ראש ממשלת תוניסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ראש ממשלת תוניסיה
Coat of arms of Tunisia.svg
איוש נוכחי ללא
תחום שיפוט תוניסיה עריכת הנתון בוויקינתונים
מעון Dar El Bey עריכת הנתון בוויקינתונים
ייסוד המשרה מאי 1922 עריכת הנתון בוויקינתונים
האתר הרשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
סמל תוניסיה
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של תוניסיה

ראש ממשלת תוניסיה הוא יושב הראש של ממשלת תוניסיה, השני בחשיבותו במדינה, אחרי הנשיא. ראש הממשלה ממונה על הרשות המבצעת יחד עם הנשיא, וכמו כן מכהן כראש מפלגתו ובאופן טבעי משמש גם כיושב הראש של קבינט הממשלה.

משרד ראש הממשלה התוניסאי יוסד על ידי הנשיא הראשון של תוניסיה, חביב בורגיבה, עם מינויו של בהי לדגם לתפקיד ראש הממשלה ב-7 בנובמבר 1969. אף שהתפקיד היה קיים עוד קודם בתקופה הקצרה שבה התקיימה ממלכת תוניסיה, הוא בוטל כאשר בורגיבה הכריז על הקמת הרפובליקה ב-25 ביולי 1957. החוקה של 1959 קבעה כי השלטון בתוניסיה יפעל בצורת מערכת נשיאותית בה הנשיא יהיה גם ראש המדינה וגם ראש הממשלה. עם זאת, בורגיבה העביר כמה מסמכויותיו לראש הממשלה ובכך הפך אותו למעין משנה לנשיא. לאחר המהפכה בתוניסיה בשנת 2011 וניסוח חוקה חדשה, הוענקו לראש הממשלה סמכויות נוספות. על כן כיום ראש הממשלה אמון בעיקר על ענייני הפנים, במידה שווה לזאת של הנשיא, בעוד שזה אחראי בעיקר ליחסי חוץ וביטחון.

במערכת הבחירות התוניסאית הנשיא הנבחר ממנה לראשות הממשלה את יושב הראש של המפלגה הזוכה בבחירות לאספה המחוקקת, אזי המפלגה המחזיקה במספר המנדטים הגדול ביותר באספה. לראש הממשלה המיועד קיים חודש להקים קבינט ולהגיש לפרלמנט הצעת אמון. אם תתקבל הצעתו, הממשלה תושבע על ידי הנשיא. מנגנון זה למעשה מפריד בין הבחירות לנשיאות לבחירות לראשות הממשלה, וכך יכולות להיות בחירות מקבילות או בזמנים שונים. ראש הממשלה אינו נבחר אם עוברת הצבעת אי האמון באספת נציגי העם כנגדו.

נכון לשנת 2021, במהלך ההיסטוריה של תוניסיה כ-15 אנשים שונים החזיקו בתפקיד ראש הממשלה. ראש הממשלה האחרון, הישאם משישי, מונה על ידי הנשיא קייס סעיד. הוא נכנס לתפקידו ב-2 בספטמבר 2020 בעקבות התפטרותו של אליאס אל-פח'פאח', ופוטר מתפקידו ב-25 ביולי 2021.

סמכויות חוקתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמכויותיו של ראש הממשלה נקבעו על ידי החוקה הנוכחית של תוניסיה משנת 2014. ראש הממשלה אחראי בעיקר על מדיניות הפנים, ואילו מדיניות החוץ, ביטחון וביטחון הפנים מרוכזים בידיי הנשיא[1].

ראש הממשלה אחראי על:

  • יצירה, תיקון ופירוק של משרדים (למעט משרדי ביטחון וחוץ הדורשים את אישור הנשיא).
  • יצירה, תיקון ופירוק של מוסדות ציבור, גופים ציבוריים ומחלקות מינהליות.
  • מתן גזירות ממשלתיות לאחר התייעצות עם מועצת השרים.
  • אישור וחתימה, במידת הצורך, על צווי רגולציה שהונפקו בידי השרים.
  • בקשה מהפרלמנט להעניק הצבעת אמון לממשלתו.

ראש הממשלה, יחד עם הנשיא, הוא בעל תפקיד ייצוגי בנוסף לתפקידו המעשי; השניים מהווים ייצוג של תוניסיה ומדיניותה, הן בעולם והן בתוניסיה.

על פי החוקה העדכנית, במקרה והנשיא לא מסוגל לבצע את תפקידו באופן זמני, על ראש הממשלה לשמש כממלא מקום הנשיא למשך 60 יום לכל היותר. בעבר חוק זה לא הגביל את כהונת מילוי המקום, מה שאיפשר את המהפכה בתוניסיה משנת 1987.

רשימת ראשי ממשלת תוניסיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון ליוני 2021, היו בתוניסיה כ-15 ראשי ממשלה, מתוכם כשבעה ראשי ממשלה שעודם בחיים. האחרון שנפטר היה חאמד קארוי (1989–99), ב-27 במרץ 2020.

ציר זמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ראש ממשלת תוניסיה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Anthony Dworkin (12 בספטמבר 2019). "Tunisia's unpredictable elections". European Council on Foreign Relations. {{cite web}}: (עזרה)