קרן שלם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמליל קרן שלם

קרן שלם לפיתוח שירותים לאדם עם מוגבלות שכלית התפתחותית ברשויות המקומיות, המוכרת בשם המקוצר "קרן שלם", היא עמותה ציבורית, שהוקמה בשנת 1983 על ידי מרכז השלטון המקומי בשיתוף עם משרד הרווחה. מטרתה היא לפתח שירותים לאוכלוסייה עם מוגבלות שכלית התפתחותית בקהילה, ברשויות המקומיות.

הקרן מקצה מדי שנה תקציב המיועד לחמישה תחומים:

  • מענקים לרשויות המקומיות לצורכי בניה, הרחבה, שיפוץ מבנים ורכישת ציוד, למסגרות חדשות וקיימות לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית.
  • מימון השתלמויות לעובדי מדינה ועובדי העמותות מטעם המדינה, העוסקים בתחום המוגבלות השכלית ההתפתחותית.
  • עידוד ותמיכה של אמנויות של יוצרים בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית.,
  • מלגות וסיוע למחקרים בתחום המוגבלות שכלית התפתחותית. הקרן מימנה באופן מלא או חלקי עשרות מחקרים בתחום.
  • מתן "פרס קרן שלם" על תרומה לתחום המוגבלות שכלית התפתחותית בקהילה. הפרס ניתן מדי שנה למתנדבים, רשויות מקומיות, עובדים ומסגרות שונות, שתרמו לקידום האדם עם מוגבלות שכלית התפתחותית בקהילה. בין הזוכים בפרס הקרן היו אישי ציבור כדוגמת צבי בר ראש עיריית רמת גן (2006), גופים כדוגמת בית איזי שפירא, וכן אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית שתרמו לחברה תוך התגברות על קשיים.[1]

הקרן מסייעת גם לתכנון ולמימון תוכניות הסברה ברשויות המקומיות, במטרה לתרום למיצובם של אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית באמצעות חשיפה, הכרות ומפגש עם הכוחות והכישורים של האנשים עצמם. במסגרת ימי ההסברה מופעלת תוכנית הכוללת תכנים אקדמיים, הרצאות בתחום וכן תוכן מתחום אמנויות הבמה (מופע או הצגה של אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית) או מתחום האמנות הפלסטית (תערוכות של ציורים ועבודות שנעשו על ידי אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית). קהלי יעד לתוכניות ההסברה הם מגוונים: בני נוער, חיילים, אנשי מקצוע וטיפול, קופות חולים ועוד.

יו"ר העמותה נכון ל-2019, הוא ראש עיריית קריית ביאליק, אלי דוקורסקי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ynet, אפרת ומתנאל הם מזוכי פרס קרן שלם, באתר ynet, 18 בנובמבר 2010