רוביק דנילוביץ'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רוביק דנילוביץ'
Ruvik Danilovich 2012.jpg
רוביק דנילוביץ' בוועידת הנגב ה-5, מאי 2012
תאריך לידה 24 בינואר 1971 (בן 44)
מקום לידה באר שבע
עיסוק קודם סגן ראש העיר והממונה על החינוך בעיר
תפקיד בכיר ראש העיר
מקום וסוג רשות מקומית עיריית באר שבע
תאריך תחילת התפקיד 2008
לפניו בתפקיד יעקב טרנר
מפלגות מפלגת העבודה, "קדימה באר שבע", "דרך חדשה"
תפקידים אחרים יו"ר צעירי המפלגה בנגב
רקע מקצועי או הכשרה פוליטיקאי מוניציפלי מגיל צעיר
דנילוביץ', 2009

רוביק דנילוביץ' (נולד ב-24 בינואר 1971) הוא ראש עיריית באר שבע. שימש ממלא מקום ראש עיריית באר שבע, סגן ראש העיר והממונה על החינוך בעיר.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דנילוביץ' נולד וגדל בבאר שבע לרחל ואליהו, משפחת עולים שהתגוררה בשכונה ג' בעיר. יש לו שלושה אחים. הוא למד בבית הספר היסודי "תומר" וסיים את לימודי התיכון במקיף ד'. הוא החל בפעילות פוליטית מגיל צעיר, במסגרת מפלגת העבודה ושימש בין היתר כיו"ר המשמרת הצעירה ויו"ר צעירי המפלגה בנגב. בצבא שירת כמש"ק משמעת בבסיס שדה תימן. לאחר מכן, למד במכללת קיי היסטוריה ומדע המדינה. במהלך לימודיו, הקים את התא הפוליטי-חברתי "אופק".

לקראת הבחירות לרשויות המקומיות ב-1998 עמד בראש קבוצת פעילים בסניף מפלגת העבודה ששכנעה את יעקב טרנר לרוץ לראשות העירייה (בראש רשימה עצמאית, אך בתמיכת מפלגת העבודה). אחרי שטרנר נבחר, מונה דנילוביץ' לסגן ראש העירייה והועמד בראש "אגף הצעירים" שהוקם למענו. כסגן ראש עיר נחשב דנילוביץ' לנאמנו הקרוב של טרנר והשתתף במאבקים על מקומה וכבודה של העיר; החל מהמאבק נגד ביטול חוק הנגב וכלה בקריאה להוריד מהמסך את סדרת המשטרה "תיק סגור" של ערוץ 10, שעלילתה התרחשה בבאר שבע ולטענת דנילוביץ' פגעה בדימוייה של העיר. ההישג הבולט שלו במסגרת פעילותו באגף הצעירים הייתה הקמת מרכז הצעירים בעיר העתיקה.

לקראת הבחירות המוניציפליות ב-2003 הקים דנילוביץ' רשימה עצמאית של צעירים בשם "קדימה באר שבע". בבחירות הפתיעה הרשימה והייתה לסיעה הגדולה במועצת העירייה, עם שבעה מנדטים. אחרי הבחירות מונה דנילוביץ' לממלא מקום ראש העירייה וראש אגף החינוך. בתפקיד זה פעל לביטול חטיבות הביניים בעיר, למרות התנגדות משרד החינוך לצעד כזה במנותק מיישום דו"ח דוברת. כמו כן, הורה על סגירת מספר בתי ספר בעיר ובראשם ביה"ס מקיף ד' - צעד שעורר רגשות מעורבים בקרב התושבים.‏[1]

לקראת הבחירות המוניציפליות ב-2008, סקרים שנערכו הראו בעקביות על פופולריות רבה של דנילוביץ', גם מול טרנר.‏[2] דנילוביץ' קיווה שטרנר יפרוש ויעניק לו את תמיכתו להתמודדות על ראשות העירייה, אולם לאחר תקופה ארוכה של התלבטות החליט טרנר לרוץ לקדנציה נוספת לראשות העיר. למרות זאת החליט דנילוביץ' להתמודד מולו על ראשות העירייה.‏[3] לאחר מערכת בחירות טעונה בה שני השותפים לשעבר חשו נפגעים זה מזה, נבחר דנילוביץ' עם כ-60% מהקולות.‏[4]

ראש עיריית באר שבע[עריכת קוד מקור | עריכה]

דנילוביץ' החל בתנופת בנייה נרחבת בעיר, כמו חידוש הבנייה בשדרות רגר (הרחוב הראשי של באר שבע), יצירת מיזמים רבים בהם סלילת כבישים, שבילי הליכה חדשים ושבילי רכיבה על אופניים בהם שביל סובב באר שבע, נטיעת חורשות, מיזם נווה מדבר עירוני - בניית מזרקות צבעוניות בכיכרות, עליהן זכתה העיר ב"אות העיצוב",‏[5][6] אמפיתיאטרון הגדול ביותר בישראל בפארק נחל באר שבע, פארק קרסו למדע, לונדע וסקייטפארק באר שבע. חידושם של טרמינל באר שבע, באר אברהם ומתחם תחנת הרכבת הטורקית.

בעת כהונתו של דנילוביץ' הוקם ונחנך פארק גב ים נגב לתעשיות היי-טק בסמוך לאוניברסיטת בן-גוריון. הוא פעל לחיזוקה של האוניברסיטה, במטרה למשוך לעיר אוכלוסייה משכילה ואמידה מכל חלקי הארץ. הוא פעל גם לשיפור תנאי המגורים בשכונות החזקות וכך משך למגורים בעיר משפחות שכבר עובדות בה, אך גרות בפרוורי היוקרה שסביבה. בשנת 2012, בצעד סמלי, עברה לגור בעיר פרופסור רבקה כרמי, נשיאת האוניברסיטה, שעד אז גרה בפרוור עומר.

ב-1 באפריל 2012, העניק שר החינוך דאז, גדעון סער לדנילוביץ' בשם העיר באר שבע את פרס החינוך.‏[7]

ביום העצמאות ה-64 של מדינת ישראל נבחר דנילוביץ' להדליק אחת משתים עשרה המשׂואות בהר הרצל.

בבחירות לרשויות המקומיות, שנערכו ב-22 באוקטובר 2013, זכה דנילוביץ' ברוב של מעל ל-92% מקולות הבוחרים ונבחר לכהונה שנייה. מפלגתו זכתה ברוב של 14 מושבים, מתוך 27 המושבים במועצת העיר, עליה מ-8 מושבים.

במהלך כהונתו נערך מבצע צוק איתן, ביולי-אוגוסט 2014, שבמהלכו נורו רקטות רבות לעבר באר שבע. מרביתן יורטו על ידי כיפת ברזל, אך אחדות מהן פגעו בעיר וגרמו לפצועים ולנזק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]