ראש עיריית מוסקבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ראש עיריית מוסקבה
מוסקבהמוסקבה Coat of Arms of Moscow.svg
Sergey Sobyanin 5 June 2013.jpeg
סרגיי סוביאנין
נוכחי:
סרגיי סוביאנין
מאז 21 באוקטובר 2010
דרכי מינוי נבחר בבחירות ישירות על ידי תושבי העיר
תחום שיפוט מוסקבהמוסקבה  מוסקבה
כפוף לנשיא רוסיה
מעון בית המושל הכללי המוסקבאי ברחוב טברסקאיה 13, מוסקבה
מושב המשרה מוסקבה
משך כהונה קצוב קדנציה בת 5 שנים
ייסוד המשרה 1991
ראשון במשרה גברייל פופוב
http://www.mos.ru

ראש עיריית מוסקבה הוא ראש השלטון המקומי בעיר מוסקבה, בירת רוסיה, והתואר הרשמי שלו הוא "ראש ממשלת מוסקבה".

לראשות העיר מוסקבה יכול להתמנות רק אזרח רוסיה, מגיל 30 ומעלה. מועמדות לתפקיד מוגשת בפני נשיא רוסיה, ולאחר מכן חייבת לעבור את אישור הדומה העירונית של מוסקבה, הגוף המחוקק של מוסקבה.

ראש העיר מוסקבה הראשון היה טיכון סטרשנב שמונה ב-3 בפברואר 1709 למושל העיר. מאז 2010, ראש עיריית מוסקבה הוא סרגיי סוביאנין.

סמכויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהתאם לחוקי העיר מוסקבה, ראש העיר הוא ראש הרשות המבצעת בעיר מוסקבה ואחראי על פיתוחה הכלכלי והחברתי של העיר, מנהל את משאבי ותשתיות העיר ותפקידי ביצוע נוספים כדוגמת:

  1. ייצוג העיר מול הממשל הפדרלי וגופים אחרים של השלטון המקומי וייצוג העיר בטקסים ואירועים בינלאומיים;
  2. חותם על חוקים ותקנות שאושרו על ידי הדומה העירונית של מוסקבה, הגוף העירוני המחוקק. בסמכותו אף שלא לחתום ולא לאשר חוקים;
  3. חותם על הסכמים הנוגעים לעיר מוסקבה;
  4. מרכיב את ממשלת העיר (העירייה) ומנהל אותה, יכול לפזר את העירייה וקובע את המבנה שלה;
  5. ממנה ומפטר את התובע הכללי של מוסקבה וראשי הסניפים האזוריים של ארגוני הממשל הפדרלי;
  6. מציע לנשיא רוסיה ולראש ממשלת רוסיה הצעות חוק הנוגעות לעיר מוסקבה;
  7. ממנה ומפטר את נציגי מוסקבה באספה הפדרלית של רוסיה;
  8. ממנה ומפטר את נציגיו בדומה העירונית של מוסקבה;
  9. מגיש לדומה העירונית הצעות חוק;

במידה ונשקפת סכנה לחיי תושבי העיר, בסמכות ראש העיר להטיל עוצר. עד ה-22 באוקטובר 2008 ראש העיר כיהן במשך קדנציה אחת של 5 שנים (ללא מגבלה על מספר הקדנציות). כיום הוא מכהן במשך כהונה בת 4 שנים.

הבחירות לראשות העיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז 2012, ראש עיריית מוסקבה נבחר בבחירות ישירות על ידי תושבי העיר. הבחירות הראשונות לראשות העיר נערכו בשנת 1995, אז נבחר יורי לוז'קוב לכהן כראש העיר. בשנת 1999 הוא נבחר שוב ברוב קולות.

