לדלג לתוכן

רדיו אוניברסיטאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

רדיו אוניברסיטאי (מוכר גם בשם רדיו קמפוס או רדיו חינוכי) הוא סוג של תחנת רדיו לא מסחרית המופעלת על ידי סטודנטים של מכללה, אוניברסיטה או מוסד חינוכי אחר. ישנן תחנות קמפוס המופעלות למטרות מתן הכשרה מקצועית לאנשי רדיו, לפעמים מתוך מגמה לשדר תוכניות חינוכיות, ואילו תחנות אחרות קיימות כדי לספק חלופה לשידורים מסחריים או ממשלתיים.

אודות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחנות רדיו אוניברסיטאיות מקבלות רישיון ומאושרות בדרך כלל על ידי גופי ממשלה, ועל כן אופיין משתנה מאוד ממדינה אחת לאחרת. המכנה המשותף בין תחנות רבות, ללא קשר למיקומן הפיזי, הוא הנכונות שלהן - או במדינות מסוימות, המחויבות שלהן כחלק מתנאי רישוי - לשדר בחירות מוזיקליות שלא מסווגים כלהיטים מסחריים. כתוצאה מכך, הרדיו האוניברסטאי הפך למשויך למגמות חדשות במוזיקה, לרבות ז'אנרים חדשים כגון פאנק (Punk), ניו וייב, רוק אלטרנטיבי, אינדי רוק והיפ הופ, הרבה לפני שז'אנרים הללו נהיו חלק מהזרם המרכזי במוזיקה. תחנות רדיו אוניברסיטאיות מספקים גם לעיתים קרובות חשיפה לאמנים מקומיים חדשים.

תחנות רדיו קמפוס מובילות מגוון של תוכניות, כולל תוכניות חדשות (לרוב מקומיות), ספורט (לעיתים אירועי ספורט מהקמפוס), תוכניות דיבורים ומוזיקה. הפורמט מתואר לעיתים קרובות כרדיו חופשי, בעל אופי יצירתי ואינדיבידואלי. כמה מתחנות אלה זכו לשבחי הביקורת על התוכניות המשודרות בהם, והן נחשבות לכלי תקשורת חיוני בקהילות בהן הן משדרות.

מהמונח "רדיו" אמנם משתמע תחנה המשדרת באוויר ב-AM או FM, אולם תחנות רבות עושות שימוש בציוד שידור עם צריכת חשמל נמוכה או במעגל סגור, המשדרות למאזינים בקמפוס בלבד. ישנן תחנות המופצות באמצעות תשתית הטלוויזיה בכבלים בערוץ FM. כמה מאוניברסיטאות והמכללות מפעילות תחנת שידור אחת או יותר באינטרנט - במקום, או בנוסף לתחנת הרדיו - שעשויות להיות שונות באופן מהותי מפורמט של רדיו קמפוס מורשה מסורתי (לדוגמה באמצעות תוכני פודקאסט).

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

אולפן רדיו הר הצופים, ירושלים 2007
ספריית דיסקים ברדיו קול הנגב במכללה האקדמית ספיר
האולפן השקוף של רדיו קול השפלה ברחובות

הרדיו החינוכי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרדיו החינוכי הוא מיזם של משרד החינוך ומשרד התקשורת (ולפני סגירתה, השתתפה בו גם רשות השידור), שבמסגרתו מוקצה התדר 106FM ותדרים נוספים, לטובת פעילותן של תחנות רדיו קהילתיות, המופעלות על ידי מוסדות חינוכיים, כגון: אוניברסיטאות, מכללות, בתי ספר, מתנ"סים ועוד.

את הרדיו החינוכי מתפעלים תלמידים במגמת תקשורת לבגרות, או סטודנטים שלומדים לתואר בתקשורת. עצם קיומו של הרדיו החינוכי הוא לספק חוויית לימוד מעשית וחברתית וקירוב הנוער לעולם התקשורת. לדוגמה, תחנות הרדיו החינוכיות משלבות גם קהילות ערביות ודתיות. ותוכן השידורים של תחנות מסוג זה יהיה בדרך-כלל בנושאי חינוך וקהילה.

כדי להקים רדיו חינוכי יש להקים מגמת תקשורת לבגרות במוסד החינוכי, באישור משרד החינוך (במוסדות חינוך להשכלה גבוהה, כגון אוניברסיטה, יש להקים חוג לתואר ראשון בתקשורת לפחות).

כיום פועלות בישראל כ-30 תחנות רדיו חינוכיות, המתופעלות על ידי 80 מוסדות חינוך שונים.

