ראייה עיוורת (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ניסוח, תחביר, פיסוק.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ראייה עיוורתאנגלית: Blindsight) הוא רומן מדע בדיוני מאת הסופר פיטר וואטס, שהיה מועמד לפרס הוגו בקטגוריית הרומן הטוב ביותר לשנת 2007. ראייה עיוורת היא תופעה ניורולוגית-קוגניטיבית המאפשרת למוח לעבד מידע חזותי שהוא קולט למרות שהתרחשה פגיעה בראייה. הספר עוסק בתודעה, בעתידנות ובפילוסופיה של הנפש. הספר כולל שימושים בטכנולוגיות היפותטיות עתידיות:

 • "חדר סיני" - תוכנה המסוגלת להשיב על טקסט מבלי להבינה. שבה חושבים בהתחלה סירי והצוות אך מגלים שהם טועים.
 • מחשב קוונטי - מחשב הספינה הנקרא "תזאוס".

בספר משתמש הגיבור הראשי סירי קיטון בתורת המשחקים לצורך מציאת המהלכים הטובים ביותר.

הספר יצא לאור ב-2006 ובישראל יצא אור בהוצאת קדמת עדן בשנת 2009.

רקע כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מספר על סירי קיטון, נכד או נין של דור ה-Y, החי בעולם העובר מהפכה בעקבות התפתחות הניורולוגיה. אנשים רבים עוברים להתגורר במתקני מציאות מדומה גדולים המכונים בפי האנשים "עדן".[1] סירי שעבר חצי כריתת מוח בילדותו כטיפול לאפילפסיה מסוגל להבין את העולם בעיקר דרך תרשימי זרימה. הספר מתואר מנקודת מבטו. הספר מספר על משלחת שסירי נמנה עליה, הכוללת מספר מדענים שכל אחד מהם שונה באופן נוירולוגי מהאחר בגלל ההתפתחות הטכנולוגיה באותם זמנים (80-90 שנים משנת 2010)

תרבויות וגזעים בספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

התרבויות והגזעים בספר כוללים את:

 • זרועתנים - חוצנים בעלי מספר זרועות וגוף דומה לכוכב ים, חסרי תודעה אינדויאדואליסטית ובניגוד לרוב החיים בכדור הארץ הם אנארוביים. (פיטר וואטס כותב בהערות בסוף הספר כי רצה ליצור חוצן שונה יותר מכול מה שאנחנו מכירים ולא עוד בן אדם עם מצח גדול המתואר כחוצן בשאר ספרי המדע בדיוני לטענתו)
 • המציאותנים - קבוצה של קיצוניים דתיים המתנגדים למתקני המציאות המדומה ("עדן")
 • האימפיריס (שם מלא :הומו אימפריס ) - שיחזור של גזע שהתפתח במקביל להומו ספיינס שמקורו באגדות על ערפדים. הגזע מכונה אמפיריס (ערפד באנגלית) חכמים מאוד וטובים מאוד במתמטיקה, מתוכננים גנטית לתקוף את ההומו ספיינס. יש להם מנהגים קניבליסטים. הם חזקים מאוד אך ללא התרופות הם לא מסוגלים לראות שני קוים ישרים מצטלבים מבלי לפרכס ולפרפר. בטבע אין כמעט קוים ישרים מצטלבים ולכן עד להופעת האדם הנבון לא נתקלו בבעיה.

תקציר עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צוות מדענים וסירי בתוכם, יוצא למסע שמטרתו ליצור קשר עם חללית חוצנית בשם "רורשאך". החללית מופיעה מיד לאחר הופעתן של מספר חלליות קטנות יותר המצלמות את כדור הארץ. נדמה שהן מתכוננות להעביר כוכבים ממערכת השמש לארץ. במהלך הספר מגלה הצוות כי החיים החוצנים הם חסרי תודעה אינדויאדוליסטית, הם רואים בקיום השפה האנושית האינדויאדואליסטית של בני האדם איום.

החוצניים הם בעלי תודעה אשר לא מודעת לעצמה, המתוארת כחווה את כל חייה כסוג של "ראייה עיוורת". הספר מסתיים כאשר פורץ קרב בן החלליות וסירי נמלט במתקן מילוט אל כדור הארץ. חדשות רעות מגיעות מכדור הארץ האומרות שבינתיים נהרסו רבים ממתקני "עדן" בעקבות הפצצה וחבלה מכוונת. כדור הארץ מצוי במתקפה בידי "המיצאותנים".

סופו של הספר קשה להבנה כיוון ששם מאתגר וואטס את הקוראים בכך שהופך את הקערה על פיה ומציג שבעצם הכל היה חלק מתוכנית של החללית תזאוס שנשלטה בידי רורשאך.

בסוף הספר מבין סירי קיטון בתא המילוט שהזרועתנים הגיעו בעקבות צפיה בקשרים האלקטרו מגנטים בין התודעות המלאכותיות השונות כגון תזאוס. הוא מבין שהזרועתנים חוו את השפה האנושית אחרי שעקבו אחריה כאיום כיוון שיש בה שימוש בגוף ראשון וזה מעיד על אינדויאדואליזם, והוא מבין שכל הזמן הזה תימרנה אותם רורשאך ומשכה זמן, ובעצם היא שלטה בחלק גדול מאמצעי הבקרה של תזאוס. בתא המילוט בעת המסע ארצה הלוקח עשרות שנים, החללית משחזרת את גופו של סירי קיטון. בשנות המסע סירי מספר לעצמו (ולקורא) את סיפור חייו.

פיטר וואטס מנסה להביע רעיון שהקיום האינדויאדואליסטי של האדם הנבון הוא חדש וייתכן שלא ישרוד זמן רב.[2]

צוות החללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצוות בחללית מייצג לדעת וואטס את האפשרויות העתידיות של בני האדם בתחום הניורולוגי.

 • סירי קיטון - גיבור הספר, עבר ניתוח מוח בילדותו וכעת קולט את העולם בעיקר דרך תרשימי זרימה ולכן מנתח התנהגות אנושית דרך תורת המשחקים.
 • יוקא סארסטי - מפקד הספינה בגלל האינטליגנציה שלו ושיחזור של גזע האימפיריס. יוקא הוא אלים מטבעו ובעל חולשה לקוים ישרים מצטלבים בגלל בעיה בעיבוד המידע במוחו, ולכן הוא חייב לקחת סוג מסוים של תרופות. בסוף הספר מגלה סירי שיוקא נשלט כל הזמן בידי בייטס שלבסוף גורמת לו לההרג ומשתמשת בו ככלי משחק.
 • אייזק ספינדל- ביולוג אשר תיכנת את עצמו כך שיוכל לטעום מידע עם ידיו ולראות ולחוש דברים שאף אדם אחר לא חש, אייזק נמצא בקשר עם סוזן ג'יימס.
 • סוזן ג'יימס - מדענית אשר פיצלה את האישיות שלה לארבע אישיות מקבילות ומנהלת רומן עם אייזק ספינדל.
 • בייטס - סוג של סייברונית (שילוב בן אדם למכונה) אשר מעבדת מידע במהירות, שולטת בסתר ביוקא סארסטי כדרך לשליטה בספינה. היא יודעת שלה לא ישמעו כי היא "מלאכותית".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ אלגוריה לגן עדן
 2. ^ ביחס לשאר מצבי המודעות של בעלי החיים האחרים אשר התפתחו באבולוציה