קשת אילון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נגני קשת אילון בקורס הקיץ של 2011, על במת אולם הקונצרטים

הקטנה (5 תמונות)

מרכז המוזיקה קשת אילון שוכן בקמפוס צמוד לקיבוץ אילון שבגליל המערבי. המרכז הוקם בשנת 1990 כדי לקדם נגני כלי קשת צעירים מחוננים ולטפחם. במרכז מתקיימת פעילות מגוונת בעלת אופי אמנותי ופדגוגי: בחורף ובאביב מתקיימים בו סמינרים לנגני כלי קשת שמגיעים מכל רחבי ישראל, ובקיץ מתקיים בו במשך שלושה שבועות קורס קיץ בינלאומי שהיה לשם דבר בכל רחבי העולם. הסטודנטים לקורס הקיץ מתקבלים לקורס אחרי מבחנים קפדניים, ובמהלכו הם זוכים ללמוד מטובי המורים, להתנסות בנגינה בהרכבים קאמריים ובאנסמבל, ועם סיומו, הם משתתפים בהופעת גאלה על בימת בית האופרה הישראלית תל אביב יפו. בנוסף לזאת, מתאמנים הסטודנטים בירי בחץ וקשת, ספורט ייחודי לנגני כלי קשת והמרכז מעמיד לרשותם את שירותיה של סדנה לתיקון כינורות וקשתות ולשיפוצם. בוגרי קורס הקיץ של קשת אילון מנהלים קריירות מצליחות בישראל ובעולם כולו, הם סולנים שמופיעים על במות חשובות ומנגנים עם תזמורות מפורסמות, ומשמשים מורים לדור המוזיקאים הבא.

לבד מזאת, מתקיימת במהלך השנה סדרת קונצרטים באולם בר-אוריין "קשת של צלילים". זוהי סדרה מוזיקלית מגוונת, שמורכבת מנגינתם של הרכבים קאמריים, מקלאסיקות ישראליות, משירת מקהלות וממופעים נוספים.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרכז המוזיקה קשת אילון הוקם בשנת 1990 בקיבוץ אילון, בעקבות רצונם של המייסדים לתרום לקליטת העלייה הגדולה שהגיעה באותם ימים מברית המועצות. מייסדי קשת אילון התפעמו מביצועיהם המוזיקליים של הכנרים שהגיעו באותם ימים ארצה והחליטו להזמינם לקורס קיץ שייערך בקיבוץ אילון. הרמה שהפגינו המשתתפים הובילה לקונצרט הגאלה הראשון שהיה מאז, ביחד עם קורס הקיץ למסורת שנמשכת כבר 30 שנה. שמו של המרכז "קשת אילון" מבטא לא רק את מחויבותו של המרכז לנגינה בכלי קשת, אלא גם את מחויבותו לגיוון אנושי, מתוך מחשבה שכל תלמיד מוכשר צריך להיות מסוגל להביע את כישרונו המוזיקלי.

הרעיון הזה קרם עור וגידים, וכך, אם בראשית דרכו השתתפו בקורס הקיץ כ-25 סטודנטים, הרי שהיום משתתפים בו כ-55 תלמידים מדי שנה.

ב-1991 הוקמה עמותה בשם "כיתות אמן קשת אילון" הפועלת כמוסד ללא כוונת רווח ומופעלת על ידי ועד נבחר שכל חבריו פועלים בהתנדבות.

המנהל המוזיקלי של קשת אילון הוא פרופסור יצחק רשקובסקי מהקולג' המלכותי למוזיקה בלונדון.

גלעד שיבא הוא מנכ"ל העמותה.

קורס הקיץ בקשת אילון[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורס הקיץ של מרכז המוזיקה קשת אילון הוא ללא ספק גולת הכותרת של פעילותו; בנוסף לו נערכים במרכז סמינרים לכנרים ישראלים ולמורים לכינור

בדצמבר 2002 נחנך בקשת אילון מחזור ראשון בסדרה של סמינרים להשתלמות כנרים צעירים ישראלים ומוריהם. המשתתפים, בני שבע עד 20, מגיעים מכל רחבי הארץ לשלושה ימים של לימודים אינטנסיביים. כל תלמיד מקבל שניים-שלושה שיעורים אישיים, הוא מנגן במשותף באנסמבלים וזוכה לפעילויות העשרה נוספות.


סמינרים לכנרים ישראלים ולמורים לכינור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 2002 נחנך בקשת אילון מחזור ראשון בסדרה של סמינרים להשתלמות כנרים צעירים ישראלים ומוריהם. המשתתפים, גילאי 7 עד 20, מגיעים מרחבי הארץ, כולל מהמגזר הערבי והדרוזי, לשלושה ימים של לימודים אינטנסיביים. כל תלמיד מקבל 2–3 שיעורים פרטיים, בנוכחות המורה האישי שלו לכינור, נגינה משותפת באנסמבלים ופעילויות העשרה נוספות.


קמפוס קשת אילון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים 2014–2015 הקימה עמותת קשת אילון קמפוס חדש על שטח קרקע שקיבוץ אילון העביר אליה. השטח - 28 דונם - אושר בתב"ע עם מינהל מקרקעי ישראל. בקמפוס 12 יחידות של מעונות למגורי סטודנטים, הווילות, קפיטריה וקונכייה אקוסטית.[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ https://www.keshetei.org.il/he/campus-2 אתר קשת אילון, מרכז מוזיקה