לדלג לתוכן

קרן נדב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קרן נדב היא קרן פילנתרופית של משפחת נבזלין בישראל. הקרן תומכת ביוזמות המקדמות הבנה של המושג עמיות יהודיתאנגלית: Jewish Peoplehood), בניית הזהות הקולקטיבית היהודית ויצירת קשרים מתמשכים בין יהודים ברחבי העולם[1].

קרן נדב נוסדה בשנת 2003 על ידי איש העסקים לאוניד נבזלין ושותפיו העסקיים מיכאיל ברודנו וולדימיר דובוב.

בשנת 2003 נענתה קרן נדב לפנייתה של ממשלת ישראל וסייעה למוזיאון בית התפוצות לצאת ממשבר פיננסי וארגוני קשה. כיום הקרן ממשיכה לתמוך במוזיאון בתהליך התפתחותו ממוזיאון התפוצה היהודית למוזיאון העם היהודי[2].

הקרן היא בין הארגונים הראשונים שהחלו לחקור ולדון בנושא העמיות היהודית. המהות של העמיות היהודית היא תחושת השייכות המודעת לעם היהודי, החיבור בין זהויות הפרט לקהילה היהודית העולמית, ולמולדת היהודית הנצחית - מדינת ישראל. הקרן מקדמת את הנושא תוך התבססות על המורשת התרבותית, הדתית וההיסטורית של העם היהודי.

במסגרת ועידת הנשיא 2009 קרן נדב ארגנה פאנל מומחים מיוחד העוסק בחיבור הקולקטיב היהודי לישות אחת לאורך הדורות במרחב הגלובלי כנגד הכוחות המפוררים ומבוללים אותו.

בנובמבר 2009 מייסד קרן נדב לאוניד נבזלין כיהן כיו"ר הבינלאומי של הוועידה הכללית של הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה (GA) בוושינגטון. במסגרת הוועידה קרן נדב ארגנה סדרת דיונים וסדנאות בנושא העמיות היהודית.

עד 2012 קרן נדב הייתה מנוהלת על ידי נשיאתה אירינה נבזלין[3].

גב' נבזלין בשיתוף פעולה עם מר סאבי מיוניס הקימה גם את המרכז הישראלי לילדות טובה יותר.

פרויקטים מרכזיים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרויקט הדגל של קרן נדב הוא פיתוח מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות[4] אשר מטרתו היא לספר את סיפורו הייחודי והמתמשך של העם היהודי תוך הדגשת יחסי גומלין דינאמיים בין יהודים החיים בישראל וברחבי העולם המבוססים על עקרון אחדות כל היהודים בלא תלות במיקומם הגאוגרפי. הקמת המוזיאון החדש מתבצעת בשיתוף פעולה עם ממשלת ישראל וועידת התביעות.

בנובמבר 2006 קרן נדב יזמה ותמכה בהקמת בית הספר הבינלאומי ללימודי העם היהודי בבית התפוצות. מטרות בית הספר הן להעמיק את תודעת העם היהודי בקרב הדור הצעיר בישראל ובעולם, ליצור אצל הצעירים מעורבות ומחויבות לעם היהודי כחלק מזהותם היהודית ולהעלות את החינוך לעמיות יהודית על סדר היום החינוכי בישראל ובקהילות יהודיות ברחבי העולם. העבודה החינוכית מתבססת על התערוכות והמאגרים העשירים של בית התפוצות.

מרכז נבזלין ללימודי עמיות יהודית במסגרת המרכז הבינתחומי הרצליה נחנך ב-2010 ביוזמתה ובתמיכתה של קרן נדב. מטרת היוזמה להעביר את מושג העמיות היהודית אל הדיסציפלינה האקדמית. התוכנית הלימודית של המרכז, המיועדת לסטודנטים ישראלים וזרים, כוללת סדרת קורסים שמטרתה חיזוק הידע וההבנה של ההיסטוריה היהודית והציונית, של שורשי התרבות היהודית הוותיקה והמודרנית ושל התרומה היהודית לתרבות העולמית.

החל משנת 2006 קרן נדב היא שותפה ב-JPPI, המכון לתכנון מדיניות עם יהודי.

קרן נדב יזמה את הקמתו של המרכז לחקר יהדות רוסיה ומזרח אירופה על שם לאוניד נבזלין במסגרת האוניברסיטה העברית בירושלים מתוך הכרה בחשיבות תרומתה והשפעתה של יהדות רוסיה ומזרח אירופה להיסטוריה ולתרבות של העם היהודי בן זמננו. פעילותו של מרכז נבזלין יצרה רשת בינלאומית של חוקרים ותלמידי מחקר, המעודדת מחקר ושיח אקדמי חדש התורמים לכך שההיסטוריה של יהדות רוסיה ומזרח אירופה לא תישכח.

פרס קרן נדב

[עריכת קוד מקור | עריכה]
פרס קרן נדב

פרס קרן נדב נוסד על ידי קרן נדב בשנת 2009 כאמצעי למתן הכרה והוקרה לעשייה מצטיינת בתחום העמיות היהודית ולמחויבות המתמשכת לעם היהודי. הפרס מוענק מדי שנה.

הפרס הראשון הוענק לשגריר סטיוארט איזנשטדט, תת-שר החוץ האמריקאי לשעבר במהלך אירוע מיוחד שהתקיים ב-9 בנובמבר 2009 במסגרת כנס הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה הנערך בוושינגטון, ארצות הברית. נתן שרנסקי, יו"ר הסוכנות היהודית, העניק את פרס קרן נדב הראשון[5].

בספטמבר 2010 התקיים טקס מיוחד לרגל הענקת פרס קרן נדב, שנערך בגן מרשל באוניברסיטת תל אביב. הפרס הראשון הוענק לאשת העסקים והפילנתרופית, הגב' אנג'ליקה ברי - על קידום קולות חדשים ומגוונים בתוך המסורת היהודית ויצירת הדיאלוג בין יהודים בעלי רקע שונה באמצעות העשייה הפילנתרופית. הפרס השני הוענק לאנשי אתר האינטרנט לאטמה, יוצרי הקליפ "We Con the World", אשר גרם על פי מעניקי הפרס ליהודים רבים תחושת גאווה בעת עימות ומתח באירועי המשט.[6]

פרס קרן נדב לעמיות יהודית לשנת 2011 הוענק ב-23 באוקטובר 2011 בטקס חגיגי שהתקיים ביפו העתיקה. הפרס הראשון הוענק לפרופ' יחזקאל דרור על תרומתו הייחודית לקידום וטיפוח מנהיגות ראויה למדינת ישראל ולעם היהודי כולו. הפרס השני הוענק לבמאי יוסף סידר על תרומתו הייחודית לקידום תרבות יהודית בארץ ובעולם ועל העצמת הגאווה והזהות היהודית, במיוחד בקרב הדור הצעיר[7]. לשנת 2013 יוענק הפרס לשופט ונשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]