בשנת 2004 בוטלו הבחירות לרשויות המקומיות והוחלט כי ראש העירייה ממונה ומפוטר לתפקיד על ידי נשיא רוסיה, בהמלצת הדומה העירונית של מוסקבה. בשנת 2006 הדומה העירונית הציעה לחדש את הבחירות הישירות לראשות העיר מוסקבה, אך ההצעה לא יצאה לפועל עד שנת 2012. לאחר מכן נערכה מערכת בחירות בספטמבר 2013, כאשר ממלא מקום ראש העיר, סרגיי סוביאנין, נבחר ברוב קולות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיכון סטרשנב, מושל העיר הראשון (1709 - 1711)

תפקיד ראש העיר של מוסקבה תמיד היה בין התפקידים הראשיים ברוסיה. בשנת 1709 מינה פיוטר הגדול את אחד המקורבים שלו - טיכון ניקיטיץ' סטרשנב לתפקיד המושל.

עם הקמת הגוברניות באימפריה הרוסית הוקמה גוברניית מוסקבה שכללה את העיר בלבד ובראשה עמד מושל. זה היה השם הרשמי בכל תקופת קיומה של האימפריה הרוסית.

בתקופת ברית המועצות ראש העיר היה יו"ר סניף המפלגה הקומוניסטית בעיר היה מעשית פקיד הממשל הבכיר, למרות שרשמית היה קיים גם תפקיד ראש מועצת העיר.

לראש העיר סמכויות רבות[1]. בהתאם לצו נשיאותי של בוריס ילצין מה-28 באוגוסט 1991, הורחבו סמכויות ראש העיר מוסקבה, ביניהן: ניהול הרכוש העירוני במוסקבה, ניהול הליכי הפרטה של רכוש העיר, ארגון הרשות המבצעת של מוסקבה, ניהול קרקעות העיר ועוד.

ב-27 בספטמבר 1995, הדומה העירונית של מוסקבה קיבלה את הצעת החוק אודות הבחירות לעיריית מוסקבה וסגן ראש העיר. ב-7 ביולי 1999, נתקבלו הצעות חוק נוספות על הבחירות לגוף המחוקק העירוני וליועצי ראש העיר וסגנו. המינימום לקביעת מנצח בבחירות לראש העיר הורד מ-50% ל-25%.

ב-11 בדצמבר 2004, נערכו שינויים רדיקליים בחוק הפדרלי "אודות עיקרי ארגון זרועות הרשות המבצעת המחוקקת בשלטון המקומי בסובייקטים של רוסיה" שהתבטאו בביטול הבחירות הישירות לראשות העיר ועל פי התיקונים החדשים - ראש העיר נבחר בהמלצת המפלגה החזקה ביותר בגוף המחוקק של השלטון המקומי, הנשיא בוחר את המועמד המתאים ולאחר אישור הדומה העירונית הוא הופך לראש העיר. ב-15 בפברואר 2006 נערכו שינויים נוספים בחוק הפדרלי אודות השלטון המקומי ולפיו - ראש העיר מכהן בקדנציה בת 4 שנים בלבד. הדומה העירונית אף החליטה לבטל את החוק העירוני האוסר על ראש העיר מוסקבה לכהן יותר משתי קדנציות ועל פי התיקון החדש לחוק, הותר לראש העיר לכהן יותר משתי קדנציות רצופות.

ראש העיר הנודע ביותר הוא יורי לוז'קוב שניהל את העיר כאילו הייתה התאגיד הכלכלי שלו. באוקטובר 2010 דמיטרי מדבדב פיטר אותו מתפקיד ראש העיר ותבע להכניס שינויים נוספים בחוק השלטון המקומי ולפיו על כל ראש מחוז ועיר ברוסיה לרכוש את אמון הציבור על מנת להמשיך לכהן כראש השלטון המקומי.

ב-2011 נערכו שינויים בחקיקה שאפשרו בחירות ישירות לראשות העיר מוסקבה, ובספטמבר 2013, לראשונה מאז 2003, נערכו הבחירות לראשות העיר מוסקבה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ רבות משמעותית יותר מהמוכר לקוראים דוברי העברית, המכירים את השלטון המקומי בישראל.