קרן מיראז'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קרן מיראז' ישראל
MERAGE LOGO.jpg
תחום פיתוח הנגב, פילנתרופיה
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום פעילות הנגב
מייסדים דייוויד מיראז'
יושב ראש דייוויד מיראז'
תאריך הקמה 1998
http://merage.org.il/
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

קרן מיראז' ישראל היא קרן פילנתרופית בבעלות משפחת מיראז'.

קרן מיראז' ישראל היא גוף פילנתרופי הפועל בישראל מאז 1998, הקרן הוקמה  על ידי משפחת מיראז', בשם 'קרן אסתר המלכה'. מאוחר יותר שונה שמה לקרן מיראז' ישראל. הקרן שייכת למיליונר היהודי האמריקאי, יליד איראן, דייוויד מיראז'.

פעילות הקרן בישראל עוסקת בקהילת יוצאי איראן, חיילים בודדים עולים, פיתוח הנגב, חיילים מילואים ותוכנית "מחוברים לחיים" ללימודי שימוש בסמארטפון לבני הגיל השלישי.

הקמת הקרן[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרן מיראז' ישראל היא גוף פילנתרופי הפועל בישראל מאז 1998, המשך למסורת משפחתית של פילנתרופיה, שהחלו קתרין ואנדריי מיראז' - הוריו של דייוויד, מתוך השקפה שהשקעה חברתית מסוג זה, תיצור השפעה משמעותית בתחומים בהם פועלת הקרן. הקרן הוקמה  על ידי משפחת מיראז', בשם 'קרן אסתר המלכה'. מאוחר יותר שונה שמה לקרן מיראז' ישראל.

חזון הקרן[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרן מיראז’ פועלת להעצמת האינדיבידואל מתוך תפיסת עולם כי אדם פעיל, משכיל, בריא ושבע רצון יהפוך לאזרח פרודוקטיבי ותורם, לאותה החברה שהשקיעה בו. המשותף לכל המיזמים ופעילויות הקרן, היא העצמת היחיד ותרומתו לחברה. כל משתתף בפעילות הקרן מתחייב לתרום (ידע, זמן, רעיון, תקציב ועוד) בתחום שהקרן השקיעה בו.

קהילת מיראז’ היא הדבק המחבר בין כל חלקי החברה הישראלית: למרקם אנושי פלורליסטי אחד – אחדות תוך שמירה על ייחודיות. לפיכך, שמנו לנו למטרה לסייע לחברה הישראלית לגשר על הקיטוב, שמפורר את החברה והישגיה ומונע ממנה להגשים את חלום המפעל הציוני.

פעילות הקרן בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל הקרן פועלת בחמישה תחומים:

קהילת יוצאי איראן בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת דרכה סיפקה הקרן רשת תמיכה, עזרה וכלים לבני הקהילה על מנת להקל עליהם להתמודד עם היותם מהגרים, ומתוך שאיפה שיתערו במהרה בחברה הישראלית. בזכות פעילותה של הקרן, אנשי הקהילה הפכו לחלק בלתי נפרד מהיסודות ומההנהגה של החברה הישראלית, בכל תחומי החיים: תרבות, חינוך, צבא וביטחון, פוליטיקה ועסקים.

בנוסף, בחמש השנים האחרונות, הקרן משקיעה מאמצים מיוחדים ופועלת למען העצמת נשות הקהילה, באמצעות הקמתם של מועדוני נשים שבהם מתקיימת פעילות ענפה לרבות אירוע ארצי שנתי יחיד מסוגו עבור נשות הקהילה. נכון להיום, בני ובנות הקהילה, הפכו לחלק מההנהגה בישראל ומובילים אותה, ובתמיכתה של הקרן פועלים לשנות ולהשפיע על פני עתיד הקהילה עצמה, ערכי הציונות ומדינת ישראל.

תוכנית "כנפיים" לחיילים בודדים עולים[עריכת קוד מקור | עריכה]

היוזמה חברתית היחידה בישראל הפועלת מזה כ- 13 שנים ונותנת מענה כולל לחיילים בודדים עולים. התוכנית מלווה את הצעירים מהשלב שבו הם מגיעים לארץ ומתמודדים עם תהליך הגיוס לצה"ל, ממשיכה בסיוע פרטני במהלך שירותם הצבאי, ועד כשנתיים אחרי השחרור.

אוכלוסיית היעד של התוכנית:

 • צעירים עולים בודדים המיועדים לגיוס בתוכניות קליטה ראשוניות.
 • חיילים עולים בודדים במעמד - עולה/ אזרח עולה/ קטין חוזר / משתתפי תוכנית גרעין צבר.
 • חיילים עולים בודדים משוחררים עד שנתיים ממועד השחרור.
 • חיילי מח"ל לקראת עלייה.

