רגורפניב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רגורפניב (סטיוורגה) היא תרופה אונקולוגית המאושרת ורשומה לטיפול בסרטן המעי הגס (GI) וסרטן במשתית מערכת העיכול הנקרא גם גיסט (GIST)[1].
זוהי תרופה אנטי סרטנית אורלית הניטלת בבליעה, וכלולה בסל הבריאות להתוויה של טיפול בסרטן GIST.
באנגלית: Regorafenib, שם מסחרי Stivarga.

מנגנון הפעולה של סטיוורגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטיוורגה עובדת במנגנון משולש:

  • דיכוי ההתחלקות הבלתי נשלטת של תאי הגידול (פרופליפרציה)
  • דיכוי צמיחת כלי הדם החדשים שמזינים את הגידול
  • דיכוי סיגנלים במיקרו-סביבה של הגידול

סטיברגה שייכת למשפחת תרופות הקרויות "מעכבי מולטי-קינאז". פעילותה ביולוגית, כנגד רצפטורים אנגיוגניים, סטרומליים ואונקוגנים מסוג tyrosine kinase. רגורפניב הוא מעכב פוטנטי של הרצפטורים ל-VEGF, שהינו בעל תפקיד מרכזי באנגיוגנזה. בנוסף הוא מעכב מספר קינאזות אונקוגניות (בהן RAF ו-RET) ומספר קינאזות סטרומליות (בהן KIT ו–PDGFR) ובכך מסייע למנוע את שגשוג תאי הגידול.

גידול במעי הגס והחלחולת[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטיברגה מעכבת את הגידול הסרטני בשלושה מישורים שונים: היא עוצרת את צמיחת כלי הדם המזינים את הגידול הסרטני, פוגעת בתאי הגידול עצמם ופוגעת גם בתאי הרקמה סביב הגידול התומכים בו. מחקר עולמי בשם CORRECT שבוצע ב-760 חולי סרטן מעי גס גרורתי, אצלם כשלו כל הטיפולים הקיימים, בדק את היעילות והבטיחות של סטיברגה בטיפול בחולים אצלם המחלה התקדמה גם לאחר הטיפולים הסטנדרטיים הקיימים. יותר מ-20 מהחולים היו מישראל, בבתי החולים איכילוב, בילינסון, רמב"ם והדסה עין כרם. ממצאי המחקר הראו כי התרופה מצליחה להאריך חיים במספר שבועות עד מספר חודשים. בממוצע האריכה התרופה את הישרדותם בכ-6.4 חודשים בהשוואה ל-5 חודשים ללא הטיפול בתרופה. מחקר CORRECT התפרסם בכתב העת The Lancet[2]. בספטמבר 2012 קיבלה התרופה את אישור מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) להתוויה זו[3], וב-2013 גם בישראל.

גידול סטרומה במערכת העיכול[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטיוורגה היא התרופה הראשונה שהצליחה להראות במחקר קליני גדול הארכת הישרדות ללא התקדמות מחלה של חולי GIST שמיצו את כל קווי הטיפול המקובלים. סטיברגה-רגורפניב הוכיח הארכת משך הזמן ללא התקדמות מחלה (progression-free survival) בחולי GIST[4] שמחלתם התקדמה לאחר מיצוי כל קווי הטיפול המקובלים.
במחקר קליני בשם GRID שנערך ב-199 חולים אשר טופלו ברגורפניב, נראתה האטה בצמיחת הגידול (הישרדות ללא התקדמות המחלה). בעקבות תוצאות המחקר החיוביות התרופה עברה למסלול המהיר של ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) וב-2015 קיבלה התרופה את אישורו להתוויה זו[5] סטיברגה מאושרת בישראל על ידי משרד הבריאות להתוויה זו וניתנת לחולי GIST במסגרת סל התרופות.

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – גיסט

תופעות לוואי[עריכת קוד מקור | עריכה]

תופעות הלוואי העיקריות של השימוש בתרופה כוללות: עייפות, אבדן תיאבון, תגובת עור יד/רגל, מוקוסיטיס בחלל הפה, שלשול, אבדן משקל, יתר לחץ דם, שינויים בקול[6].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.