ראש גדול (ירחון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ראש גדול הוא ירחון מדע רב-גילאי מקורי ישראלי נטול פרסומות. הירחון החל להופיע בינואר 2000 בהביאו חדשות מדע וטכנולוגיה במגוון תחומי העשייה והמחקר המדעיים, כמו למשל: היקום, חקר החלל, מדעי החיים, ננו-טכנולוגיה, אנרגיה, כדור הארץ, עולם הצומח והחי, רובוטיקה, גנטיקה, פיזיקה, סביבה, חידושי רפואה, המצאות ותגליות, מדעי המחשב, ניסויים.

כתב העת יוצא לאור על ידי עמותת ראש גדול לקידום הידע והחינוך המדעי והוא מלווה את מרבית הפרויקטים המדעיים לנוער.

עמותת ראש גדול לקידום הידע והחינוך המדעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

העמותה קמה בשנת 2000 במטרה להעלות את מפלס ההתעניינות במדע בציבור ככלל ובנוער בפרט. הפרויקט העיקרי של העמותה הוא הפקת הירחון "ראש גדול". בנוסף לכך, העמותה יוזמת ולוקחת חלק במספר פרויקטים חינוכיים כגון: התקשרות לתחנת החלל הבינלאומית שנערכה בשיתוף פעולה עם אגודת חובבי הרדיו בישראל ובסיוע של נאס"א. במהלך ההתקשרות הפנו תלמידים שאלות לד"ר פגי ויטסון - אסטרונאוטית בתחנה דאז ונענו בזמן אמת. העמותה גם הביאה לארץ את הפרויקט החינוכי של נאס"א – הפיזיקה של הצעצועים, עיבדה אותו לעברית והיא מפעילה אותו בארץ במסגרות שונות.

הירחון יוצא לאור בתדירות של כ-10 פעמים בשנה (88 גיליונות נכון ל-2008). כעורכת ראשית שימשה ד"ר זהר גורי (חברת ועד העמותה).[1] תוכני החוברות הם לרוב רב –תחומיים אך מדי פעם לכבוד אירוע מסוים מופק גיליון נושא:

  • לקראת שיגורו של אילן רמון לחלל בשנת 2003 יצא לאור גיליון שהוקדש לנושא חקר החלל.
  • בסוף 2003, לקראת ציון 100 שנות תעופה הוצא גיליון שהוקדש לנושא.
  • בשנת 2006 יזמה העמותה גיליון מיוחד בנושא המוח שהופק בשיתוף פעולה עם המרכז לחקר המוח באוניברסיטת בר-אילן.
  • בשנת 2008, לקראת חגיגות ה-60 הופק גיליון מורחב המצדיע למדע ולטכנולוגיה בישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר הירחון ראש גדול

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ על גורי ראו: אבי בליזובסקי, ‏נפטרה ד"ר זהר גורי, מייסדת ועורכת מגזין המדע לנוער "ראש גדול", באתר "הידען", 3 בספטמבר 2015.