התוכנית פועלת בארבע פעימות עיקריות:

 • הכנה לקראת גיוס- קליטת הצעירים העולים במסגרות הסוכנות היהודית, פעילות הסברה בשיתוף עם מיטב (צה"ל) במסגרות קליטה לצעירים עולים בודדים ובתוכניות מסע, הכנה במסגרת "מרכז הכוון" ארצי הכוללת ימי הכוון מרוכזים וייעוץ פרטני וסיוע פרטני בהליכי התייצבות וגיוס של מלש"בים עולים בודדים בוגרי תוכניות.
 • ליווי במהלך שירות הצבאי- שמירה על רצף וסיוע במיצוי זכויות חייל בודד במערכת הצבאית ומשרדי ממשלה, סיוע כלכלי במצבי חירום בתיאום עם שלטונות ת"ש בצה"ל, סיוע חירום במקרים של פציעה / מחלה בתיאום עם סגל הנפגעים, סיוע ייעודי לחיילים עולים בודדים עם פרופיל שחרור זמני (פרופיל 24), סיוע בטיפול בעריקים / נפקדים, קשר עם ההורים.
 • תהליך ההכנה להשתלבות באזרחות- מכינה לשחרור בת חמישה ימים (במסגרת קורס צבאי) המכינות מתקיימות ב-12 מחזורים בשנה (אחות לחודש), אבחון תעסוקתי מותאם תרבות, ייעוץ והכוון תעסוקתי לבחירת מקצוע ותכנון קריירה, אימון כלכלי הכולל סדנאות קבוצתיות וליווי אישי, סנגור ומיצוי זכויות ומלגות ללוחמים המשתחררים באמצעות תרומות ייעודיות.
 • תוכנית בוגרים- קבוצות העשרה לבודדים עולים משוחררים המקבלים הזדמנות להיפגש עם בני גילם ולהתגבש תחת אותו תחום התעניינות. כיום ישנן קבוצות הפועלות בנושא: ספורט, יזמות, קולינריה והתנהלות כלכלית. הקבוצות פועלות בירושלים, חיפה, תל אביב ובהרצליה.

"כנפיים" הנה שיתוף פעולה של קרן מיראז' ישראל יחד עם הסוכנות היהודית ושותפים נוספים כדוגמת: צה"ל, משרד הביטחון, קרן היסוד, קרן חיים סבן, משרד העלייה והקליטה, משרד הבריאות ועוד.

צוות התוכנית מנהל החל משנת 2016 את פעילות "פורום ארגוני החיילים הבודדים".

פיתוח הנגב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקרן תומכת בפיתוח האזור באמצעות מגוון פרויקטים של פיתוח ויזמות עסקית, תוכניות חינוך ותרבות, פיתוח תשתיות וקידום התיירות. נוסף לכך, הקרן תומכת בארגונים המסייעים לעולים חדשים להיקלט בהצלחה בחברה הישראלית. כמו כן קרן מיראז' פועלת למען קליטת עולי איראן, ארץ מוצאה של משפחת מיראז', ולמען שילוב חיילים עולים בודדים בחברה הישראלית לאחר שחרורם מצה"ל.

הקרן רואה בפיתוח הנגב מטרה וחזון, ופועלת לקידומם במספר מישורים מקבילים:

 • תחום המיתוג - לחשוף בפני כלל תושבי ישראל את הפוטנציאל הגלום בנגב,
 • תחום קידום התמריצים - שיתופי פעולה עם משרדי הממשלה השונים, חברי כנסת, ומוסדות, לחקיקה, ארגון וישום של תמריצים לתושבים ואנשי עסקים העוברים לנגב,
 • תחום בינוי התשתיות - השקעה ועידוד בינוי תשתיות בנגב, הבאת והשארת מעסיקים הפועלים בתחום החדשנות.
 • פיתוח סביבתי - במטרה להדגיש את יופיו הייחודי של הנגב, ולהבליטו כמעוז בתולי שטרם נוצל עד תומו ליזמות של תיירות, פיתוח סביבתי, וחדשנות עסקית אף בתחומים אלה.

חיילי מילואים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קהילת מיראז’ החליטה להתייצב לשרות המדינה והחברה הישראלית! היא פועלת יחד עם מיטב המפקדים הקרביים בישראל, במטרה להצמיח מנהיגות אזרחית מבין שכבת הצעירים בני 21-45, מעוררת אותם לפעול מתוך מניע פנימי במטרה לרתום אותם לפעילות ערכית.

שמנו לנו למטרה להקים קבוצות משמעותיות לסיוע וייזום פעילות ואקטיביזם חברתי גם בעורף האזרחי. הטמעת דפוס זה כקבוע לאורך זמן תשפיע על הסולידריות והלכידות של החברה הישראלית כאחד.

תוכנית "מחוברים לחיים" לגיל השלישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורס ייחודי ראשון מסוגו, המעניק לבני הגיל השלישי ידע וכלים לשימוש בסמארטפון, כדי לסייע להם להפוך לעצמאיים ופרודוקטיביים יותר, באמצעות גישור על הפערים הטכנולוגיים. דור הגיל השלישי הקים את המדינה ונלחם את מלחמותיה. מגיע לו יחס מכבד ועוטף במקום תחושת הבדידות וחוסר המסוגלות. אחת הדרכים היעילות לסיוע היא החיבור היומיומי לבני המשפחה, לחברים, לסביבה הקרובה - לחיים.

הסמארטפון הוא האלטרנטיבה האופטימלית והמשמעותית ביותר עבורם. זאת בהשוואה לפעילויות אחרות, אשר מוצעות להם במסגרת הקהילה, בבתי אבות ובמועדוני הגמלאים. שימוש אפקטיבי בסמארטפון מאפשר מענה לצרכים רגשיים ייחודיים. הוא מספק תחושת שביעות רצון, גאווה ונוחות הייחודים לו, בהשוואה לאמצעי מדיה אחרים וכן לפעילויות הפנאי המוצעות להם באופן מסורתי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]