החל מינואר 2015 ועד סגירת רשות השידור ב-2017 תוכניות מובחרות של הרדיו החינוכי היו משודרות מדי לילה ברשת ג' וב-88FM, מ-1:00 עד 6:00 לפי אפיון של כל אחת משתי התחנות. לאחר סגירת רשות השידור והחלפתה בתאגיד השידור הישראלי נתקלו תחנות הרדיו החינוכי בבעיות, שכן בניגוד לרשות השידור התאגיד לא סייע לתחנות בתשלומי תמלוגים[1]. באוגוסט 2017 פנתה התנועה לאיכות השלטון לתאגיד "כאן" בדרישה שהאחרונה תיקח אחריות על פרויקט הרדיו החינוכי ואף דווח כי מתקיימים דיונים עם ראשי התאגיד על מנת למצוא פתרון[2].

תחנות הרדיו החינוכי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • רדיו קול הגליל העליון תחנת הרדיו של המועצה האזורית הגליל העליון. מופעלת על ידי תלמידי בתי הספר עינות ירדן שבקיבוץ עמיר, הר וגיא שבקיבוץ דפנה. התחנה הוקמה בסוף שנות ה-90. הקרבה לגבול ישראל-לבנון הובילה להגדרתו של הרדיו חינוכי-קהילתי ולשעת חירום. ב-2010 הצטרפו גם סטודנטים ממכללת תל חי לסגל השדרים ובנוסף משדרים בה מדי שבוע כ-50 שדרנים מתנדבים מהאזור התחנה. התוכניות מגוונות ועוסקות באקטואליה אזורית, מעמד האישה, תרבות ומוזיקה. אולפנה הראשי נמצא בקיבוץ עמיר בתוך בית הספר. התחנה משדרת בתדר 105.3FM, ובאינטרנט.
 • רדיו אורנים - תחנה חינוכית-קהילתית השייכת למכללה האקדמית לחינוך אורנים בקרית טבעון, ובחסות קול ישראל. התחנה הוקמה בשנת 2001. שדרי התחנה הם סטודנטים, מרצים ותושבי קהילת קרית-טבעון והסביבה. התחנה משדרת בתדר 103.6fm ובאתר האינטרנט radio.oranim.ac.i מגוון רחב של תוכניות בנושאים אקדמיים, תוכניות מוזיקה ותוכניות בגוון אישי. בנוסף משודרות בתחנה תוכניות בהפקת תלמידי החוגים למצוינים ומחוננים הלומדים את מקצוע הרדיו במכללה.
 • רדיו קול אחר תחנת הרדיו של בית הספר לתקשורת מאוניברסיטת אריאל, הקהילה משדרת תכנים כמו סיקור בלעדי של כדורסל נשים ולאומית גברים, תוכניות על בעלי חיים, איכות סביבה, אקטואליה מקומית, במה לאמנים צעירים ומגוון סגנונות של מוזיקה אלטרנטיבית.
 • רדיו אשל הנשיא היא תחנת הרדיו החינוכית הראשונה שהוקמה בישראל. התחנה משדרת מכפר הנוער אשל הנשיא החל מ-23 באוקטובר 1993. התחנה משדרת שידורי אקטואליה, מוזיקה, תוכניות לבני נוער ועוד. התדר משדר גם באמצע שבוע בין השעות שתיים בצהריים עד שש בערב את תחנת הרדיו של רדיו עומר (ממקיף עומר) בו גם יש תוכניות אקטואליה ומוזיקה. בין בוגרי התחנה ניתן למנות את השדרת הדר מרקס, השף עומר מילר, והסופר תמיר מנדובסקי.
 • קול אריאל תחנת רדיו חינוכית בחסות קול ישראל, המשדרת מהעיר אריאל בשומרון יחד עם תחנת קול אחר של המגמה לתקשורת באוניברסיטת אריאל.
 • רדיו קול גת - תחנת רדיו חינוכית בחסות קול ישראל ומשרד החינוך, המשדרת בעיר קריית גת וסביבתה משנת 2002 במתנ"ס "בית רחל" בעיר. התחנה משדרת שלל ראיונות ותוכניות אקטואליה ומוזיקה שמשודרים על ידי כלל תלמידי ותושבי קריית גת. שידוריה נקלטים גם באינטרנט ובאפליקציה משל עצמה.
 • קול יזרעאל משדרת מהמכללה האקדמית עמק יזרעאל. משדרים בה סטודנטים מהחוג לתקשורת במכללה. התחנה משדרת בעיקר מוזיקה בסגנונות מגוונים. שידוריה נקלטים באזור עמק יזרעאל ובאינטרנט.
 • רדיו קול יבנה מופעל על ידי תלמידי מגמת התקשורת של תיכון 'האורן' ביבנה החל משנת 2015.
 • רדיו אורות ישראל מופעל על ידי הסטודנטיות בחוג לתקשורת שבמכללת אורות ישראל שבאלקנה. התחנה משדרת מוזיקה, ראיונות ותוכניות שונות.
