ראש עיריית מוסקבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ראש עיריית מוסקבה
Мэр Москвы
Coat of Arms of Moscow.svg
הסמל הרשמי מ-1990
סרגיי סוביאנין - ראש עיריית מוסקבה הנוכחי (2011)
הנוכחי:
סרגיי סוביאנין
הראשון:
טיכון סטרשנב
נוצר בתאריך:
3 בפברואר 1709

ראש עיריית מוסקבהרוסית: Мэр Москвы) הוא התואר הרשמי לראש הרשות המבצעת של העיר מוסקבה, ראש העיר מוסקבה הוא ראש השלטון המקומי החשוב ביותר במדינה והתואר הרשמי שלו הוא "ראש ממשלת מוסקבה".

לראשות העיר מוסקבה יכול להתמנות רק אזרח רוסיה, מגיל 30 ומעלה. מועמדות לתפקיד מוגשת בפני נשיא רוסיה, ולאחר מכן חייב לעבור את אישור הדומה העירונית של מוסקבה, הגוף המחוקק של מוסקבה.

נכון ל-2011, ראש עיריית מוסקבה הוא סרגיי סוביאנין.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפקיד ראש העיר של מוסקבה תמיד היה בין התפקידים הראשיים ברוסיה. בשנת 1709 מינה פיוטר הגדול את אחד המקורבים שלו - טיכון ניקיטיץ' סטרשנב לתפקיד ראש העיר.

עם הקמת הגוברניות באימפריה הרוסית הוקמה גוברניית מוסקבה שכללה את העיר בלבד ובראשה עמד מושל.

לראש העיר סמכויות רבות[1]. בהתאם לצו נשיאותי של בוריס ילצין מה-28 באוגוסט 1991, הורחבו סמכויות ראש העיר מוסקבה, ביניהם: ניהול הרכוש העירוני במוסקבה, ניהול הליכי הפרטה של רכוש העיר, ארגון הרשות המבצעת של מוסקבה, ניהול קרקעות העיר ועוד.

ב-27 בספטמבר 1995, הדומה העירונית של מוסקבה קיבלה את הצעת החוק אודות הבחירות לעיריית מוסקבה וסגן ראש העיר. ב-7 ביולי 1999, נתקבלו הצעות חוק נוספות על הבחירות לגוף המחוקק העירוני וליועצי ראש העיר וסגנו. המינימום לקביעת מנצח בבחירות לראש העיר הורד מ-50% ל-25%.

ב-11 בדצמבר 2004, נערכו שינויים רדיקליים בחוק הפדרלי "אודות עיקרי ארגון זרועות הרשות המבצעת המחוקקת בשלטון המקומי בסובייקטים של רוסיה" שהתבטאו בביטול הבחירות הישירות לראשות העיר ועל פי התיקונים החדשים - ראש העיר נבחר בהמלצת המפלגה החזקה ביותר בגוף המחוקק של השלטון המקומי, הנשיא בוחר את המועמד המתאים ולאחר אישור הדומה העירונית הוא הופך לראש העיר. ב-15 בפברואר 2006 נערכו שינויים נוספים בחוק הפדרלי אודות השלטון המקומי ולפיו - ראש העיר מכהן בקדנציה בת 4 שנים בלבד. הדומה העירונית אף החליטה לבטל את החוק העירוני האוסר על ראש העיר מוסקבה לכהן יותר משתי קדנציות ועל פי התיקון החדש לחוק, הותר לראש העיר לכהן יותר משתי קדנציות רצופות.

ראש העיר הנודע ביותר הוא יורי לוז'קוב שניהל את העיר כאילו הייתה התאגיד הכלכלי שלו. באוקטובר 2010 דמיטרי מדבדב פיטר אותו מתפקיד ראש העיר ותבע להכניס שינויים נוספים בחוק השלטון המקומי ולפיו על כל ראש מחוז ועיר ברוסיה לרכוש את אמון הציבור על מנת להמשיך לכהן כראש השלטון המקומי.

ב-2011 נערכו שינויים בחקיקה שאפשרו בחירות ישירות לראשות העיר מוסקבה, ובספטמבר 2013, לראשונה מאז 2003, נערכו הבחירות לראשות העיר מוסקבה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ רבות משמעותית יותר מהמוכר לקוראים דוברי העברית, המכירים את השלטון המקומי בישראל.