קשישטוף ורליקובסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קשישטוף ורליקובסקי

קשישטוף ורליקובסקי (בהיגוי המקורי:קשישטוף ורליקובסקי; בפולנית: Krzysztof Warlikowski, נולד ב-26 במאי 1962 בשצ'צ'ין) הוא במאי תיאטרון פולני.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ורליקובסקי למד היסטוריה, פילוסופיה ופילולוגיה רומאנית באוניברסיטה היגלונית בקרקוב, אחר כך תולדות התיאטרון היווני בבית הספר היישומי ללימודים גבוהים אקול פראטיק דה אוטז אטיד (École Pratique Des Hautes Études) בסורבון. בהמשך למד בין השנים 1993-1989 במחלקה לבימוי של בית הספר הגבוה לתיאטרון בקרקוב.

ורליקובסקי היה בשנת 1991 עוזרו של הבמאי קריסטיאן לופא בהפקת ההצגה "מלטה" לפי "הטריפטיך של הבן האובד" מאת ריינר מריה רילקה ובשנים 1993-1992 עוזרו של פיטר ברוק בבימוי ההפקה רשמים מפליאס (Impressions de Pélleas) על בסיס האופרה "פליאס ומליסאנד" מאת קלוד דביסי, לפי מוריס מטרלינק, על במת תיאטרון בוף דה נור בפריז. כמו כן עבד לצידם של אינגמר ברגמן וג'ורג'ו סטרלר.

ורליקובסקי ביים יצירות תיאטרון ואופרות בפולין ובחו"ל. בשנת 2001 ההצגה "המלט" בבימויו שוחקה על במת הפסטיבל אביניון. בשנת 2005 עם אירועי פסטיבל אביניון נמנה המחזה של חנוך לוין, "קרום", בבימויו. ב-2009 הוצגה באביניון גם המופע התיאטרוני שלו "(א)פולוניה".

החל משנת 1999 עובד ורליקובסקי עם התיאטרון רוזמאיטו בוורשה. החל משנת 2008 הוא המנהל האמנותי של התיאטרון החדש (נובי תיאטר) בוורשה.

פרסים ואותות כבוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • 2008 : פרס אירופה למציאות תיאטרונית חדשה (Prix Europe Nouvelles Réalités Théâtrales)

מחזות בבימויו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מופעי אופרה ומוזיקה בבימויו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קשישטוף ורליקובסקי בוויקישיתוף