 • רדיו קול לי של מכללת ליפשיץ, משדר דברי תורה, תוכניות אישיות, מוזיקה ועוד. מנהל התחנה הוא איש הרדיו הוותיק מרדכי פרימן. התחנה משדרת משנת 2000.
 • קול נתניה מופעל על ידי התוכנית לתקשורת של המכללה האקדמית נתניה.
 • קול רדיו בהר"ן משדר מאולפנת בהר"ן שבגדרה. תחנה זו מופעלת על ידי תלמידות האולפנה במגמת התקשורת.
 • רדיו מגן משדר מבית הספר היסודי הקהילתי "מגן" בתל אביב. זו התחנה היחידה בה משדרים יחד אנשים מגיל 9 עד גיל 20 והיא משדרת כשעה וחצי בשבוע בימי שישי. תחנת הרדיו משדרת מ-2003 וכיום מנהל אותה שלומי ברק.
 • קול אדומים מופעל על ידי תלמידי מגמת התקשורת בבית הספר התיכון "דקל וילנאי" במעלה אדומים מהמתנ"ס המקומי, ועל ידי מתנדבים תושבי העיר בכל הגילאים. נקלטת במעלה אדומים מישור אדומים וחלק קטן משכונת נווה יעקב בירושלים. התחנה נחנכה ב-5 בנובמבר 2000 במעמד שר התקשורת, ראובן ריבלין. התחנה משדרת שש שעות בימים א'-ה' ו-13 שעות בימי שישי.
 • רדיו קול כגן היא תחנה שהוקמה בתחילת שנות ה-90 ומשדרים בה תלמידי בתי הספר "דרור" ו"זיו" שבירושלים. אולפני התחנה נמצאים בשכונת קטמון בעיר. התחנה מפעילה גם מכללה לרדיו אותה מנהל שדר עבר של התחנה מוטי פרנסיס.
 • רדיו קול כברי היא תחנה שהוקמה בסוף שנות ה-90 ומשדרים בה תלמידי "תיכון אזורי גליל מערבי". התחנה משדרת מוזיקה, דיווחים וראיונות.
 • קול הנגב (106.4FM) היא תחנה המשדרת החל משנת 1997 במועצה אזורית שער הנגב. התחנה מופעלת על ידי בית הספר לתקשורת במכללה האקדמית ספיר, מתנ"ס ארנון והמועצה האזורית שער הנגב ומשדרים בה תושבי האזור, סטודנטים ותלמידי תיכון. התחנה משדרת מוזיקה ואקטואליה. בשנים האחרונות, בעקבות המצב הביטחוני ביישובי עוטף עזה, עלה משמעותית אחוז המאזינים לתחנה. אזעקת צבע אדום וכתבות מהשטח הובאו בשידור חי. במהלך פברואר 2009, בעקבות מבצע עופרת יצוקה, נוצר שיתוף פעולה בין קול הנגב לתחנות גדולות אחרות, ושודרה כתבה בחדשות ערוץ 2 על התחנה.
 • רדיו קול העתיד היא תחנה שהחלה את שידוריה בשנת 1997. מנוהלת על ידי יוני לביא. התחנה משדרת מוזיקה מגוונת, תוכניות מלל, אקטואליה, מגזינים וספיישלים נוספים. אולפני התחנה ממוקמים בתיכון "עירוני ז'" בתל אביב יפו ובה משדרים תלמידי המגמה.
 • רדיו קול רמת השרון היא תחנה שהחלה את שידורי הניסיון שלה בנובמבר 2007 ואת שידוריה הרשמיים ב-3 בפברואר 2008. ממומנת על ידי עיריית רמת השרון. התחנה משדרת מוזיקה מגוונת ותכני אקטואליה מקומיים מהעיר. אולפני התחנה ממוקמים בתיכון "רוטברג" בעיר ובה משדרים תלמידי מגמת התקשורת בתיכון ועוד אנשים מהקהילה.
 • רדיו קול נס ציונה היא תחנה שהוקמה בשנת 2006 ממוקמת בתיכון ע"ש בן-גוריון בעיר ובה משדרים תלמידי כיתות על יסודי (ז-י"ב) הלומדים במגמת תקשורת, מתנדבים ושדרנים בוגרים מהקהילה בעיר. התחנה משדרת בתדר 106 FM בגבולות העיר ובאינטרנט. לתחנה גם חשבון אינסטגרם פעיל. מנהל התחנה הוא אופיר לוי.
 • רדיו קול מקיף ח' אשדוד היא תחנה שהחלה את שידוריה בשנת 2008 במתכונת מצומצמת. התחנה משדרת מגוון רחב של תוכניות ומשתפת באופן פעיל את תלמידי בית הספר.
 • רדיו ויצו ניר העמק היא תחנה שהחלה את שידוריה בשנת 2002 ומשדרת מכפר הנוער "ויצו ניר העמק" שבעפולה. שדרני התחנה הם תלמידי מגמת הרדיו בכפר. בתחנה משודרות תוכניות שונות בנושאי מעורבות חברתית, מוזיקה על גווניה השונים ואקטואליה. התחנה מושמעת במהלך הפסקות בין השיעורים, יוזמת אסתי כהן מנכ"לית הכפר.
