפות וקרן אדמונד י' ספרא הפכה להיות בעלת המניות של החברה.

בתחילת דרכה קרן-שמש הציעה הלוואות בגובה 90 אלף ש"ח[דרוש מקור] ליזמים צעירים (גילאי 20–35) שביקשו להקים עסקים. ללווים הוצעו שירותי מעטפת, כגון שכללו מנטור מתנדב, ייעוץ מסובסד וקורסים. ב-2011 חל שינוי ארגוני והחברה פתחה את תוכנית המנטורינג ליזמים שאינם מבקשים לקבל ממנה הלוואה, זאת לאור התפתחות אפשרויות מימון ליזמים בתחילת דרכם ממקורות נוספים.

ב-2019 הצטרפה קרן-שמש לקבוצת עוגן. מניות החברה עברו מקרן אדמונד י' ספרא ל"עמותת עוגן - הקרן להלוואות ללא ריבית" (לשעבר איפל"א - האגודה הישראלית להלוואת ללא ריבית), וקרן אדמונד י' ספרא התחייבה להמשיך לתמוך בפעילות קרן-שמש בשנים הבאות. בשנה זאת החליטו בעלי המניות על שינוי שם החברה ל"קרן-שמש מקבוצת עוגן".

ב-2020, בעקבות המשבר הכלכלי שהביאה מגפת הקורונה, הרחיבה הקרן את פעילותה והסירה את מגבלות הגיל והוותק[5]. באותה עת הוקם מיזם "מנט-אור", המעניק מנטור מתנדב למנכ"לים של מלכ"רים ועסקים חברתיים. המיזם הוקם במקביל לקרן הלוואות שהקימו עוגן והסוכנות היהודית. המיזם הוקם בשיתוף פעולה עם הסוכנות היהודית, IVN וקרנות המוסד לביטוח לאומי[6].

לקרן שמש "תו מידות לאפקטיביות" ותו איכות לניהול התנדבות של הרשת להתנדבות ישראלית.[דרוש מקור]

קהל היעד[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקרן תומכת בבעלי עסקים המבקשים להתפרנס מהעסקים, ושהצורך שלהם הוא בסיוע ניהולי ולא בייעוץ ספציפי. בעלי העסקים נדרשים להתחייב לתהליך ארוך טווח - עד שנתיים. לתנאי הקבלה יש שיקולים חברתיים, כמו הרקע הסוציו-אקונומי, אזור גאוגרפי, אוכלוסיות מגוונות ותרומתם החברתית של העסקים[7].

קרן-שמש מסייעת בין היתר לחיילים משוחררים, עולים חדשים, נשים, אנשים עם מוגבלויות, חרדים והחברה הערבית. מעל אלף עסקים פונים לקבלת סיוע מקרן שמש מדי שנה, ומתוכם מתקבלים בין 25% ל-30% לתוכנית המנטורינג.[דרוש מקור]

למיזם מנט-אור מתקבלים מנכ"לים של מלכ"רים בעלי אישור ניהול תקין בתוקף ושמחזור הפעילות שלהם לפחות 500 אלף ש"ח. קדימות ניתנת לארגונים מתחומי החינוך, רווחה, קידום תעסוקה, בריאות, חברה ותרבות. כמו כן, מתקבלים מנכ"לים של עסקים חברתיים שהוקמו במטרה לצמצם פערים של אוכלוסיות מודרות בישראל, עסקים שמעסיקים בהעסקה ישירה עובדים מאוכלוסיות מודרות בהיקף ניכר, או עסקים שמספקים שירותים או מוצרים לאוכלוסיות מודרות[8].

שירותים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון ל-2021, מעל ל-800 אנשי עסקים מתנדבים כמנטורים בפרויקט המנטורינג של קרן-שמש. המנטורים מלווים עסקים במודל של אחד על אחד בתוכנית מותאמת אישית ומפגש שבועי למשך שנתיים. במסגרת התוכנית, המנטורים מדריכים את בעל העסק לבחון את החלופות השונות. כ־80% מבעלי העסקים שמלווים על ידי מנטור של קרן-שמש מקיימים איתו תהליך ארוך טווח שאורך עד שנתיים[9][דרוש מקור][מפני ש...].

בניגוד ליועץ, המומחה בתחומו ועוסק בייעוץ נקודתי לפרק זמן קצר, המנטור מלווה את בעל העסק לאורך זמן. הקרן מסייעת למנטורים להשיג את מטרתם על ידי פעילויות, כגון הכשרות, מפגשים מקצועיים, ויצירת קבוצות ברשתות החברתיות. המנטורים של קרן-שמש חתומים על קוד אתי לפיו אסור להם להיות מעורבים עסקית.[דרוש מקור]

קרן-שמש מפעילה שירותים נוספים לעסקים, ביניהם ליווי פיננסי ומומחים לתחומים שונים.[דרוש מקור]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]