רוברט אופנהיימר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רוברט אופנהיימר
Robert Oppenheimer
1904 –‏ 1967
JROppenheimer-LosAlamos.jpg

אופנהיימר: אבי פצצת האטום, מנהל המעבדה הלאומית בלוס אלמוס החל בשנת 1943
תרומות עיקריות
אבי פצצת האטום.
נתונים נוספים
ענף מדעי פיזיקה
נולד 22 באפריל 1904
נפטר 18 בפברואר 1967 (בגיל 62)
ארצות מגורים ארצות הברית

ג'וליוס רוברט אופנהיימראנגלית: Julius Robert Oppenheimer;‏ 22 באפריל 1904 - 18 בפברואר 1967) היה פיזיקאי יהודי אמריקאי מאוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה. כמי שעמד בראש פרויקט מנהטן, נחשב אופנהיימר לאבי פצצת האטום.

ראשית חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוברט אופנהיימר נולד בניו יורק בשנת 1904, בנם של ג'וליוס אופנהיימר, יבואן טקסטיל יהודי עשיר שהיגר לארצות הברית מגרמניה ב-1888, ואלה פרידמן, ציירת.

בהיותו בן עשרים וחמש בלבד, כבר מונה למשרת פרופסור לפיזיקה באוניברסיטת קליפורניה בברקלי ובמכון הטכנולוגי של קליפורניה. הוא עסק במכניקת הקוונטים וחקר את התנהגותם של חלקיקים.

פרויקט מנהטן[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמת העולם השנייה, נקרא אופנהיימר לעמוד בראש צוות גדול של פיזיקאים, מהנדסים וטכנאים, שעסקו בפיתוח נשק אטומי. שם הקוד של פרויקט סודי ורגיש זה היה "פרויקט מנהטן", והוא התנהל בין השנים 19421945. המידור והסודיות של הפרויקט היו כה גדולים, עד שאפילו הרי טרומן, שהיה סגן נשיא ארצות הברית באותה תקופה, לא ידע עליו דבר. טרומן הוכנס לסודות הפרויקט על ידי הנשיא רוזוולט רק לקראת סוף המלחמה.

בתוקף תפקידו, היה אופנהיימר אחראי על המתקן בלוס אלאמוס שבמדינת ניו מקסיקו, שהיה אתר ניסויי השדה של פרויקט מנהטן. ב-16 ביולי 1945, בוצע באתר זה הניסוי הגרעיני הראשון – ניסוי טריניטי – שבמהלכו התחולל הפיצוץ האטומי הראשון בתולדות האנושות. אופנהיימר סיפר לאחר מכן כי כשהניסוי עבר בהצלחה, מחשבתו הראשונה הייתה ציטוט (משובש) ממילותיו של קרישנה בבהגאוואד גיטה: "עתה הנני המוות, מחריב העולמות".

הניסוי המוצלח העמיד לרשות ממשלת ארצות הברית נשק בעל עוצמת הרס והרג חסרות תקדים, והיא אכן עשתה בו שימוש במלחמה נגד היפנים, בהטילה שתי פצצות אטום, האחת על הירושימה והשנייה על נגסאקי, בצעד שנוי במחלוקת. יפן נכנעה בעקבות ההפצצות.

אופנהיימר כחבר בוועדה לאנרגיה אטומית של ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר המלחמה, עבד אופנהיימר בוועדה לאנרגיה אטומית של ארצות הברית - הגוף העליון שניהל את הפיתוח הגרעיני במדינה. הוא התנגד לפיתוח של פצצת מימן, הן משיקולים פרקטיים - הוא פקפק באפשרות לבנות מתקן כזה - והן משיקולים עקרוניים - הומניטריים, בהיותו מזועזע מהתוצאות ההרסניות של הפיצוצים הגרעיניים בהירושימה ובנגסאקי. אופנהיימר לא היה היחיד שהביע דעות כאלה. גם ג'וזף רוטבלט, שעבד לצד אופנהיימר בפרויקט מנהטן, התנגד באופן נמרץ להמשך פיתוח הפצצה מן הרגע שהוברר לו שגרמניה אינה מפתחת נשק גרעיני. רוטבלט עסק מאז בפעילות נגד נשק גרעיני.

בארצות הברית של ראשית שנות החמישים, שהייתה מודאגת מהמלחמה הקרה עם ברית המועצות תחת שלטון סטלין, די היה בעמדות כאלה כדי להפוך אפילו מדענים ידועים וחשובים כמו אופנהיימר לחשודים בנטיות קומוניסטיות. עבודתו של אופנהיימר בוועדה לאנרגיה אטומית הופסקה, לאחר שהסנטור ג'וזף מקארת'י הטיל ספק בנאמנותו של אופנהיימר לארצות הברית, בשל חשדו שהוא בעל נטיות קומוניסטיות. פרשת הדחתו של אופנהיימר עוררה סערה גדולה בקרב הקהילה המדעית בארצות הברית, וחלפו כעשר שנים עד ששמו טוהר לחלוטין.

אופנהיימר בשנות החמישים והשישים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות החמישים והשישים המשיך אופנהיימר ללמד ולחקור כמנהל המכון למחקר מתקדם בפרינסטון, ופרסם מספר ספרי מדע פופולריים, בהם ניסה להסביר לקהל הרחב את מושגי היסוד ואת שאלות המחקר העיקריות של הפיזיקה המודרנית. אופנהיימר ביקר בישראל בשנת 1966.

אופנהיימר נפטר ממחלת סרטן הגרון בשנת 1967. לאחר מותו גופתו נשרפה ואפרו פוזר בים.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קאי בירד ומרטין ג'יי שרווין, פרומתאוס אמריקאי: הניצחון והטרגדיה של אבי פצצת האטום, מאנגלית: רחל אהרוני, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2012.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]