 • רדיו קול הכנרת משדר מהמכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן. הרדיו מנוהל ומופעל על ידי סטודנטים של בית הספר לתקשורת במכללה. בתחנת הרדיו שמים דגש על אופי סטודנטיאלי, תרבות אזורית וקשר הדוק עם הקהילה, וכל זאת בשילוב מוזיקה.
 • הרדיו הבינתחומי משודר בתדר 106.2 FM החל ממאי 2009, ומופעל בשיתוף של המרכז הבינתחומי הרצליה וקול ישראל. את התחנה מפעילים סטודנטים הלומדים במרכז הבינתחומי, הפועלים בו בהתנדבות וכתרומה אישית לקהילה. הסטודנטים פעילים ברדיו במגוון תחומים כמו שידור, עריכה והפקה, ומבצעים את כל תפקידי השידור. אולפני התחנה ממוקמים בבית הספר לתקשורת במרכז הבינתחומי הרצליה.
 • "יד גיורדיו" המשדרת מתחנת הרדיו של יד גיורא, זוהי תחנת הרדיו לנוער בהרצליה. התחנה מופעלת מחטיבת ביניים וע"י התלמידים בחטיבה. השדרנים, הכתבים, המפיקים ואפילו הטכנאים הם תלמידי החטיבה.
 • "רדיו קול רמלה" - תחנה הפועלת ברמלה בשיתוף עם קול ישראל. בתחנה נערך קורס לשדרני רדיו, שבוגריו משתלבים בצוות שלה כמתנדבים. ברדיו משדרים תלמידי מגמת התקשורת של גימנסיה לילנטל.
 • "רדיו המוסד האקדמי נצרת" - החל בשנת 2011. התחנה משדרת תוכניות הנעשות על ידי סטודנטים בחוג לתקשורת בנושאים שונים: חדשות, תרבות, אקטואליה, מוזיקה, ספורט ועוד.
 • רדיו פתח תקווה- ממוקם צמוד לאולפן ערוץ 98 (ערוץ הטלוויזיה המקומי של פתח תקווה), ועובד בשיתוף פעולה עם מגמות התקשורת בתיכונים בעיר. בניהולו של רחמים מעבי. תדר- 106FM.
 • רדיו קסם (קול ישראל סטודנטים משדרים) - מופעלת על ידי סטודנטים במכון הטכנולוגי חולון.
 • רדיו קול ראשונים - מופעלת על ידי תלמידי מגמת תקשורת ושדרני קהילה בתיכון אמירים שבראשון לציון, בתדר 106.2FM. בסוף 2015 הושבתו שידורי התחנה עקב קריסת מערך המשדרים. ב-2017 שידרה באמצעות האינטרנט בשם "Jewish Radio Project"[3]. התחנה חזרה לשידור במרץ 2018.
 • BGU Radio - הרדיו האינטרנטי של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב - הוקמה על ידי סטודנטים מהקמפוס הבין לאומי בשנת 2017 כתוכנית שבועית באנגלית. בשנת 2018 התפתחה וצמחה לתחנת פודקאסטים קהילתיים ואקדמיים וזכתה בפרסי מימון תחרותיים. בשלהי שנת 2019 פעילותה הורחבה לקמפוס המרכזי בבאר שבע ופעילותה התמקדה בהכשרה וליווי פודקאסטים תוצרת סטודנטים וחברי סגל האוניברסיטה וביצירת שיתופי פעולה אקדמיים ויצירתיים באוניברסיטה ובקהילה.
 • קול השפלה - תחנת רדיו חינוכית קהילתית ברחובות, שלה אולפנים בבית הספר התיכון ע"ש דה שליט, בבית הספר היסודי יבניאלי בבית הספר פרחי המדע, בבית הספר "בכור לוי" וברחוב לבקוביץ' בעיר.[4]

תחנות רדיו חינוכי בעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

במערב אירופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צרפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

IASTAR (ההתאחדות הבינלאומית של סטודנטים לטלוויזיה ולרדיו) הוא הארגון הצרפתי לרדיו אוניברסיטאי.

נורווגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שוודיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Radio AF
 • Radio AFB
 • Studentradion 98,9
 • K103
 • PiteFM
 • Radio Campus

איטליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רדיו אוניברסיטאי בוויקישיתוף

תחנות רדיו:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]