ראש ממשלת איראן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל איראן
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של איראן

P icon Iran.svg פורטל איראן

ראש ממשלת איראן הייתה משרה פוליטית בכירה באיראן עד 1989. תפקיד זה היה קיים עוד מתקופת השושלת הקג'ארית (החל מ-1906), אולם חשיבות התפקיד הייתה גבוהה בהירארכיה השלטונית באיראן בעיקר בשנים 1979-1989.

ראשי הממשלה בזמן השושלת הקג'ארית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופת שושלת קג'אר, תפקיד ראש הממשלה נודע בשמות שונים, תחילה בשמות "אטאבאק עזאם" או "סדרה עזאם", ובהמשך בשם "ראיס אל-ווזרה" ("ראש השרים"). רזא ח'אן היה ראש הממשלה האחרון של השושלת הקג'ארית ב-1923, עד שהפך לשאה של איראן ב-1925.

ראשי ממשלת בתקופת פהלווי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ח'אן מינה את מוחמד עלי-פורוג'י לראש הממשלה הראשון של שושלת פהלווי ב-1925. הוא היה ראש הממשלה עד 1926, ושוב בין 1933 ל-1935 ובין 1941 ל-1942. ב-1951 מונה מוחמד מוסאדק לראש הממשלה האיראני וב-1953 הוא הודח על ידי השלטונות בסיוע שירותי הביון המערביים. בין 1965 ל-1977 כיהן בתפקיד זה עמיר עבאס חוביידה. הוא הוחלף על ידי שאפור בח'תיאר, שהיה ראש הממשלה האחרון של איראן המלוכנית.

ראשי ממשלת הרפובליקה האסלאמית של איראן[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר המהפכה האיראנית של 1979 מינה האייתוללה ח'ומייני את מהדי באזרגאן לראש ממשלת איראן, שכיהן עד נובמבר באותה שנה, אז התפטרה הממשלה בשל משבר בני הערובה באיראן. לאחר מספר חודשים בהם נותר התפקיד ללא מינוי, מינה הנשיא הנבחר הראשון של איראן, אבולחסן בני-סדר, את מוחמד עלי רג'אי לראש הממשלה (בעיקר בשל לחץ הפרלמנט האיראני למנות ראש ממשלה). ב-1981, לאחר הדחת בני-סדר, הפך רג'אי לנשיאה השני של הרפובליקה האסלאמית, והוא מינה את מוחמד ג'וואד בהונאר לראש ממשלתו, אך שניהם נרצחו שבועות ספורים לאחר מכן.

לאחר בחירתו של עלי ח'מנאי לנשיא באוקטובר 1981, הוא מינה את עלי אכבר ולאיאטי לראש ממשלת איראן, אך הפרלמנט הכשיל את בחירתו וכפה את מינוי מיר חוסיין מוסאווי. מוסאווי היה ראש הממשלה האחרון של איראן. התפקיד בוטל ב-1989, וסמכויות ראש הממשלה חולקו בין נשיא איראן לבין תפקיד חדש שנוצר, סגן נשיא איראן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ראש ממשלת איראן בוויקישיתוף