קשר שמינית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קשר שמינית

קשר שמינית הוא קשר פשוט, הנועד לשמש כמעצור. השימוש בו נפוץ במיוחד בקרב אנשי גלישת מצוקים, ימאים, ובתחומים הדורשים עבודה עם חבלים וכבלים. קשר זה מתאפיין בצורה הדומה לספרה 8, מה שמסביר את שמו וגם מקנה לו את היתרון המשמעותי של פשטות קשירה לצד קלות בהתרתו, גם לאחר שנחשף לעומס גבוה.

הקשר מורכב מלולאה אחת שמתחברת ללולאה נוספת באופן שיוצר את דמות ה-8. כאשר מבצעים את הקשר על חבל, הוא משמש לעצירת החבל מפני שהוא נחלק מדי לעבור דרך פתח או מכשיר אחר, כמו גלגלת. קשר זה מאפשר לקשור חבל לעצם או לחבל אחר באופן שמקל על השחרור שלו במקרה הצורך, ללא צורך בכלים נוספים.

בנוסף לשימושו הבסיסי כמעצור, הקשר שמינית משמש גם כבסיס לקשרים מורכבים יותר, כגון קשר שמינית כפול, המשמש ליצירת נקודת חיבור בטוחה בין חבלים או לקשירת חבל לעצם קבוע, וקשר הפלמי, המוסיף עוד שכבה של ביטחון ועמידות לקשר. קשרים אלו מרחיבים את גמישות השימוש בקשר שמינית ומאפשרים למשתמש להתאים אותו למגוון רחב יותר של צרכים ותנאים.

שימוש נוסף שלו הוא למנוע מחבל העובר דרך גלגלת או דברים מסוג זה, להשתחרר ממנו. יש להעביר את החבל דרך הגלגלת, ואז לבצע את הקשר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קשר שמינית בוויקישיתוף


ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.