רדגונדיס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פרישתה של רדגונדיס למנזר

רדגונדיס (Radegundis וגם Rhadegund ,Radegonde או Radegund;‏ 520 - 13 באוגוסט 586) הייתה נסיכה פרנקית ומלכה מרובינגית, אחת מנשותיו של כלותאר הראשון. היא ייסדה את המנזר של פואטייה והוכרזה במאה ה-9 כקדושה.

קיימים מספר מקורות על רדגונדיס, כתבו עליה ונאנטיוס פורטונאטוס, גרגוריוס מטור, שלושתם היו מקורבים ונראה כי ונאנטיוס ורדגונדיס היו מיודדים. מקור נוסף הם כתביה של בודוביניה (Baudovinia).

רדגונדיס נולדה בערך ב-520 לברטאריוס, אחד משלושת מלכי תורינגיה, ברתאריוס, כמו שני אחיו היו בניהם של בזינוס מתורינגיה ובזינה, זו שעזבה את בעלה ונישאה לכילדריך הראשון, ומכאן שהיו אחיו למחצה של כלוביס הראשון, חמה של רדגונדיס. ברטאריוס ושני אחיו ירשו במשותף את המלוכה אחרי מות אביהם, מה שהוביל למלחמת אחים.

דודה, הרמנפריד הרג את ברתאריוס בקרב ולקח את רדגונדיס בת ה-3 לביתו, לאחר שכרת ברית עם המלך הפרנקי תאודוריק הראשון. הרמנפריד הביס והרג ב-529 את אחיו הנותר, בדריך (Baderic). הרמנפריד הפר את הברית שכרת עם תאודוריק ולא חלק איתו בריבונות על תורינגיה.

עקב הפרת ההסכם, ב-531 או 532 תאודוריק, ובנו תיאודברט הראשון יחד עם כלותאר הראשון, תקפו את תורניגיה. הם ניצחו בקרב, הרמנפריד הצליח להימלט אולם הפרנקים תפשו את אחיינתו רדגונדיס ואת אחייניו. הרמנפריד הגיע לעירו של תאודוריק אחרי שהובטח לו שיהיה בטוח שם, אולם הוא נדחף מעל חומת העיר ומת. רדגוניס חונכה חינוך דתי נוצרי קפדן וב-538 אולצה להנשא לכלותאר הראשון (רדגונדיס הייתה הרביעית משש נשותיו של כלותאר). כבר בסעודת הנישואין הפגינה את צניעותה הנוצרית וסירבה ללבוש בגדי יוקרה בהתאם למעמדה. מנישואים אלה, כמו מנישואיו הראשונים, לא היו לו כל ילדים. אחרי שכלותר רצח את אחיה, היא הקדישה עצמה לאלוהים וב-552 ייסדה מנזר (של נשים) בפואטייה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רדגונדיס בוויקישיתוף